Gobarjenje 2016

Začel/a kragulj, 03 Januar 2016, 08:36

Prejšnja tema - Naslednja tema

blaz3k


janko

Lp


Našel sem še dve povezavi v povezavi z pravili in zakoni...

Morda pride komu prav tudi ta informacija. Vem, ni v kontekstu teme..

http://www.ikglr.gov.si/si/delovna_podrocja/raba_gozda
http://svetgob.aza-ms.si/uredbe/00uredbe.htm


Janko


mato2

Pozdrav kaj snežke pa še nič ne rastejo lp mato

blaz3k

http://www.rtvslo.si/slike/photo/294330

če ve kdo kaj povedat o teh gobah mu bom hvaležen

gorenc

Videti je kot da bi bile vijoličaste kolesnice "Lepista nuda" ki je užitna odlična pečena v ponvi za palačinke in odlična vložena goba je saprofit se pravi, da jo je mogoče gojiti.
Za boljšo določljivost morate priložiti sliko ki se jo vidi od dnišča do klobuka.
Mogoče se motim ,počakajte na še kakšen odgovor..

gorenc

Citat od: mato2 dne 05 November 2016, 08:18
Pozdrav kaj snežke pa še nič ne rastejo lp mato

Na našem koncu so snežke začele rasti ,sem jih že nabral nekaj komadov toliko da je bilo za okus

počasna


Lemedis

blaz3k #918 Rekel bi, da ste našli poprhnjene livke oz. meglenke (Clitocybe nebularis). To so saprofitne gobe, ki pogosto rastejo v tki. ''čarovniških risih oz. krogih''. Uspevajo na listnem opadu, predvsem v listnatih gozdovih. Goba je pogojno užitna, za pripravo jo morate prekuhati, nekateri gobo slabo prenašajo. Če jo nabirate je priporočljivo uživanje manjših količin teh gob, saj vsebujejo precejšnje količine lektinov, to so beljakovine, ki nase vežejo ogljikove hidrate in lahko v večjih količinah povzročajo številne zdravstvene težave, pogosto pride do prebavnih motenj in porušene črevesne flore.

Lep pozdrav,
Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

klavir

To sem še našel, zahvaljujoč Jankotu...

Izgleda, da so mraznice, kar se tiče količine nabranega, izjema, ker rastejo včasih v izredno velikih količinah (poglejte spodaj):


U R E D B O
o spremembah in dopolnitvah uredbe o zavarovanju samoniklih gliv (Prenehala veljati z Uradnim listom RS, št. 57/98)

1. člen

V 5. členu uredbe o zavarovanju samoniklih gliv (Uradni list RS, št. 38/94 in 44/95) se doda novi drugi odstavek, ki se glasi:
"Gob vrste štorovka (Armillaria mellea s.l.) lahko posameznik nabere dnevno do 5 kilogramov. Če posameznik nabere poleg gob vrste štorovka tudi gobe drugih vrst, skupna dnevna količina nabranih gob ne sme presegati 5 kg gob, pri čemer se upošteva določba prvega odstavka tega člena."
Sedanji drugi odstavek postane tretji odstavek.

blaz3k

hvala, najbrž so res poprhnjene livke ker so rastle v listju v gručah, kot je brati nič posebnega goba, zgolj kot ukras :) lp

srf

 Mogoče bi bilo dobro, da nekateri od vas ne vlečete ven starih uradnih listov in si raje poglejte zadnje objave. V prilogi je tudi nekaj sprememb, med drugim tudi da lisička ni ni več zaščitena. Za to prilogo tudi marsikateri inšpektor nima pojma in še vedno uporabljajo tisto iz leta 98.
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlurid=20112723

Poslano z mojega A0001 z uporabo Tapatalk


Lemedis

#926
klavir #923 res je bilo tako, a z aktualno Uredbo nič več. Za vse vrste gob velja omejitev 2 kg in goba poljubne teže dnevno na osebo.
Je pa vsekakor problematično, da so bili nekateri okoljski pravni akti, ki danes veljajo, sprejeti brez upoštevanja pravih strokovnih podlag.
Zakonodaja je takšna kakršna je, in dokler je veljavna, moramo aktualno zakonodajo tudi upoštevati.

Lep pozdrav,
Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

brincelj

       Pozdravljeni!Po dolgem času se spet oglašam,tokrat z novičkami iz Prekmurja.Ja,gospa Anica,danes sem vam hodila v "zelje",ampak na vašem zeljniku je bilo polek mene še vse polno "zajcev"!!  >:(No,kljub vsemu sem gozd zapustila dobre volje,saj sem nabrala kar nekaj snežk in prelepih 7 jurčkov! :DNabrala pa sem še večjo količino dežnikov,seveda pa nisem bila sama.Če mi uspe naložit slike,bom  vesela,da se lahko podkrepim z dokazi,če pa ne,ker sem bolj nerodna z računalnikom,pa upam,da mi verjamete na besedo!Lep pozdrav vsem in obilo užitkov pri nabiranju!





ribon

to z mraznicami je sploh velika oslarija...da ne rečem smešno...ker vsi vemo,da se kdaj dogodi,da je okoli enega samega štora lahko tudi 15 ali celo več kg gob...pa pri sosednjem štoru podobno
zakon pa dovoljuje 2 kg....bedarija brez primere...pa še gozdni zajedalec...

anica

 Dečki medtem, ko vi razpravljate o predpisih jaz nabiram ta prave jesenske
jurčke. To je ta prava roba. Lepi brez črvičkov. So redki a se splača hodit.
Nekaj več sreče sta imela dva domačina iz Madž. Ne vem zakaj mi vedno uspe
pogledat v košaro moškemu gobarju - imel je okrog 20-30 kom mladih, žena mi
je spretno skrila jurčke.

O snežkah pa niti sledu, sedaj prevladujejo poprhnjene livke, za prikolico jih je.
Jaz jih ne berem, ker mi imajo premočan vonj.

LP A.