Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Leedo #505, od zgoraj navzdol najverjetneje:
- zbledela črnivka (Psathyrella candolleana), neužitna
- prožna lupljivka (Suillus bovinus), užitna
- hostni kukmak (Agaricus sylvicola), užitna

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

slavkor #504, močerad se sprehaja med macesnovima lupljivkama (Suillus grevillei), ki je užitna vrsta gobe. Spodaj pa so strupene navadne žveplenjače (Hypholoma fasciculare), ki so povrhu še močno greneče.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

thinkblue #503, gobo na sposnjem posnetku medtem verjetno že jeste, na zgornji pa je queletov goba (Boletus queletii), ki je pogojno užitna vrsta. To pomeni, da ga je treba v redu prekuhati, ker sicer povzroča motnje v prebavi.

Lep pozdrav,
Slavko

Leedo

Gospod Slavko, hvala za hitre determinacije.
Malo me bega samo determinacija bledovijoličaste kolesnice - ali niso kolesnice po navadi brez zastiralca na betu?

Lp,

thinkblue

Slavko hvala
Gobe so že "pod nožem"  ;D ;D ;D
Za one druge pa se mi je takoj zdelo da niso ok, saj so takoj potemnele ko sem jih narezal.
hvala še enkrat pa lep dan še naprej
Gorazd

Janjaa22

Pozdravljeni,
ob poplavi gob smo naleteli na takšne, ki nismo prepričani, mislim pa da je to "dedek". Prosim za determinacijo gobe.


slavko

Leedo #513, veseli me, ker dobro opazujete. Zavedla me je vijoličasta barva. Kolesnice seveda nimajo obročka. Tako je glede na dnišče beta na posnetku najverjetneje odsekani kukmak, ki je užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Janjaa22 #515 na posnetku so gabrovi dedki (Leccinum pseudoscabrum), ki so užitna vrsta. Verjetno že veste, da počrnijo.

Lep pozdrav,
Slavko

robert11

pozdravljeni
prosim za determinacijo. so verjetno ene od koprenk.
lp, robert

Jurcek30

Prosim za determinacijo ter  hvala!!!

1 .

2.

2.

2.

3. A je nevarnost, da je ta strupena goba, ko je mlajša podobna jesenskemu gobanu. Pecelj je rdeč ter klobuček ima rdečkast z obrobo, vendar kaj pa ko je čisto majna, je podobna jesenskemu gobanu ?

4.    Mislim, da je jesenski goban ?

4.    Mislim, da je jesenski goban?

sinedan

Ali veste, da na Kosovu in na Švedskem ne pobirajo gob? Raj za gobarje. Seveda ne za rekreativce. Kajti to je že tlaka, če v dveh urah nabereš 80 kg gob.

mušnica3

Pozdravljeni, zanima me, katera vrsta mušnice je to.
Hvala.
Lep pozdrav,
mušnica3

Ta Pravi Gobar

Zgleda do so na vseh fotkah Bisernice.

mušnica3

Hvala za hiter odgovor. Ne poznam jih dobro in nisem bila prepričana, zato so ostale kar tam. :)
Lep pozdrav,
mušnica3

Ta Pravi Gobar

1 - Ciganček  2 - Dedek  3 - Žametasti goban   4 - menda Borov goban  - nič od tega ni strupeno, vse uporabno, pa čisto majhnih gob se ne pobira  !!  Pod  7 - 8 cm gobane pobirat je kriminal - se pa lahko zgodi da res s čim zamenjaš - Žametastega z Vražjim, pol pa je SHIT ...