Meni

Prikaži objave

Ta odsek omogoča ogled vseh objav tega člana. Upoštevaj, da lahko vidiš samo objave na področjih, do katerih imaš trenutno dostop.

Prikaži objave Meni

Teme - Tič

#1
Nabiranje gob / Različne vrste mraznic
22 Oktober 2012, 09:40
Po novejši klasifikaciji ločimo več vrst mraznic. Pred leti sem v literaturi našel samo razliko med dobovo mraznico in ostalimi mraznicami z obročkom. So pa mraznice z obročkom, ločevali glede na to, kje raste. Za bolj okusne so veljale mraznice, ki rastejo na sadnem drevju ali pa na listavcih.

Sam opažam, da v moji okolici na sadnem drevju in na listavcih v glavnem raste sivorumena mraznica na iglavcih pa ostale vrste mraznic z obročkom. Dobova je pri nas redka in jo le občasno najdem v nižinskih gozdovih na Sorškem polju.

Vsekakor pa je okus sivorumene mraznice, ki je zrastla na jablani bolj nežen in povsem brez priokusa po smoli, kot pa na severnjaški, ki je zrastla na smreki.

Slavko, če kaj o tej temi veš, prosim napiši.

L. P.: Tič
#2
V pozno jesenskem času pri nas rastejo Rumeni ježki (Hydnum repandum). Za mešanico gob so odlični. Po navadi jih mešam še s sivkami, črnimi trobentami, polževkami, gobani, če jih še najdem in drugimi boljšimi gobami.

Kako je z različicami? Poleti tukaj raste različek, pravzaprav oblika (forma), ki je temnejše barve, veliko bolj čokat in zaradi grenkobe neužiten. Skoraj ne bi verjel, da je to ista vrsta.

Oblika, ki raste jeseni, je svetlejše barve, manjša in ima bolj tenek bet. Sploh je cela goba bolj nežne oblike. Niti malo ni grenka in s svojim značilnim okusom obogati mešanico jesenskih gob, ki jih potem uporabljam za juhe in omake. Razmišljam, če to morda ni Beli ježek (Hydnum albidum), kot je v opisu gob navedeno.

Edino kar me bega je podatek, da raste pod bori. V naših krajih raste tudi v mešanem gozdu. Nisem bil pa pozoren, ali bolj pod iglavci ali bolj pod listavci. Vsekakor ne samo pod bori.

L. P.: Tič
#3
Kulinarika / Gobe z domačo smetano
02 December 2009, 09:18
Po predvojnem receptu iz samostana Velesovo.

Za to jed potrebujete smetano iz kuhanega mleka. Torej tisto, ki so jo naše babice iz mleka pobirale in shranile na hladno. Najbolj primerne gobe za to jed so lisičke (tudi lijaste), črne trobente in sivke. Odlična je mešanica lisičk vseh vrst, in črnih trobent. Tudi mešanica sivk, lijastih lisičk in kakšnega rumenega ježka je dobra. Gobani s svojim značilnim okusom, niso najbolj primerni za to jed.

Na čim manj maščobe (najboljša je svinjska mast) močno prepražite narezane gobe, ki ste jih samo posolili. Ko spustijo vodo in že rahlo porjavijo, jih solidno popramo in začinimo z malo muškatnega oreha. Potem dodamo nekaj žlic omenjene smetane (po količini malo manj, kot je spraženih gob) in še malo kuhamo. Tu moramo paziti, da se smetana ne raztopi. Najboljša je taka, stara kak teden, ki že rahlo rumeni. Odstavimo, takoj ko opazimo, da se smetana začne raztapljati. Potresemo s peteršiljem in ponudimo z domačim kruhom.

Če take smetane nimate, jo lahko nadomestite s čim bolj mladim kajmakom. Pri tem gobe v začetku manj solite. Rezultat je lahko odličen, vendar okus ne doseže tistega z domačo smetano.

Važno je:
-   dobro prepražiti gobe
-   solidno popoprati s kakovostnim črnim poprom (najboljše iz mlinčka).
-   ne preveč raztopiti smetane

Pa dober tek: Tič