Smrdljivi mavrahovec na krožniku

Začel/a markok, 03 Julij 2012, 19:18

Prejšnja tema - Naslednja tema

markok

Ker vas je vse suša in vročina iz gozda pregnala na morje in je forum kar malo zaspal, bom opisal moje pokušanje smrdljivega mavrahovca (Phallus impudicus). Sicer sem gobe nabral že pred tedni, ker drugega pač nisem našel.



By markok66 at 2012-07-03


Ovoj je zelo enostavno odstraniti, skoraj nemogoče pa je očistiti sluzasto plast okoli mesa, katera je izredno spolzka. Vsaka goba mi je vsaj desetkrat
odletela iz rok v pomivalno korito, tako da sem z ostrim nožem bolj površno očistil sluz. Ker sem na Wiki prebral, da marsikje to gobo uživajo surovo,
sem jo poizkusil in bil prijetno presenečen. Goba je dobra, zelo čvrsta in ima izrazit okus po redkvicah (ne po orehih). Tudi hrustljava je kot redkvica ali korenje.
Ostale gobe sem po tem obaril kakšne 4 minute, vendar se niso nič zmehčale in tudi preostala sluz ni izginila. Obarjene gobe sem narezal na rezine in jih pripravil na običajen način z jajci. Tudi po tem so še ostale čvrste, le sluz ni bila več tako moteča.
Vsekakor bi bila goba primerna tudi za druge jedi, npr juho ali golaž. Ali pa gobji karpačo, lahko bi ga zaradi atraktivnega videza stregli v imenitnih restavracijah. Le gostom bi težko razložili, da jedo gobo, katera ima obliko penisa in smrdi po dreku.

lp Marko

mačka27

Lp

Morem reči, da sama te vrste gob drgnem eno ob drugo in še potem z rokami vsako posebej.....res pa je, da je ta sluz izjemno vztrajna in tudi meni je ne uspe do potankosti odstraniti....

Izvrstna je tudi na žaru......najprej popečena na olivnem olju, potem pa flik na roste- ali pa samo popečena.... ;)

mačka27

lp ponovno...

neki kvazi golaž-juha na hitro....

danes  sem v gozdu dobila samo 2 mavrahovčka in eno grahasto golobičko.....se mi je zaluštilo "prčkarjenja"....in se spravila gobarit še v eno izmed trgovskih verig ::) :angel: :angel:....mi je res žal, da nisem slikala že zase....sem se spomnila šele proti koncu pojedine....

včeraj sem pripravila svinjsko vratovino (ki je bila prej 1 dan v paci; pri nas je to običajno čebula, česen poper in sol, ne glede na meso....)....med pečenjem je nastala dobra omakica, katero je vseeno ostalo kake pol dl....vseeno sem jo shranila za kako polivko čez pečen krompir na žaru, ki bo sledil danes....poleg drugega....)
temu sem dodala še za kako žlicoo narezane čebule, 1/2 stroka česna, paradižnikovo mezgo-po okusu- pri nas je bilo na pol litra dodane vode približno 1 velika žlica, sol , pol male na pol zrele koruze iz vrta, pol konzerve rjavega fižola in tekoćino iz konzerve pribl. pol dl.... 2 narezana mavrahovca, golobico in 3 šampinjone...povem....vseh 10 prstov za obliznit, ne samo 5 ;)
res toplo priporočam....in upam, da bo še komu  všeč... ;) ;)

slavko

To, kar ste pripravili, je gotovo bilo zelo okusno. Ni mi pa popolnoma jasno, katera je grahasta golobica. A lahko podobno vrsto najdete na naši spletni strani?

Lep pozdrav,
Slavko

mačka27

Se opravičujem, uradno ime je zelenkasta golobica (pri nas ji pravimo grahasta....) lp in hvala za opozorilo....bom naslednjič bolj pozorna... :P


slavko

Očitno je grahasta golobica domače ime. Kje natančno se to ime uporablja? Informacijo potrebujem zato, da bom navedel vir. Vnaprej hvala.

Lep pozdrav,
Slavko

mačka27

#6
Spoštovani,

to ime se uporablja kot domače ime na gorenjskem...Bolj natančno- v okolici Most -blizu Jesenic...(je sicer ena od 2h golobic, katerih si upam nabirati, saj jih je skoraj nemogoče zamenjati-kot rečeno....sem še dokaj "frišna" v pomladanskem-poletnem nabiranju....)

saj verjetno za "smrdljivčke" že veste.... ampak vseeno smrdljivi mavrahovec....uporabljalo se je v okolici murske sobote (vir: kolegica Aleksandra, ki izhaja iz tam in dela na Inštitutu mi je povedala, ko smo se zadnjič naključno srečali na poti iz gmajne)...

Se hkrati opravičujem da nisem posnela kake fotke.... Ampak res recept toplo priporočam vsem, ki imajo vsaj malce radi čorbice....juhice, golaže....

;-)