Determiniranje 2013

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2013, 15:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

BubikolRamios

#105
Pluteus x ?  
Mogoče Pluteus inquilinus (http://www.gobe.si/Gobe/PluteusInquilinus)  -->
bet poprhnjen (mislim da se to vidi na moji sliki) ?
rob rahlo nažlebkan (ja se vidi na full size sliki, dvomim da se to da opazit s prostim očesom).

Slika:http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=004c1fafb1c346e48ea9acb0a96188f9

slavko

Sonček, na posnetkih, od leve proti desni so:
- grenki goban (Boletus radicans), neužiten,
- trije datljevi gobani (Boletus ferrugineus), užitni.

Pri gobah, ki imajo pod klobukom cevke oz. luknjice (t.i. cevarke), obstaja dokaj enostavno pravilo. Med cevarkami, ki imajo trosovnico bele, rumene ali zelene brave, so užitne tiste vrste, ki ne grenijo. Barva klobuka ali beta nista pomembni. Tudi spreminjanje barve mesa ob dotiku ali prerezu ni bistvenega pomena.
Ena od vrst, ki greni, je grenki goban, ki ste ga našli. Med grenečimi vrstami je še leponogi goban (Boletus calopus) in žolčasti grenivec (Tylopilus felleus). Previdnost je potrebna pri cevarkah z oranžno oz. rdečo barvo trosovnice, saj je med njimi kar nekaj strupenih vrst.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios, mislim, da ste našli belo ščitovko (Pluteus inquilinus).

Lep pozdrav,
Slavko

markok

Katera goba je to? To je vse kar sem našel včeraj.
Na kompostu na robu travnika, kakšnih 50 kom, popolnoma bele, izredno krhke, z obročkom.




Ta posnetek je pa kakšen mesec star:


lp Marko

slavko

Na prvih dveh posnetkih je en od kukmakovcev (Leucoagaricus). Najverjetneje rožnolistni kukamkovec (Leucoagaricus leucotithes), užiten in ki ima sprva lističe bele barve. Ko pa je goba odrasla, lističi postanejo rožnatih barv. Na naslednjem posnetku pa je verjetno razbravana grahovka (Lycogala epidendrum), neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#110
Boletus radicans (sem pogledal na netu, imajo neki starejši primerki tudi temno rjav klobuk).
Prepoznava po vonju -  ali je to močno zaznaven vonj ?

EDIT: še to sem ugotovil, rumeni goban ima mrežico na betu, Boletus radicans pa ne ? (za tiste ki se na nos ne zanašamo.)

slavko

Boletus radicans nima izrazito zaznaven vonj. Včasih je zaznati nekoliko kiselskast vonj. Na zgronjem delu beta je mrežica, belkaste do rumenkaste barve. Če smo v dvomih, je treba poskusiti meso, ki greni.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

A - ne vem zagotovo, kateri ded je to
B - to pa je verjeno Leccinum crocipodium, žlahtni ded
lp



A1

   
B1


B2


MihaJozelj

Lep pozdrav.
Torej našel gobo in mislim da je rumeni goban tako kot ga je zadnjič našel oče...
Prosim za determiniranje...




slavko

lisjak, prvi z leve mislim, da je navadni goban (Boletus subtomentosus), na naslednjih dveh pa bo žlahtni ded (Lecinellum crocipodium).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

MihaJozelj na posnetkih je datljev goban (Boletus ferrugineus), užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

danijel.hajdinjak

Živijo.

Včeraj sem bil tudi jaz malo v gozdu in našel 3 jurčke in 3 marele. Poleg teh sem pa uspel poslikati še nekaj gob za katere nisem prepričan katere vrste so.

Najprej eden od gobanov, oz. 2 precej blizu. Skoraj bela, malo sivega odtenka se mi zdi:








Nato pa še sliki dveh verjetno iz rodu dedov:





Sledi pa še ena "vijolična" gobica:





Za konec pa še ena lepa drevesna goba:





Hvala za determiniranje.

LP

slavko

Od zgoraj navzdol:
- grenki goban (Boletus radicans), neužiten,
- gabrov ded (Leccinum pseudoscabrum), užiten,
- verjetno borova golobica (Russula cessans), pogojno užitna,
- žvepleni lepoluknjičar (Laetiporus sulphureus), pogojno užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

dras

Pozdravljeni,

misleč da gre za gobana je tale goba pristala v košari. Lahko prosim poveste, za katero vrsto gre?

Nabrano na Goričkem. Ko sem prerezal klobuk sem opazil lističe. Bet pa je imel votel kanal na sredi.

Hvala in LP



slavko

Pri tako mladih primerkih gob je nemogoče določiti vrsto. Tudi trosi še niso dovolj zreli, da bi gobo lahko mikroskopirali. Zato je treba počakati, da goba odraste in razvije obliko, po kateri je prepoznavna. Tudi trosi in druge mikroskopske strukture so takrat razvite in je možno tudi na osnovi teh struktur še bolj natančno določiti vrsto gobe.
Na sliki je najverjetneje en od dežnikov (Macrolepiota). V tej fazi rasti pa določitev vrste še ni mogoča. Predlagam, da tako mladih primerkov gob ne nabirate, saj je v tej fazi rasti zamenjava s podobnimi, tudi strupenimi vrstami gob, zelo verjetna.

Lep pozdrav,
Slavko