Gobarjenje 2018

Začel/a klavir, 07 Januar 2018, 13:00

Prejšnja tema - Naslednja tema

StaneDolanc

#450
Se bom obregnil v komentar sabinčice...
Če kaj v življenju ne prebavljam najbolje, so to licemerji...  Najbrž se vam je gospa - ki se kar pogosto hvalite s gobarskim ulovom - nabralo kar precej čez mero gobarskega ulova za običajnega gobarja/gobarko. Zmrzovalnik/shramba vam ječi od desetine kilogramov nabranih zmrznjenih/vloženih gob, zdaj ste se pa našli tukaj pametovati za enih par neočiščenih gob?!
Lepo vas prosim, predno me začnete obtoževati, tako to pač vidim, Najhuje je, ko se eni in isti hvalijo s polnimi košarami, potem pa udrihajo po drugih, 'neozaveščenih'. Da žalijo gobe. A ste diht? Gobe niso ljudje, da bi razumeli, ali nabiramo s košaro, vrečko ali držimo v roki. Da jih ne spoštujemo? Kot da bi nas nekdo s prižnice nagovarjal. Sami v grehu, a to vas ne moti, da drugim moralizirate.
Brez zamere, hotel sem samo podati svoj pogled na gobarsko svetohlinstvo. Pa lep pozdrav.

gobojed


Odgovor Sabincica #449. Ja, vem da bi moral vzeti košaro, samo je nimam. Bom moral eno dobiti. Zakaj je pa treba gobe očistiti v gozdu? Malo imam pomisleke glede čiščenja ker sem še začetnik pa rad doma preverim kaj prinesem.

Cvicekboy

Lep pozdrav ... no bom se jaz dodal svoje mnenje ... sam skoraj vedno uporabim kosaro 90% ,imam pa vedno vrecko v avtu ,ker se vcasih zgodi da grem nenamenoma v gozd na sprehod in ce slucajno kaj najdem je bolje vrecka kot roka ... ciscenje? Jaz skoraj nic ne cistim ker jih odrezem ne trgam ... veliko dela prihranjenega ter se mi zdi da ta nacin nabiranja bolj ohranja gobe kot ciscenje na mestu... kar se mi zdi ce trgas krozno ali navpicno poskodujes podgobje ... ima pa vsak malar svoje oci

sabincica

Citat od: StaneDolanc dne 27 September 2018, 23:54
Se bom obregnil v komentar sabinčice...
Če kaj v življenju ne prebavljam najbolje, so to licemerji...  Najbrž se vam je gospa - ki se kar pogosto hvalite s gobarskim ulovom - nabralo kar precej čez mero gobarskega ulova za običajnega gobarja/gobarko. Zmrzovalnik/shramba vam ječi od desetine kilogramov nabranih zmrznjenih/vloženih gob, zdaj ste se pa našli tukaj pametovati za enih par neočiščenih gob?!
Lepo vas prosim, predno me začnete obtoževati, tako to pač vidim, Najhuje je, ko se eni in isti hvalijo s polnimi košarami, potem pa udrihajo po drugih, 'neozaveščenih'. Da žalijo gobe. A ste diht? Gobe niso ljudje, da bi razumeli, ali nabiramo s košaro, vrečko ali držimo v roki. Da jih ne spoštujemo? Kot da bi nas nekdo s prižnice nagovarjal. Sami v grehu, a to vas ne moti, da drugim moralizirate.
Brez zamere, hotel sem samo podati svoj pogled na gobarsko svetohlinstvo. Pa lep pozdrav.

Gospod Stane...kot 1.obožujem gobarjenje. Gob naberem kolikor jih zmore 3 članska družina pojest, s tem da je 3.član 3 letni otrok, ki pa mu gob ne dajem za jest zaradi težkih kovin, ki jih jetra do 5 leta starosti otrok ne prebavijo pravilno in ostajajo v telesu.
Kot 2. Še v življenju nisem položila gobe v vrečko ali da je nebi na rastišču očistila.
Kot.3 držim se pravil o gobarjenju.
Kot 4. Komentar ni bil namenjen vam, in ni bil slabonamerno mišljen, ampak očitno ste prepoznali storilca v sebi, zato tako nesorazmerna reakcija.
In kot 5....ko se boste vsi naučil cenit naravo in njene darove, bo dejansko ostalo tudi kaj za naše potomce. Ker na stanne kot je, jih ne čaka nič lepega in zdravega. In tudi goba,ki ste jo vi pobrali je živ organizem gozda in pomemben vir gozne sfere in hrana za gozdne živali. In gozd kot tak, je last nekoga, v katerega mi veselo hodimo in pobiramo njegove darove, ob pa plačuje davke in skrbi za dobro rast dreves, v zameno pa dobi kup smeti in polomljeno vejevje.

