Determiniranje 2016

Začel/a Lemedis, 03 Januar 2016, 15:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Veverica #522, na posnetkih so vijoličaste kolesnice (Lepista nuda), pogojno užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

marusa111

Lepo pozdravljeni!

Na vrtu nam je zraslo nekaj gobic. Pogledala sem že prejšnje determinacije in me zanima ali gre za Sivorumene mraznice?
Rastejo predvsem okoli odmirajočega drevesa, nekateri šopi so kot posuti z belim prahom - ali to pomeni, da so že starejši?

Hvala, lp

grgr

Mraznice so, pretežno že prestare.

slavko

Na vrtu so zrasle sivorumene mraznice (Armillaria mellea), ki so pogojno užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

marusa111

Pozdravljeni, tudi mene zanima ali so na spodnjih slikah poprhnjene livke?
Nekje na vaši strani sem nedavno gledala neke gobe, ki so jim podobne in so celo strupene, vendar baje ne rastejo tako na gosto?
Sedaj pa ne najdem katere so jim podobne in me malo skrbi, livk še nisem nikoli nabirala.

Hvala, lp

jantr

Pozdravljeni,

spet bi potreboval pomoč, saj ne znamo določiti teh dveh gob;)








hvala in lep pozdrav, Jan

slavko

Na prvih dveh posnetkih je najverjetneje rebrava kolesnica (Lepista panaeolus), ki velja za užitno vrsto. Sledijo posnetki ene od koprenk (Cortinarius). Morda je zala koprenka (Cortinarius elegantissimus), pri kateri je užitnost neznana.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

marusa111 #529, na posnetkih so poprhnjene livke (Clitocybe nebularis), ki so pogojno užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

marusa111

Pozdravljeni,
prosim, če bi mi pojasnili kako je najbolje vložiti v kis mraznice in livke. Pod rubriko "kulinarika" ne najdem teh informacij in razen jurčkov še nisem vlagala drugih gob.
Ali so pri mraznicah in livkah morda uporabni tudi beti, ali je potrebno odstraniti kožico iz livk in ali je še kakšna posebnost?
(ostalo mi je jasno, prevrem, kis, voda, sol, sladkor, poper...)

Hvala, lp M

slavko

#534
Tako kot vlagate jurčke, vložite tudi mraznice in livke.

S kožico pa je takole: če jo pustite na gobah, bo veliko manj čiščenja, na okus pa ne vpliva. S kožico vam bodo gobe čez čas želirale, saj kožica vsebuje snovi, ki povzročajo, da se tekočina za vlaganje zgosti. Ampak tudi to ne vpliva na kvaliteto vloženih gob.

Lep pozdrav,
Slavko

Slim Shady

Malo bolje je treba mrazice prekuhati, nazadnje sem jih pražil 10min pa je bilo kar malo premalo.
Jaz osebno jih nebi vlagal, so pa okusne nebo nič narobe...

TineP

Prosim za pomoč, danes sem nabiral marele, pa sen naletel na kar nekaj štorov s temi gobami:

1. rastejo v šopih, so pa sive zgoraj, spodaj pa čisto bele




2. podobne so mi štorvkam, vendar so preveč zelene-rumene




3. tej je kar veliko, zato bi jim malo nabral




hvala

slavko

1. in 2. so sivorumene mraznice (Armillaria mellea), po domače štorovke, ki so pogojno užitne, kot tudi druge vrste mraznic.
3. poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), po domače meglenka, prav tako pogojno užitna.

Če boste gobe jedli, jih pred uporabo toplotno obdelajte (naj vro 5 - 10 minut).

Lep pozdrav,
Slavko

TineP

Najlepsa hvala za odgovor. Nisem si mislil da so tudi une prve ki so čisto sive tudi storovke. Teh sivij je pa kar veliko. Bom jutri raje ponovno sliko prilepil preden obarim ker res ne poznam in so si vse nekam podobne.
Pri vseh so uzitni tudi beti? Nikol nisem pri storovkah bet uporabljal.
Hvala

medica

Bi se dalo določiti tele gobice? Izgledajo zelo užitno...  ???