Determiniranje 2018

Začel/a klavir, 07 Januar 2018, 13:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

karel #207, na zgornjih dveh posnetkih je zelena mušnica (Amanita phalloides), ki je smrtno strupena. Spodaj pa so najverjetneje kocaste kolobarnice (Tricholoma vaccinum), ki veljajo za pogojno užitno vrsto gob.

Lep pozdrav,
Slavko

DRAGO JAZBEC

Pozdravljeni,
prosim za določitev gobe na sliki.


slavko

Na posnetku je podaljšana mušnica (Amanita excelsa), ki je užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

tineostir

Lepo pozdravljeni,

Mi lahko samo malo pomagate s temi gobani so prestari ali so ok?

Hvala in lp
Tine

slavko

Gobe s cevasto trosovnico niso gobani, ampak gabrovi dedi, ki so užitni. Predlagam, da srednjega in skrajno desnega (na spodnjem posnetku) odstranite, druge pa lahko uporabite. Ne pozabite, da gabrovi dedi na zraku spreminjajo barvo (nekoliko počrnijo).

Lep pozdrav,
Slavko

tineostir

Gospod Slavko, najlepša hvala!

Rok1111

#216
https://imgur.com/a/LCCVpQz

Se opravičujem za slabo kvaliteto slike... so nekakšni dedi?

slavko

Na posnetku so žolčasti grenivci (Tylopilus felleus), ki so neužitna vrsta gobe zaradi močno grenečega okusa.

Lep pozdrav,
Slavko

Rok1111


gobojed

Pravkar sem se vrnil z gozda, nabral sem nekaj starih golobic in tole grivo. Jo pozna kdo? Je mlada, kompaktna, trda, ima močan vonj podoben trhlim drevesom in ima bravo enako limoni, čeprav je na fotografiji bolj oranžna. Ima lomljive izrastke, dolge okoli 5 mm. Lep pozdrav.


slavko

Na posnetkih je rumena griva (Ramaria flava), ki je užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

Pohorje
A - Cortinarius subvalidus, pegasta koprenka, sem mislil, da raste samo v jeseni, pa se najde že sredi poletja
B - Cortinarius sanguineus, krvena koprenka
C - ? glede na to, da raste v močvirju, mahu in je zelo pogosta, mislim, da je Cortinarius subtortus, zasukana koprenka




A


B


C


C


gobojed

Gospod Slavko, najlepša hvala za odgovor, lep pozdrav iz dolenjske.

slavko

lisjak, #221 za A in C se strinjam z določitvijo, za B pa mislim, da je citronastorumena koprenka (Cortinarius limonius).

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

#224
Prosim za determinacijo:

1. Zanima me vijoličasta različica lisičke ...


2.

3. Mislim da je Črni kuštravec ...



Ali kdo ve kako ga sploh uporabljat, glede na to da ima nek medel okus, in hitro spreminja barvo? Kako obstojna je ta goba?
Ali pa je to goba, ki jo uporabimo le v primeru, da smo življenjsko ogroženi in nimamo kaj drugega za napolnit želodec?

Rastišče na Pohorju.