Gobarjenje 2016

Začel/a kragulj, 03 Januar 2016, 08:36

Prejšnja tema - Naslednja tema

europa14

Pozdravljeni Andrej!
Ali mavrahe nabirate v zgornjem ali spodnjem delu Kamniške Bistrice?
Lp

lukar

Kaj ob dravi rastejo ki?
:) na levi al desni strani ? :)
Pa lep dan.

msimerus

Tudi v gmajni se že najde kaj :)





Sent from my iPad using Tapatalk

klavir

Oj, mogoče kak nasvet, kje iskati majniške lepoglavke? Lahko, da je že taka redka goba to, da je zato še nisem nikoli našel, ali pa ne poznam rastišč...

lp

Andrej Banko

Citat od: europa14 dne 09 April 2016, 18:56
Pozdravljeni Andrej!
Ali mavrahe nabirate v zgornjem ali spodnjem delu Kamniške Bistrice?
Lp

Se opravičujem za pozen odgovor, ampak zadnje čase sem res noro zaposlem z vsem živim ...
Nabiram v spodnjem delu Kamiške Bistrice, od Domžal proti Dolu.

Tole so pa trije moji znanci iz Ihana v soboto nabrali nedaleč stran !
Potem pa jaz mislim, da kar solidno najdem ?!?!  :o




msimerus

Danes malo ob Savi....rastejo :)
















Sent from my iPad using Tapatalk

klavir

Danes v iskanju smrčkov - kakšnih 25 komadov, ampak tokrat sem se odločil, da ne bom pripel nobene slike smrčkov, ker smo se tega že nagledali, pač pa raje nekaj fotografij današnjih kosmatincev, ki sem jih srečal...







Pravijo, da jim gnojenje škodi, nekatere travnike pa so že spremenili v pašnike. Bomo videli, kako bo to vplivalo na njihovo rast...






Halfozi

Lep Pozdrav iz notranjske...




Gobar88

Kaj pravite, zdaj namoci, cez kak teden, dva bi znale pognat prve lisicke ali ?

Poslano z mojega SM-G935F z uporabo Tapatalk


kepa

Od včeraj,zrasla na marelici in me zanima kako jo pripraviti.

slavko

Žvepleni lepoluknjičar je okusen paniran. Spominja na piščančja prsa.

Lep pozdrav,
Slavko

Nagi Bator

#71
Citat od: slavko dne 02 Maj 2016, 20:43
Žvepleni lepoluknjičar je okusen paniran. Spominja na piščančja prsa.

Zmeraj sem v dvomih, ko gre za pogojno užitne gobe.
Torej, a je dovolj, da ga spohamo in s tem toplotno predelamo, ali ga moramo prej še prekuhati?
Ter kako velja za primerke, ki rastejo na iglavcih - nekateri pravijo, da ti niso primerni za hrano.
Isto, kar se tiče toplotne obdelave, me zanima za bisernice?
Recimo za hrčke mi je jasno zakaj se jih prekuhava in odliva voda, čeprav mi ne pride na pamet, da bi jih užival, kljub temu, da nekateri jih.

slavko

Pri pogojno užitnih gobah s tankim mesom je paniranje dovolj, da se termolabilni strupi uničijo. Težava pa je pri vrstah z debelejšim mesom, saj takrat obstaja tveganje, da se strupi v središču mesa ne bodo uničili. Zato je smiselno predhodno gobe prekuhati, da je toplotna obdelava res temeljita.

Tako se lahko zgodi, da npr. vložene mraznice oz. štorovke nekaterim povzročajo slabost, če jih niso dovolj dobro prekuhali. Tudi žvepleni lepoluknjičar bi lahko povzročil slabost, če bi ga narezali na debele kose in panirali s preskromno toplotno obdelavo. Raste lahko na različnih drevesih. Od tega je odvisen tudi okus. Morda nekomu ne ustreza okus, če zrastejo na določenih vrstah dreves. Pri bisernicah, ki imajo tanko meso, bi bila termična obdelava pri paniranju zelo verjetno zadostna.

Ker gotovo ne želite tvegati, je najbolje, da pogojno užitne gobe sprva prekuhate. Pri tistih s tankim mesom je dovolj, da jih prevrete 3 do 5 minut, tiste z debelejšim mesom pa vsaj 10 minut.

Pri hrčkih je situacija drugačna. Giromitrin je strup, ki hlapi. Zato tvegajo tisti, ki takšne gobe kuhajo. Zastrupitev je mogoča že z inhalacijo pare od kuhanja. Sicer hrčkov ne priporočam za uživanje, čeprav jih ponekod po dvakratnem prekuhavanju uživajo. Strupi se namreč v telesu akumulirajo.

Lep pozdrav,
Slavko

Nagi Bator

Najlepsa hvala za obsiren odgovor.
Vprasal sem predvsem zaradi tega, ker sem do sedaj zmeraj pred uporabo pogojno uzitnih vrst, le te prekuhaval (5-10 minut, odvisno od vrste).
Ampak, ce je pri Zveplenem Lepoluknjicarju to recimo pred pohanjem se nekako izvedljivo, ker je pac precej kompakten,
pri kaksni Bisernici, to gobo naredi za pohanje povsem neuporabno. Zanima me pa zato, ker sem do sedaj Bisernice obcudoval le v gozdu,
bi pa po vec kot 30 letnih gobarskih izkusnjah, bil ze cas, da kaksno vrzem tudi na kroznik.
Ce se vrnem k Zveplenemu Lepoluknjicarju, videl sem kar nekaj posnetkov, ko jih sveze narezane samo na hitro poprazijo na olju - kvecjemu dobra minuta ter jih takoj pouzijejo.

msimerus

Tale je pa pod 1 majskim snegom zrastel :)





Sent from my iPad using Tapatalk