In naprej si lahko se preberete odgovor...zakaj nabirat v košaro?

Želim vam lep sončen dan.
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

sabincica

Citat od: gobojed dne 27 September 2018, 23:58

Odgovor Sabincica #449. Ja, vem da bi moral vzeti košaro, samo je nimam. Bom moral eno dobiti. Zakaj je pa treba gobe očistiti v gozdu? Malo imam pomisleke glede čiščenja ker sem še začetnik pa rad doma preverim kaj prinesem.

Gobojed...že samo zavedanje da ke potrebna košara, je veliko.  :)Ni velik strošek, sploh če jo kupite pri kaķšnem prodajalcu suhe robe.
Potrebna pa je zato, ker gobe med nabiranhem in med hojo otresajo trose. Trosi potem čez reže košare letijo na tla s čimer skrbimo za razmnoževanje. Poleg tega se gobe v košari ne tlačijo in ostanejo dlje časa sveže, sploh če je vroče. S košaro tudi preprečite razvoj bolezni, v kolikor se je pobrala bolj zrela goba.
Goba se pa na licu mesta očistijo zato, da tam pustimo morebitne micelje,ki se držijo beta gobe. In kot je napisal cvicekboy je gobo če je možno bolje odrezati, kot pa odtrgati. Če pa se del rastišča pokrije še z zemjo ali listjem, da se prepreči izsušitev, pa ste naredili skoraj vse,da bo na istem mestu zrastla nova.
Male finte, ki morda res opocasnijo gobarjenje, sploh če zraven še slikaš, ampak tako skrbimo, da jih bodo tudi naši otroci cez 30 in več let nabirali in ne samo videli na slikah iz leta 2018.

Želim vam veliko gobarske sreče.
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

Ta Pravi Gobar

Včeraj sem si skuhal gobovo juho :  1/3 Jurčki,  1/3 Kostanjevke in  1/3 Žametasti gobani, ostalo kot vedno - vam povem najboljša gobova juha doslej. 

Zdaj pa res kdaj le lahko poberem kakega  Žametastega za v juho, nisem mogel verjet kako dobra je bila - ko Žametaste narežemo seveda postanejo plavi do amena nekak ne izgledajo kot nekaj dobrega ... ampak probajte, ne bo vam žal  GARANTIRAM  !   

Žametastih in Kostanjevk je na Arehu in pod Zarjo kot smetja, se splača probat  !!

Namesto da se nekaj kregate dobro juhco pojest   :)

vladka

se strinjam z Stanetom Dolancem . lep pozdrav

Triglav

Pozdravljeni,
Utrinki današnjega popoldanskega potepanja po gozdu
LP Peter

janko

Citat od: sabincica dne 27 September 2018, 23:17
Gobojed...bom prva, ki se bo dregnila ob vašo sliko, in verjetno ne edina...gob se ne nabira v plastično vrečko. Tudi slučajno, mimogrede in kar tako na hitro ni izgovor...in gobe se očisti v gozdu.
Mogoče sem nesramna, ampak to mi res pritisk dvigne. Dajmo malo spoštovanja naravi in njenim darovom pokazat! Ali?

LP, S.

LP

Ni bilo nobene potrebo po slabi volji ali čem podobnem. Menim, da bi lahko preprosto pojasnili, kaj se vam zdi da ni bilo prav in to tudi takoj utemeljili zakaj. Ne pa kar napad !!! Kasneje ste razložili vse podrobno. To je prav, ker se vsi učimo...

Lep pozdrav

Janko

Martin

Pozdrav.
Lepo vas prosim vse tiste ki se delate nore ali pa nevede Kako se gobari.........to že ve vsak majhen otrok....Gobarit se gre z košaro in nožem ......seveda goba ne ve v čem jo nosiš a tisti ki ste pametni greste z vrečo v gozd ko pa nič ne najdete pa vrečo kar tam odvržete..Nož ja da gobo zgrobega očistiš na mestu najdbe ...ne pa ta vlačite z blatom gobe domu  pa doma kao trebite češ kaj sem nabral ...dajte no kaj vam pa je in taki ki to pišete taki tud po gozdu smeti mečete in takšnih je dosti starejše populacije ki mislijo da so oni nevem kaj da oni pa nerabijo košare pametnjakoviči......

Pa brez zamere
martin

jurčkoljub

Zdravo,

Bravo Martin...točno tako kot si napisal. Tisti, ki ne ve da se gobari v košaro je verjetno preskočil osnovno šolo.

