gobarjenje 2011-2del

Začel/a jazzz, 15 Avgust 2011, 11:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

Lojze07

Če torej eno leto na določenem mestu, kjer so sicer bili, trosnjakov določene gljive ni, kaj to pomeni za prihodnja leta oz. za preživetje določene gljive?

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

To ne pomeni nič nenavadnega. Veliko trosnjakov morda ni bilo zaradi suše in micelij zaradi tega ni prejel dovolj hranil, da bi tvoril trosnjake. Lahko pa je razlog tudi onesnaženje s fungicidi, ki so uničili micelij. Težko je dati natančen odgovor, če ni poznan vzrok.
Če je vzrok bila le suša, bo ob manj sušnem obdobju na sličnem mestu zraslo spet veliko trosnjakov.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

Na rastiščih, o katerih sem govoril, je vzrok zagotovo bila le suša - globoko v gozdu namreč nihče z ničemer ni šropil... Razen morda kakšni cheim-traili..  ;D
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Nagi Bator

Citat od: slavko dne 29 Oktober 2011, 20:40...leta 1998 so v državi Oregon, ZDA, našli največjo glivo na svetu, Črnomekinasto mraznico (Armillaria ostoyae), micelij pa prekriva površino približno 890 hektarjev. Ocenjuje se, da je organizem star okoli 2500 let
Ne samo, da velja za najvecjo glivo na svetu, temvec tudi za najvecji znani zivi organizem.

mato2

Pozdravljeni pravkar prišeu iz haloz čista nula ne vem od kje gobe na tržnci

lp Matej

Lojze07

Današnja bera... v ravninskem gozdu.

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

počasna

Kakšne lepe frajlice, marele mislim  ;)
Jaz sem tudi včeraj našla dve, a sta že v želodcu.

rene

Prišel iz gozda. Zemlja zelo vlažna se pozna, da ni bilo sonca nekaj dni. Nabral kar nekaj kostanja, zanimivo pa je koliko malih marel sem našel   ;D  Na koncu sploh nisem več štel. Upam, da bo toplo vreme čez teden potem bo kar lepa bera marel :laugh:
Lep pozdrav!

kragulj

Tudi jaz sem naletel na nekaj lepih dežnikov in "gnezdo" griv. "Sirotic" pa je bilo le za vzorec...
lp,

Martin

 :D
pozdravljeni
Lojze zelo lepe marele ste našli in na lepem terenu dobra slika zanimiv gozd.
Jaz pa sem včeraj ker je tak lepo sonce sijalo šel na pohorje na en sprehod po svojih terenih nebom pisal katerih ker vsi veste kje gobarim.moram rečt da je pogled na gozd zelo lep ob vseh barvah in zrak je res svež seveda pa sem našel tud različne gobe in tud enga jurčka ki je zrasel ob deblu našel sem ga na 1100mnv.Nato sem šel še po kostan ki še vedno pada svež na tla.

Pri šumiku je bilo veliko družin in pohodnikov. Seveda tako je prav ,da se otroke pelje v naravo in ne v nakupovalne centre.
Res je tam zelo lepo in upam ,da bo še dolgo narava takšna kot je .

Pohvalit pa moram ljudi, ki so pospravili smeti pod pljučno bolnišnico kjer nabiram kostanje tam je negdo odvrgel cele vreče. :-[ in zdaj jih je negdo pobral vsaj tavečji del.

Lp
martin

Lojze07

Pozdravljen, Martin in vsi ostali...

Ja, marele so bile res lepe (pa tudi dobre, njami   :-* ) manj lep pa je, žal, ta naš gozd... Včasih je bil, vsaj zame, pravljično lep... Pred enajstimi leti pa  ga je takorekoč uničil lubadar in sedaj je v njem le še nekaj smrek, hrastov, kostanjev, kakšen bor, nekaj divjih češenj, jelš in lip, pa veliko, veliko grmovja, trnja, in precej visoke trave... Pred desetimi leti smo pogozdovali, pa se takorekoč nič ni prijelo... Sedaj pa ga prepuščam bolj ali manj naravni selekciji, le tu in tam "rešim" kakšno mlado "smrečko" iz objema visoke trave in drugega gozdnega plevela...

Gobic pa je v njem še vedno kar nekaj - a razen dežnikov, so mi bile same "novinke", tako da sem jih nekaj poslikal, vse pa pustil v gozdu...

Vse dobro!

LP

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Nagi Bator

Citat od: Lojze07 dne 01 November 2011, 22:29
manj lep pa je, žal, ta naš gozd... Včasih je bil, vsaj zame, pravljično lep... Pred enajstimi leti pa  ga je takorekoč uničil lubadar in sedaj je v njem le še nekaj smrek, hrastov, kostanjev, kakšen bor, nekaj divjih češenj, jelš in lip, pa veliko, veliko grmovja, trnja, in precej visoke trave... Pred desetimi leti smo pogozdovali, pa se takorekoč nič ni prijelo...
Je ta gozd morda na obrobju Maribora?

dverbnik

Zdravo
Ni pa še bilo štorovk.  Pa še nekaj- sestrična ima neko gostilno in odkupuje gobe- pa ji je en prinesel cc10kg jurčkov -mladi ampak so vsi enaki, iste oblike, iste velikosti, kot bi jih kopiral. Mislim da jih dobavitelji že gojijo-- a je to možno
Poleti v času ko ni gob niti za vzorec na tržnicah- se da take jurčke opaziti tudi pred večjimi prodajnimi centri

jernej

Lojze07! Ja smreka v takšen nižinski gozd ne sodi! S katerimi drevesnimi vrstami ste pa pogozdovali? s smreko? Ste se pozanimali o tem pri lokalnih gozdarjih? kaj so vam svetovali?

speedy25

dverbnik te jurčki ki si jih videl so po mojem mnenju iz južnih držav kot je hrvaška, srbija lahko pa tudi iz romunije ali bolgarije, nekateri jih na veliko uvažajo, poznam pri nam v domžalah enga takega prodajalca.