Determiniranje 2016

Začel/a Lemedis, 03 Januar 2016, 15:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

msimerus

Citat od: slavko dne 31 Oktober 2016, 06:06
msimerus #504, na posnetkih je poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), ki je pogojno užitna. Pri teh gobah je tako: nekatirem so čudovitega okusa in jih z veseljem vlagajo v kis ali jih uživajo na kak drug način, saj so gobe v tem času pogoste in rastejo vse do snega oz. zmrzali. Drugim pa okus ne ustreza, ali pa jih celo odvrača.

Če so vas gobe zamikale, predlagam, da poskusite en ali dva primerka. Pomembno je, da so gobe dobro toplotno obdelane (vro naj vsaj 5 minut). Potem boste videli v katero skupino spadate.

Lep pozdrav,
Slavko
Hvala za razlago, so kar v gmajni ostale, se še vedno kakšen jurček najde :)


Sent from my iPad using Tapatalk

Rak

#511
Prosim za determinacijo te gobe, sam ji nisem kos, raste v mešanem gozdu, našel pa sem jo v bregu nad potjo. Žal mi neposredne fotografije brskalnik ne omogoča več. Lp, Miro.

https://photos.google.com/photo/AF1QipMeuanoam_vvO61bKZ6YbtoqYMJ3L9BQIzyPw2l

Poskušam prenos iz spletnega albuma Moj album, Shrani. si mi ne omogoča prenosa.



Nagi Bator

Citat od: Rak dne 01 November 2016, 08:34
https://photos.google.com/photo/AF1QipMeuanoam_vvO61bKZ6YbtoqYMJ3L9BQIzyPw2l

Ce linkas povezavo iz svojega akaunta ostali ne moremo videti slike!
Nalozi sliko na nek image hosting pa prilepi link. n.p. shrani.najdi.si

Rak

Citat od: Nagi Bator dne 01 November 2016, 14:22
Citat od: Rak dne 01 November 2016, 08:34
https://photos.google.com/photo/AF1QipMeuanoam_vvO61bKZ6YbtoqYMJ3L9BQIzyPw2l

Ce linkas povezavo iz svojega akaunta ostali ne moremo videti slike!
Nalozi sliko na nek image hosting pa prilepi link. n.p. shrani.najdi.si

Evo še en poskus po tvojem nasvetu:


RaxhXephon1

Pozdravljeni prosim za determiniranje.

Te gobe sem našel danes na pašniku/travniku na primorskem, mentor pravi, da so zelo dobre gobe vendar mi ni znal povedat ničesar drugega.






RaxhXephon1

Pa še ti dve.

Manjša se mi zdi, da bi lahko bila golobica, sem jo poiskusil pa je zelo pekoča, kar pomeni da ni užitna. Obe gobi nabrani v brkinih v listnatem gozdu.




Andrej Banko

Kaj bi bile pa te gobice ?
V mojem koncu jih je kar precej.
Spodnji del beta je malce zaobljen, sploh je to vidno pri mladih primerkih.
Imajo prijeten vonj, skorajda me malo spominja na jurčke.




slavko

RaxhXephon1 #515, pekoča je lomljiva golobica (Russula sardonia), neužitna. Zraven pa je zelenkasta kolobarnica (Tricholoma equestre), pogojno užitna. V prevelikih količinah je lahko nevarna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Andrej Banko #516, na posnetkih so mlade poprhnjene livke (Clitocybe nebularis), ki so pogojno užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

RaxhXephon1 #514, gobe so podobne mladim poprhnjenim livkam (Clitocybe nebularis), ki so pogojno užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

Andrej Banko

Slavko, najlepša hvala za ekspresen odgovor !

slavko

Rak #511, posnetek ne pove veliko, ker niso vidni vse deli gobe. Goba je sicer podobna koničasti mušnici (Amanita virosa), ki je smrtno strupena. Vendar ni viden obroček, ki je značilen za mušnice.

Lep pozdrav,
Slavko

Veverica

Pozdravljeni!

Zanima me, ali pri gre pri gobah na sliki za vijoličaste kolesnice. Nabrane so bile danes v mešanem gozdu. Pri enem najdišču bi lahko rekla, da so gobe rasle v krogih, sicer pa bolj v gručah.




aljosak

Pozdravljeni!

Upam, da se ne ponavljam preveč. Zanima me, če gre pri teh gobah za poprhnjeno livko? Takih gob se najde res ogromno, nisem pa prepričan za katero vrsto gre.

Hvala za odgovor.
Aljoša

slavko

Na posnetkih so poprhnjene livke (Clitocybe nebularis), po domače meglenke, ki so pogojno užitne.

Lep pozdrav,
Slavko