Katere knjige (razen one zvezke po 150 EUR) naj človek uporablja?
Spet dve vrsti, ki ju ne najdem v nobeni knjigi z barvnimi fotografijami.
Kaj se je zgodilo z "Cortinarius cyaneus"? Se mi zdi, da je ime šlo iz mode.
1. Pod c-vijolicast.jpg naj mi nekdo pojasni, kako se tej gobi zdaj reče. Gotovo ni c. violaceus niti c. purpurascens, c. traganus, c. anomalus, c. caninus. Najboljši približek imena je "modrovijoličasta koprenka", c. cyaneus (vir: Z. Stropnik et al., Naše gobje bogastvo), vendar pod tem imenom nikjer nič.
Znanec iz Moldavije je pojasnil, da to oni itak poznajo in nabirajo (njegova hči pa je zadevo urno zabrisala v smetnjak...), vendar ime ni bilo kaj bolj opredeljujoče kot "jurček" ali "medvedje tačke".
Goba je zelo lahka, vonj "po koprenkah", klobuk pozneje dobi izrazitejšo grbo, ki je nekoliko rjavkasta. Lističi pridobivajo sivorjavo barvo (trosi); prosti. Mešan gozd, severno pobočje Krima (600--700 m NMV). Karbonatna podlaga. Ostanki koprene revni, a zaznavni.
2. Pod c-varius.jpg dajem v presojo, ali je to šarasta (verjetno) ali raznobarvna (manj verjetno).
Goba je kompaktnejša, vonj po gobanih (suhi jurčki...). Suh klobuk hrapav, moker mazav. Žleb med lističi in klobukom očiten. Temni ostanki koprene jasno razločni. Meso v betu belo, brez barvnih odtenkov. Dnišče beta včasih ohrani vijolično površino. Rastišče: glej zgoraj.
3. Nagubana debelonožka še raste! Sem jo pajsnil samo en primerek. Zraven je bil kos s klobukom več kot 20 cm. Lepa stvar!
Matr, koprenke!
Kot že rečeno G. eMZe so koprenke eden izmed najtežjih in najštevilčnejših rodov gob. V poimenovanju vlada precejšnja zmeda, saj mikologi nenehno dodajajo nove vrste ali pa več vrst združijo v eno. Ne bi pa vedel, kaj se je zgodilo konkretno z C. cyaneus.
Kaj se tiče določevanja koprenk je tu potrebno imet dobro literaturo in dober mikroskop. Pri G. Polerju se videl zelo dober določevalni ključ za koprenke, ki ga je napisal znan nemški mikolog Moser. Žal je to delo že bolj staro in ga je težko dobiti.
Kar se tiče vaših koprenk:
Podobne koprenke kot je vaša vijoličasta še nisem videl.
Druga vrsta pa mislim da ne bo C.varius. Ta ima bolj bel bet. Pa tudi klobuk je bolj živih barv. Če goba diši po prahu bi morda lahko bila celo C. variecolor. Najverjetnejepa ne bo nič od tega.
Jernej
Tudi jaz mislim, da je ime Cortinarius cyaneus šlo iz mode.
Blizu vaše koprenke s prve slike bi lahko bile:
Cortinarius caesiocyaneus Britz.
Cortinarius caerulescens (Schaeff.) Fr.
Cortinarius sodagnitus Hry.
Z druge slike pa:
Cortinarius calochrous var. haasii (Mos.) Brandr.
Vir: Pilze der Schweiz, knjiga 5.
Seveda bi bila določitev bolj zanesljiva z mikroskopom.
Lep pozdrav,
Slavko
Jedec živ že 36 ur. Vsake po dva kosa. Torej se pri določitvi nismo zelo zmotili. So pa zelo slastne, ni za primerjavo s kakimi sluzojurčki. Sem jih samo skuhal in rahlo osolil, se konspirativno spravil nanje s kosom kruha in so šle.
Mogoče bi veljalo omeniti, da ne gre za kake osamljene primerke; te gobe rastejo v stotinah na samo nekaj pregledanih hektarih.
Moram priznati, da uporabljate precej neobičajen način uživanja novih vrst gob. Tistim, ki berete ta forum, ga vsekakor ne priporočam.
Sam sem bolj konservativen in gobo preizkusim le, ko sem zanesljivo prepričan, da je užitna.
Lep pozdrav,
Slavko