SORTA OSTRIGARJA?

Začel/a simonapače, 15 September 2008, 18:13

Prejšnja tema - Naslednja tema

simonapače

Pozdravljeni ljubitelji gliv vseh sort, he he

Nisem še imel časa, da prečitam vse vaše dosedanje teme, pa upam, da ni kake identične.

Evo, v četrtek sem se sprehajal po obronkih Haloz, in v bukovo-brezovem gozdu opazil te prijateljčke. Drevo je sicer že bilo slabo, praktično mrtvo, ampak po skorji sem ocenil, da je bila bukev.

Zanima me, če kdo prepozna to vrsto po priloženih slikah? Mislim, da je ostrigar, samo ne vem katera vrsta.

LP,Simon



URL=http://imageshack.us][/URL]



http://g.imageshack.us/img57/gob





cordyceps

Vjerojatno neki Crepidotus ili Hohenbuehelia, zavisno od boje spora. Ako ima smeðastu boju spora mogao bi biti Crepidotus mollis.

simonapače

Citat od: cordyceps dne 16 September 2008, 08:44
Vjerojatno neki Crepidotus ili Hohenbuehelia, zavisno od boje spora. Ako ima smeðastu boju spora mogao bi biti Crepidotus mollis.

Ja, hvala lepa, sem šel malo googlat, in je to definitivno Crepidotus. Moram si zapomnit, da je brez barve spor determinacija težja.

lp

gregorp


To je Crepidotus, najverjetneje crocophyllus ( luskat "mollis" z vijola l.) slovensko sva s Seljakom dala žafranastolistna p., (lahko bi bil pa calolepis - l. sive barve). Lahko narediš boljše fotke? Prav tako se priporočam za eksikat, ker pripravljam članek o tej vrsti. Poštne stroške povrnem.

simonapače

#4
Ja,bom poskusil. Danes sem bil v trgatvi, pa bom šel jutri pogledat.

Glede eksikata, a to je za SGS(to sem zgooglal, he he)? Sicer nimam pojma, v kakem stanju mora to bit, predvidevam da posušeno, zato bi bilo fajn dobit kakšna dodatna navodila.

Drugače pa ni problema, veš da bom poslal, naslov mi lahko pošlješ po mailu


lp

slavko

Eksikatu se slovensko reče osušek. Gobe sušimo podobno kot sadje - večje primerke narežemo na več delov (vsaj 4), da jih lahko bolje posušimo. Manjše primerke sušimo kar cele. Zaželeno je, da se suši vsako vrsto gobe posebej, da se trosni ne mešajo med sabo.

Obnese se tudi sušenje v avtomobilu. Če gobo poleti pustimo na zadnji polici avtomobila, bo hitro posušena.

Za sušenje gob se sicer uporablja posebna naprava - eksikator.

Lep pozdrav,
Slavko

simonapače

Ja, hvala za obrazložitev, se mi je zdelo, da bo nekaj takega ;)

Sicer sem šel gledat, pa je narava že sama poskrbela za sušenje :-\. Ob stiku z drevesom se je že začela pojavljat taka bela - vatasta plesen, tako da ne vem, če bo to še uporabno.

lp


gregorp

živijo!  hvala.  mogoče bodo še zrasle ... v kolikor je mokro in toplo so jeseni in spomladi