Lp

janko

LP

Gospod Martin. Moja izkušnja.

Starši mi niso znali prenesti gobarskega znanja. Pri nas je bilo treba delat. Zjutraj v štalo, nato v službo popoldne pa spet delo. Za gobe je bila samo nedelja. Vsi, ki so vam starši dali gobarsko znanje, ste jim lahko hvaležni. Ostali pa so se morali sami znajti ali pa so še danes, ko so starejši v zmoti.
Mislijo, da delajo prav pa ni tako.

Jaz delam veliko po terenu. Velikokrat sem naletel na gobarje, ki so hodili po poti na izlet, imeli so s seboj tudi otroke gobe pa nosijo v vrečki.
Ponavadi jih pozdravim in jim povem, da bodo gobe uničili, prekrila jih bo plesen. Eni to razumejo drugi pa me grdo pogleda in si svoje misli.
Menim, da je prav da se takim gobarjem pove in utemelji, zakaj. Nisem pa imel te sreče, da bi koga videl kako odvrže piksno piva.

Vi pravite za gobarska pravila ve vsak otrok. Menim, da ste v zmoti. Če jih starši naučijo in otroci poslušajo in sprejmejo vašo razlago potem ste jim dali dobro popotnico. Vrtci so deloma nadomestili to vlogo. V osnovnih šolah pa se teh znanj ne naučijo.

Mislim, da se ne motim, da jih veliko začne nabirati gobe šele, ko gredo v penzijo. Ti pa, če nimajo prijateljev, da jih podučijo ali se včlanijo v eno od društev ne vedo nič ali pa zelo malo o gobah. Tudi tem je treba pomagat. Tudi to je naloga gobarjev.

Na Mariborskem koncu pač imate dobre pogoje in še gospoda Slavko-ta. Tu v Ljubljani pa je vsak za sebe.

Jurčkoljub, lepo bi bilo če bi nas v šoli res naučili tudi kaj o gobah. Kolikor vem temu ni tako.
To lahko primerjate z prometno varnostjo. Veliko se govori. A rezultat je znan, eno vozijo po pravilih, drugi jih zavestno kršijo.

Čakamo na jesenske gobe...

Pa lep gobarski pozdrav

Janko


Triglav

Pozdravljeni
Popolnoma se strinjam z Jankom, Martinu pa bi pripomnil, da "tastari" nismo ravno vsi "vrečkarji". Moja obvezna oprema je košara in nož, ter v zadnjem obdobju foto aparat. Z obrazložitvijo kako se gobari pa so reakcije zelo različne. Upam in želim, da bi se slabe navade opustile. V moji mladosti v gozdu ni bilo, kantic za olje, steklenic piva, polivinila, celo televizorjev in vsega mogočega kar nikakor ne spada v gozd.
Če se je v visokogorju, kar se "smeti" tiče dalo navade spremeniti, pa čeprav so nas še v šesdesetih letih učili na "alpinističnih tečajih" da se prezna konzerva pusti  tam kjer smo malicali, edino nanjo se naloži nekaj kamenja, rečeno je bilo saj bo čas naredil svoje.
Lep gobarski pozdrav
                              Peter

Primorec

Naj zdaj dorečemo vse skupaj, ker je kar nekaj mnenj o pravilnem nabiranju gob. Ali je edino pravilno oz.najboljše nabiranje takšno, da se goba malo nad zemljo odreže in tako pusti nepoškodovano rastišče?
Ali pa mogoče, da se na licu mesta očisti gobo in prekrije odtrgani del zemlje z listi ter zemljo?
Prosim za dokončen odgovor naše strokovnjake.
In ja pozna se, da ni več toliko gob, ker se več tukaj debatira. Če bi bilo toliko gob kot jih je bilo v sredini septembra, bi vsi raje bili v gozdu. Vsaj pravi gobarji...

slavko

V društvih učimo, da se gobe iz zemlje izpulijo tako, da so vidni vsi deli gobe. Tveganje pri rezanju betov je, da izgubite pomembno informacijo, npr. lupino. Na tak način bi lahko zamenjali koničasto mušnico s travniškim kukmakom, saj včasih obe gobi rasteta druga ob drugi.
S tem, ko gobo izpulite, micelija ne uničite, le pretrgate ga in raste naprej. Priporočamo pa, da se tisti del, kjer se izpuli goba, prekrije z zemljo in listjem, da se ne izsuši.
To, da se gobe v grobem očistijo že v gozdu je smiselno, saj je trosnjak (goba) terciarni micelij. Zato je povsem mogoče, da iz otrebkov raste micelij. Gobe se namreč razmnožujejo tudi vegetativno.

Lep pozdrav,
Slavko