gobarjenje 2011-2del

Začel/a jazzz, 15 Avgust 2011, 11:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

kragulj

Pozdravljeni,

včeraj sem malo obhodil Haloze (suho, ni sledu o gobah...), danes pa je bilo na vrsti Pohorje. Slika je podobna, našel le nekaj sivk na znanem rastišču.
Mislim, da je počasi konec sezone.... Podgobje se verjetno ne bo več prebudilo.... Kasneje sem pot nadaljeval malo nižje, v bolj vlažne terene, tam pa sem našel nekaj dežnikov, mraznic in opečnate žveplenjače in še enega starega jurčka...
lp,

murrober

halo
jaz sem pa danes v halozah imel kar že gobarsko srečo (letos sploh ko tam ni gob). našel sem veliko poprhnjenih livk, ki jih doma kar cenimo, pa tudi veliko marel in mraznic. tudi sivke so že pokukale, vendar so še premale za pobiranje. to prav paše po zelo slabih mesecih od julijskih gobanov.
lp
robert m.

Lojze07

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Citat od: jernej dne 02 November 2011, 09:36
Lojze07! Ja smreka v takšen nižinski gozd ne sodi! S katerimi drevesnimi vrstami ste pa pogozdovali? s smreko? Ste se pozanimali o tem pri lokalnih gozdarjih? kaj so vam svetovali?

Pozdravljen, Jernej!

Nekaj dni me ni bilo doma, zato odgovarjam šele sedaj... Res je kar praviš... pa vendar je v tem gozdu prej bilo veliko smrekovih dreves, seveda tudi drugih, skratka pravi nižinski mešani gozd. Pogozdovali smo predvsem z javorjem in jasenom, nekaj tudi s smreko, divje češnje pa takrat gozdarji niso imeli na zalogi... Brez skrbi, vse smo delali po nasvetu in tudi s pomočjo lokalnega gozdarja. On je "zrihtal" sadike, pa tudi zaščitne mreže, ki pa so jih tolovaji v nekaj tednih pokradli...  >:(

LP

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Martin

#364
 ;)
pozdrav
Pri nas so pognale težko pričakovane štorovke sicer z zamudo. A jih je veliko kar v šopih povsot okrog vrta, hiše našel sem tud marele na travniku no moja jih je našla ,super so te štorovke ocvrte zelo dobre.

No našel pa sem tud šampinjon (travniški kukmak) a nisem sigurn če je pravi .Sem pa našel še eno glivo nimam pojma kaj je to za ena sicer pa ima prijetn von rastla je ob kompostu.

prosil bi za determinacijo gobic ???

Martin

 ;)
Ali je to šampinjon in  katera je ona goba prosim za pomoč.

Lp

gorenc

pozdravljeni
V roki imate ''šampinjona'' (oziroma kukmaka- Agáricus - UŽITEN) če ima prijeten vonj in ne smrdi po karbolu  kot (Agáricus xanthodérma-karbolni kukmak in porumeni če ga odrgnete-STRUPEN)
   ona goba pa mislim da bi bil ostrigar a nisem ravno najbolj siguren,ker pri meni so tudi zrasli ostrigarji zraven kompostnjaka počakajte še na kakšen drug odgovor odgovor g. Slavkota njegov bo 100 %

slavko

Martin #365

Na prvi sliki je eden od kulmakov (Agaricus). Zelo verjetno travniški kukmak (Agaricus campestris), užiten. Preverite, če kukmak v dnišču rdeči ali rumeni. Če rahlo rdeči, je v redu, če rumeni, ni v redu.
Na drugih slikah pa je eden od zajčkov (Lyophyllum), verjetno debelolistni zajčki (Lyophyllum crassifolium), užitni.

Lep pozdrav,
Slavko

Martin

g.slavko

Hvala za hiter odgovor. to pomeni tegale zajčka bi lahk brez problema pojedel.

Lp
Martin

Lojze07

#369
Nekaj današnjih krasotic  ;D

LP

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

snežka

Kragulj in Martin!

Ali imata na vajinih slikah male štorovke? Ali so tudi te užitne in primerne za vlaganje? Poznam namreč samo mraznico ali pravo štorovko.
Lp

slavko

Martin #368

Žal nisem tako popolnoma siguren, da bi vam jih priporočal za uživanje. Prej bi jih moral mikroskopirati.

Lep pozdrav,
Slavko

snežka

Citat od: snežka dne 07 November 2011, 12:39
Kragulj in Martin!

Ali imata na vajinih slikah male štorovke? Ali so tudi te užitne in primerne za vlaganje? Poznam namreč samo mraznico ali pravo štorovko.
Lp

Gospod Slavko, prosim tudi vas za mnenje!
Lp

tdk

Pozdrav z Goričkega!

Včeraj sem izvedel da baje rastejo marele;ja,res je.
Včeraj popoldne sem nabral eno košaro(srečal gobarski par z MB reg-beli golf--kdo od tu?);danes spet nabral zvrhano košaro marel in še kar nekaj v vrečki.
Sivk pa še ni;sem pa opazil da začnejo rasti tudi meglenke(poprhnjene livke) ter vijolične kolesnice.Pogrešam pa štorovke...letos nisem našel še nobene.

lp tdk

slavko

Snežka #372

Male štorovke (Kuehneromyces mutabilis), užitne, http://www.gobe.si/Slike/KuehneromycesMutabilis?slika=3, so načeloma primerne tudi za vlaganje. Vendar so te gobe običajno majhne in krhke, zato mislim, da bi bilo z njimi precej dela.

Lep pozdrav,
Slavko