Determiniranje 2022

Začel/a klavir, 01 Januar 2022, 00:25

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Lojze07 #190, na posnetkih so rjavi zajčki.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Lojze07 #189, na posnetkih so zeleneči razpokanci (Laeticutis cristata), prej je bil zeleni mesnatovec.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios #188:
1. Russula cyanoxantha
2. Echinoderma asperum
3. Echinoderma asperum

Lep pozdrav,
Slavko

mihab

predpostavljam da je Pleurotus Eryngii.
je prijetnega vonja in okusa
najdeno v gozdu , raste iz listja

hvala za pomoč

slavko

Poprhnjena livka oz. meglenka po domače. Pogojno užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

Ana Jasmina

Pozdravljeni, upam, da bom tu našla odgovor na to, katere gobe so začele rasti na našem vrtu in ali so užitne - praktično bi že bilo :) Vnaprej se zahvaljujem za pomoč!

Gregor


Ana Jasmina

#202
Naj še dodam, da živim na Danskem, če je to kakorkoli pomembno ... ker je okolje le malce drugačno. Je možna zamenjava s kakšno strupeno in neužitno gobo? Danska uradna baza gob mi je po primerjavi fotografij predlagala Armillario lutea, ampak sploh tiste gobe, ki rastejo na štoru, se mi zdijo nekako drugačne ... Koliko surove gobe pa škodi, kadar je pogojno užitna? Ker moram priznati, da sem čisto malo klobuka pokusila (hmm, vem, najbrž ni prav priporočljivo :)) Goba je namreč dišala in bila tudi malo objedena od polžev...

Gobar572

Pozdravljeni!
Prosil bi za pomoč pri determinaciji naslednjih gob.
Lp

Gobar572

Še drugi del. Predvsem v kolobarnice nisem prepričan. Zanima me npr. tudi razlika med prsteno in pogubno. Vem edino to, da prstena raste bolj v iglastih gozdovih, pogubna pa predvsem v listnatih in ima včasih tudi sledi roza barve po betu. Pekoča pa verjetno bolj peče?
Lep pozdrav!

Gregor

Citat od: Ana Jasmina dne 14 Oktober 2022, 23:02
Ker moram priznati, da sem čisto malo klobuka pokusila

To ne bo skodilo.

Ce si preberete opise teh pet mraznic, tam tudi pise, s karemi gobami jih je mozno zamenjati.

https://www.gobe.si/Mikologija/Armillaria


Osterman

Prosil bi za pomoč pri determinaciji gob na pripetih fotografijah:
1. Mislim da gre za čebulasto mraznico (svetel klobuček in neobstojen obroček). Take gobe so kar naenkrat začetek meseca množično prerastle ves razkrajajoč les v gozdu na ogromni površini.
2 in 3. Domnevam da sta na fotografijah gobi iste vrste. Fotografiji sta nastali na različnih krajih dva tedna narazen in ne vem za katero gobo bi lahko šlo.
Hvala in lep pozdrav

slavko

Lahko bi bila čebulasta mraznica. Na spodnjih dveh pa sta najverjetneje smrdljiva golobica ali mandljeva, če ima vonj po mandljih. Obe sta neužitni.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Gobar572 #204, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- zimska kolobarnica (snežka, sivka)
- žarobetna kolobarnica
- pekoča kolobarnica
- žaltava korenarka
- osmojena kolobarnica
- grbinčasta golobica

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Gobar572 #203, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- navadna koprenka
- mekinasta bledivka
- poljska koprenka
- nepravilna koprenka
- vrsta strniščnice
- lilasta mlečnica

Lep pozdrav,
Slavko