Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

#720
TarPiee, značilnosti koprenk:

Skupna značilnost vseh mladih gob iz rodu koprenk (Cortinarius) je koprena, pajčevini podobne nitke, ki povezujejo rob klobuka z betom. Z rastjo trosnjaka se niti napnejo in končno pretrgajo, ostanki koprene pa so pogosto vidni v obliki rjavkastega obroča na betu. Velikokrat stare koprenke nimajo več nobenih sledov koprene. Splošno pravilo za razpoznavo užitnih koprenk je barva in okus mesa. Tiste z belim mesom, prijetnega vonja in okusa so užitne. Nekatere vrste, predvsem z rumenkasto obarvanim mesom, so smrtno nevarne. Uživati smemo samo dobro poznane vrste iz podrodu suhobetk in sluzavk. Vse koprenke imajo bolj ali manj rjave trose, ki obarvajo lističe. Zato se barva lističev pri maldih in starih koprenkah razlikuje. Koprenke predstavljajo najobširnejši pa tudi najmanj poznan rod gob, ki obsega okoli 500 vrst in so ga mikologi razdelili na več podrodov:

- Sluzavke (Myxacium) imajo močno sluzav klobuk in bet.
- Suhobetke (Phlegmacium) spoznamo po nekoliko sluzavih klobukih in suhih, velikokrat v dnišču gomoljastih betih.
- Svilovke (Sericeocybe) so suhe, svetleče ali pa rahlo polstene koprenke.
- Zarčevke (Leprocybe) odbijajo pod UV žarki različne barve, sem spadajo tudi najbolj strupene vrste koprenk.
- Vodenovke (Telamonia) pa se rade napijejo vode, tako da skozi vodenasto obrobje klobučkov prosevajo lističi in dajejo videz nažlebkanosti, kadar je meso klobučka tanko.

Značilnosti golobic:

Golobice (Russula) na betu nimajo nobene ovojnice, kot npr. mušnice, ali pa ostanke koprene, kot npr. koprenke. Bolj ali manj gladki klobučki se večinoma dajo olupiti vsaj po obrobju in imajo stari udrto osredje. Beti so redko daljši od širine klobukov in se na upogib gladko prelomijo. Užitnost pri golobicah ugotavljamo s pokušanjem mesa na vrhu jezika. Vse pekoče vrste so neprimerne za uživanje, ali pa so celo strupene. Izogibamo se tudi vseh golobic z dišečim ali slabim vonjem. Imajo bele, okraste ali rumenkaste trose, ki tako obarvajo tudi lističe, kar nam olajšuje določevanje vrst. Zato se tudi po barvi trosov oz. lističev razlikujejo od koprenk. Nekatere nepekoče golobice z okrastimi lističi so surove strupene, kuhane ali pečene pa užitne kot ostale nepekoče vrste.

Pri nabiranju golobic nikoli z nožem ne porežemo samo klobuke, saj bi se na ta način lahko znašle v košari smrtno nevarne mušnice. Vedno se moramo prepričati, da se ne skriva lupina v dnišču beta, da bet ni imel obročka, ki pri starih mušnicah rado odpade. Ne smemo pozabiti, da tudi zelena mušnica (Amanita phalloides) ni pekoča, za smrtno nevarno zastrupitev pa zadostuje že ena sama, pomotoma pobrana goba.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios, na posnetku je goba iz rodu mraznic (Armillaria). Opazen je rumen obroček, zato gre za rumenovenčno mraznico (Armillaria gallica). Vse vrste mraznic so pogojno užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

rincica

A je to jurček? Nisem čisto prepričana...

slavko

Na fotografijah je poletni goban (Boletus aestivalis), užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

matko

Prosim za determinacijo. Nabrano v Vipavski dolini na cca.150 mnv.
Ob dotiku in prerezu malo pomodri. Mešan (hrastov-kostanjev)
gozd.

Hvala !


Nagi Bator

#725
@matko
Kostanjaste polstenke oz. Kostanjevke. Pogojno uzitna.

Citat od: slavko dne 20 Oktober 2012, 22:30
...na posnetkih so kozjenogi mesnatovci (Albatrellus pes-caprae), užitne in okusne gobe. Pred uporabo s površine klobuka postrgate temno rjave luskice.

Sam ga uporabljam v prehrani ze preko 20 let, pa se nikdar nisem postrgal teh luskic dol.
Zakaj se to priporoca? Pri tej gobi se med ciscenjem se bolj potrudim, da zavrzem cim manj.

Lojze07

Nagi Bator

Kostanjaste polstenke oz. Kostanjevke. Pogojno uzitna.


Aja - tole pa menda prvič slišim oz. berem...  ???
Kakšen pa je potem pogoj za užitnost kostanjevih polstenk? Doslej sem bil prepričan da so preprosto užitne?! ???

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Ups,  :-[ , sem sedajle res prebral, da mora biti termično obdelana...

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Nagi Bator

Citat od: Lojze07 dne 21 Oktober 2012, 19:50
Ups,  :-[ , sem sedajle res prebral, da mora biti termično obdelana...

Jap  ;D
Sem tud sam editiral svoj post potem, ko sem se spomnil, hehe.
Pri pojmu "pogojno uzitno" je treba samo pomisliti na krompir, pa je vecinoma takoj vec jasno, kaj se hoce s tem povedati  ;)

pipo

Lep pozdrav!

Prijatelj je našel tole gomoljevko, ki je po zunanjosti zelo podobna belemu tartufu, notranjost (goba je bila prelomljena) pa je sestavljena iz čvrsti črnih mošničkev! Našel jo je v bližini hrasta delno zakopana v zemlji, katero je voda izprala! Zanima nas za katero vrsto gomoljevke gre?!

Hvala lepa za vaš odgovor!

roscho

Dober večer.

Danes sem spet smukal po severnih pobočjih zg. Soške doline in kot amater me spet zanimajo naslednje gobe. Pobiral sem jih predvsem v smrekovem gozdu.

Hvala lepa Slavkotu za zadnjič.

lp
TOmaž

slavko

Od zgoraj navzdol:
- rdečebetna polstenka (Xerocomus chrysenteron)
- leponogi goban (Boletus calopus)
- kostanjasta polstenka (Xerocomus badius)
- sivorumena mraznica (Armillaria mellea)
- jelšev luskinar (Pholiota alnicola)
- sivorumena mraznica (Armillaria mellea)

Lep pozdrav,
Slavko

mihab

prosim za določitev. se ne spomnimo, da bi jo že kdaj videli

mlajša in starejša

mihab

verjetno zelenkasta golobica ?

mihab

predvidevam da je to rjavozelena golobica ?