Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

kaja_kaja

#555
Živijo, danes sem se z družino potepala po gozdu. Imeli smo možnost čudovite primerjave zelene mušnice in dežnika. Naša košara je izgledala takole...seveda brez mušnice. Zanima me ali je tudi rumena goba na levi užitna. Rumena griva mogoče?

slavko

Griva na posnetku košare je videti kot bukova griva (Ramaria fagetorum), ki je užitna. Vendar je viden le majhen del grive in vam je ne bi priporočal uživati.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

romar #553, vaš občutek je dober. Na zgornjih dveh posnetkih je sluzasta širokolistka, na spodnji pa kraljevi goban.

Lep pozdrav,
Slavko

romar

Hvala,  za hiter odgovor.
Ali lahko mogoče še komentirate moje podvprašanje o zaščitenosti gobana.  Zanimivo se mi zdi da je zaščiten kljub tako bujni rasti. A je bil mogoče kdaj bolj redek, in je to že rezultat uspešne zaščite?
Sicer pa opazam,  da ali ljudje dobro poznajo zaščiten seznam ali pa slabo poznajo gobe.  Mislim da jih redko kdo pobira

robert11

prosim za determinacijo. hvala, lp robert

kaja_kaja

Gospod Slavko, najlepša hvala. Vprašala bi še za vrsto gobana? na sliki, ter posebej zanimive gobe, ki so od daleč izgledale kot dežniki, od blizu pa nekaj popolnoma drugega. 2 sliki.

Koprenka

Pozdravljeni, prosim za določitev gobe na posnetkih, hvala.

psytoma


slavko

Podobna je topolovi njivnici (Agrocybe cylindracea), ki velja za užitno vrsto. Vendar gobe še nimajo vseh znakov za zanesljivo določitev.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Koprenka #561, na posnetkih je greneči ježevec (Sarcodon glaucopus), ki je neužitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

kaja_kaja #560, na zgornjem posnetku je jesenski goban (Boletus edulis), užitna, pod njim pa so rjavi ježevci (Sarcodon imbricatus), ki so tudi užitni.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

robert11 #559, od zgoraj navzdol:
- zajetna polževka (Hygrophorus russula), užitna
- redkvičaste medlenke (Hebeloma sinapizans), strupene
- videti je kot golobica (Russula), a na posnetku ne vidim dovolj za določitev

Lep pozdrav,
Slavko

robertino

Jaz pa grem v gozd s "ta malo" košarico, s "ta velikim" foto aparatom in podlogo za ležanje, da si jih ogledam čisto od blizu. Žena pravi, da sem trčen (sem malo lepše povedal  ;D).
Gobe na slikah od 13 do 16 poznam, za ostale bom hvaležen za poimenovanje, za 17 pa me zanima, če je to vijoličasta kolobarnica (Lepista Nuda)?

Goba 1


Goba 2


Goba 3


Goba 4


Goba 5


Goba 6


Goba 7


Goba 8


Goba 9


Goba 10


Goba 11


Goba 12


Goba 13


Goba 14


Goba 15


Goba 16


Goba 17






grajbos

V bližine hiše sem videl gobe na slikah, rastišče je bilo pod topoli, v bližini rastejo tudi breze. Ker jih ne prepoznam, se obračam na poznavalce.
Zanima me, katere gobe so to ter ali so morda užitne.
Hvala za odgovor

Goba 1, siv klobuk, lističi svetli oz. beli.







Goba 2, rjav klobuk, lističi rjavkasti.





thinkblue

Slavko prosim za determinacijo

GOBA 1



GOBA 2



GOBA 3



LP, Gorazd