Zametni goban, kaksen recept?

Začel/a PrviProgram, 24 September 2012, 12:00

Prejšnja tema - Naslednja tema

PrviProgram

Tukaj, ko nabiram gobe, rastejo prelepi zametni gobani. A jih kdo pripravlja in kaksen je postopek in okus. Moja boljsa polovica jih noče pripraviti, ceprav ostale gobe naredi res super.

anže

Js jih z veseljem nabiram, vendar ne delam iz njih nič posebnega, grejo v skupaj z ostalimi. Sm pa enkrat probu pečenega pa je bil okusen. Mogoče da edino za juho niso najbolj primerni k potemnijo.

ksenijabb

Hojla!

Do včeraj sem žametne gobane le občudovala v njihovem naravnem okolju, nekako sem imela "rešpekt" pred njimi, kar se tiče okušanja in "prehranjevanja" z njimi! Včeraj in danes pa sem našla izredno lepe primerke in kar veliko, zato prosim za pomoč: kako jih shraniti. Jaz sem jih včeraj kuhala pol ure, ohladila in dala označene v zmrzovalnik. Je tako prav, ali mi priporočate kako drugače. Zanima me tudi ali se s kuhanjem res uničijo vse "slabe lastnosti", ker zdravje je le zdravje!
Lep gobarski pozdrav!

mimimimi

Žametni goban je zelo okusen. Svetujem vam, vsaj jaz delam tako že dve leti, ko voda zavre, jih dam v vrelo vodo, ko začno vreti,
poberem sproti pene, ki se naberejo, pustim 5 minut, da vrejo, nato jih odcedim in v cedilki splahnem pod tekočo hladno vodo.
Hladne nato dam v vrečke in v skrinjo. To je vse. So pa zelo dobri tudi vloženi. Enako, prekuham na enak način, le da vodo solim.
Jih nadevam v kozarčke in prelijem s mešanico (1/3 razmerje voda, kis, še malo solim in dodam cel poper). So zelo okusni.
Pa dober tek.

ksenijabb

Citat od: mimimimi dne 23 September 2013, 17:19
Žametni goban je zelo okusen. Svetujem vam, vsaj jaz delam tako že dve leti, ko voda zavre, jih dam v vrelo vodo, ko začno vreti,
poberem sproti pene, ki se naberejo, pustim 5 minut, da vrejo, nato jih odcedim in v cedilki splahnem pod tekočo hladno vodo.
Hladne nato dam v vrečke in v skrinjo. To je vse. So pa zelo dobri tudi vloženi. Enako, prekuham na enak način, le da vodo solim.
Jih nadevam v kozarčke in prelijem s mešanico (1/3 razmerje voda, kis, še malo solim in dodam cel poper). So zelo okusni.
Pa dober tek.

Hvala za odgovor! Odgovorili ste mi tudi glede vlaganja teh gobanov! me zelo veseli, da jih lahko vlagam! Lep pozdrav!

mimimimi

Kar vložite jih, ne bo vam žal. Iz mojih izkušen vam samo svetujem, da vlagajte pri malo večjih žametnih gobanih
samo glavice in mogoče, kak centimeter peclja (od glavice navzdol), ker so bolj trdi. Mladi so uporabni celi.
Nam so res zelo dobri. Pa dober tek. Še en nasvet, jaz vse kar vlagam od zelenjave do gobic, da vakum naredi svoje,
vse vroče kozarce, ko jih zaprem, obrnem navzdol, na pokrov čez noč, drugi dan pa obrnem. To je najbolj sigurno,
da pokrov deluje sigurno. Lepo bodite.

ksenijabb

Citat od: mimimimi dne 23 September 2013, 19:38
Kar vložite jih, ne bo vam žal. Iz mojih izkušen vam samo svetujem, da vlagajte pri malo večjih žametnih gobanih
samo glavice in mogoče, kak centimeter peclja (od glavice navzdol), ker so bolj trdi. Mladi so uporabni celi.
Nam so res zelo dobri. Pa dober tek. Še en nasvet, jaz vse kar vlagam od zelenjave do gobic, da vakum naredi svoje,
vse vroče kozarce, ko jih zaprem, obrnem navzdol, na pokrov čez noč, drugi dan pa obrnem. To je najbolj sigurno,
da pokrov deluje sigurno. Lepo bodite.

Hvala, tudi vam lep večer!