katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

Ni3ous

Slavko hvala za odgovor.

JANEZ L

#391
Lp!

Mogoče greneči ježevec (Sárcodon gláucopus) :angel:





Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

slavko

Mislim, da je greneči ježevec (Sarcodon glaucopus), neužiten.

Zanimivo je, da je ta goba na številnih rdečih listah v EU. Ježevci (Sarcodon), ježevke (Hydnellum) in bankere (Bankera) veljajo za identifikatorje gozdnega zdravja.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#393
Raste v velikih skupinah, se pravi, skupina pokriva 1 - 2m2. Max premer klobuka do 7-8 cm.
Meni se zdi relativno širok bet (če ima npr. golobica ozkega).
Na prvi sliki je na klobuku drobno žaganje, torej pri identifikaciji ne pomeni nič.
Raste v smrekovem do pretežno smrekovem gozdu.

http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery=e12b987c379c4b45a08c71eeccccb625
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery=12b83469216441e7801dab49edb84c13

Ime ?

JANEZ L

Lp!

Slavko hvala.

Sinja koprenka ali vijolična koprenka...? Mogoče, kaj čisto tretjega... :angel:





Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

slavko

Bubiko Ramios, našli ste poprhnjeno livko (Clitocybe nebularis), pogojno užitno. Nekaterim je okus všeč, drugi je ne prenašajo dobro. Običajno gobo vlagajo v kis.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Janez L, na prvi sliki je vijoličasta kolesnica (Lepista nuda), pogojno užitna. Velja za zelo okusno gobo, ki jo lahko uporabite tudi za samostojno jed. Pogosto jo vlagajo v kis.

Tudi toplotno obdelana obdrži enako barvo, zato jo marsikdo ne upa uživati.

Ne vem ali je na drugi sliki enaka manjša goba ali ne. Goba je premajhna za natančnejšo določitev.

Lep pozdrav,
Slavko

JANEZ L

Lp!

Slavko hvala. Na spodnji sliki je enaka, vendar manjša goba. Raste jih kar nekaj skupaj, zato jih bom danes poskusil... ;)

Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

BubikolRamios

2 mini (premer klobuka <=3 cm) mlečnici. Po moje ne zrasteta večji. Sploh teh rdečih je v knjigi kar nekaj, tako da se ne znam odločit ...


Grega

#399
Pozdravljeni!

Iz današnjega gobarjenja imam par gobic za determinacijo (zraven so moje domneve).  :) :angel:

torej:
1)
(pomoje rjavi ali greneči ježevec. Kako naj ju ločim?)

2)
(navadni porfirnik? zanimivo da jih je na tistem mestu bilo kar veliko.. rastli pa so blizu gnoja :P)

3)
(kostanjevke.. samo prepričal bi se rad ker so malo temnejše kot sem jih navajen ter nimajo toko močnega modrenja na poškodovanih mestih)

4)
(zelo velika goba, premer klobuka ca. 30cm!)

5)
(golobice, malo imajo rdečkaste sledi na betu (oz. so imele) - ne pečejo)

6)
(golobica olivne barve - ne peče)

7)
(zelo podobne kot golobice 5, le da niso imele rdečih lis na betu - ne pečejo)

8 )
(macesnov goban oz. macesnova lupljivka, ima rumeno cevkasto trosovnico)

Vprašal bi še katere barve golobic so ponavadi užitne (ne pečejo), namreč videl sem še kar nekaj golobic z rumeno površino, vendar jih nism probal, ene bolj rdeče pa so pekle)

Drugo vprašanje pa je, kako ločiti grive (užitne/neužitne). Velja določilo da so rumene grive užitne? Kako se jih ponavadi pripravlja? Ali imajo kaj greneč okus?

Za vse odgovore se zelo zahvaljujem!

Lp,
Grega

slavko

Bubiko Ramios, na obeh slikah sta mlečnici (Lactarius), ki sočita bel mleček, kot je razvidno iz slik.

Na splošno velja, da mlečnice z belim mlečkom niso priporočljive za uživanje.

Na spodnji sliki je verjetno kafrna mlečnica (Lactarius camphoratus), ki se uporablja kot začimba, za zgornjo pa ne vem točno katera bi bila.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Grega, gobe na prvih treh slikah in na sliki 8 ste določili pravilno.

Na četrti sliki bi lahko bila navadna podvihanka (Paxillus involutus), ki včasih zraste nekoliko večja in je smrtno strupena.

Na peti sliki je zelo verjetno malinova golobica (Russula romellii), pogojno užitna.

Na šesti sliki bi lahko bila olivna golobica (Russula olivacea), užitna.

Golobice na sliki 7 ne poznam.

Pri golobicah ne gledamo toliko na barvo klobuka, kot na pekoč okus. Vse s takim okusom so neužitne. Golobice, ki imajo okraste barve lističev, so pogojno užitne (surove strupene).

Pri grivah smo pozorni na barvo. Če je cela griva barv kot lisička in ima vejice zaključene v obliki črke V, potem gre za eno od užitnih vrst. Lepa griva je podobna rumeni, vendar so vidne 3 barve (bel bet, rožnatte vejice in rumeni vršički, ki tvotijo črko U. Vse glive delujejo nekoliko odvajalno. Zato jih je smiselno mešati z drugimi vrstami gob, za npr. dobro gobovo juho. Nekateri grive tudi vlagajo v kis.

Lep pozdrav,
Slavko

Grega

Najlepša hvala za determinacijo ter ostale informacije!

Povprašal bi le še kako ločiti ježevce (se jih sploh nabira, ali niso preveč dobri za uživanje..). Se da ježevca determinirati iz slike (greneči ali rjavi?)

Lep pozdrav,
Gregor

JANEZ L

Lp!

Par vprašanj... :angel:

Jesenski loputar...





Bukova griva...



Tole pa ne vem... :-[ Ene so snežno bele, ene pa z oker rjavim pridihom. Rasejo skupaj na veliki površini.







Tegale si pa štejem kot trofejo! ;D ;)



Lovski zdravo
Janez L


...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...

slavko

Grega, ježevcev vam ne bi priporočal za uživanje. Če pa jih boste hoteli, v gozdu pokusite košček gobe, če slučajno greni. Iz slike jih je težko določiti.

Naj vas tudi ne zmoti sprememba barve po vlaganju. Sam sem že poskusil ježevca (vloženega v kis) in ima nek specifičen okus, ki mi ni bil všeč.

Lep pozdrav,
Slavko