Gobarjenje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:52

Prejšnja tema - Naslednja tema

Ta Pravi Gobar

Evo malo Fotke Marjeta - Dravsko polje ...

Ta Pravi Gobar

Pa še malo Fotk ...

Ta Pravi Gobar

#1127
Evo tole še ...  Foto  4  in  5  Gozdni Kukmaki ...

Lojze, me veseli, da sem ti pomagal - Florjani so vloženi super, se strinjam ...

Lep pozdrav vsem   :)

anica


Prosim ne komentirat datuma - napaka, bom popravila!

Jurčki so pa včerajšnji in jih poklanjam srebrnim odbojkarjem. Bravo dečki!

Zanima me pa kaj se je zgodilo z dečki - gobarji z severa Goričkega, ker se nič ne oglašajo. A raste kaj?

LP A.

Lojze07

Anica, čestitke!  ;D

Kaj so na sliki "prekmurci"  ???

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

ChrisSenca

Citat od: janko dne 18 Oktober 2015, 19:15
Zanima me način vlaganja v kozarce, če ni skrivnost.


Vse bi samo vprašal na kateri višini so te najdbe. Hvala.

janko, moje je bilo nabrano na višini okoli 350m, in sicer Ta Pravi Gobar ne v Venezueli, pač pa v Rašici, okolica Ljubljane  :)

Kar pa se tiče načina vlaganja, ni problema, bom napisal, samo upam, da ne bo preveč pripomb, ker nekateri tukaj gor kaj hitro nekoliko izgubijo živce, če zaideš s teme  ::)

1 del kisa za vlaganje na 3 dele vode, plus (približno na kozarec) žlička soli, 10 poprov, 1 lovorjev list, 3 stroke česna in 2 šalotki. V to mešanico streseš sveže gobe (razen štorovke/mraznice, ki jih moraš prej vsaj 10 min prekuhati in odliti vodo stran, da se odstranijo potencialni strupi) in zavreš za 2 min. Pustiš v loncu vsaj 5 ur (lahko tudi čez noč), da se počasi ohlaja. Nato še tople vložiš v kozarce, zapreš, jih zaviješ v odejo in pustiš 1 dan, da se do konca ohladijo in pokrovče kozarcev povleče rahlo navznoter. Pa morda še en hiter nasvet: Mi zadnja leta večino gob vlagamo kar celih ali pa prerezanih le na polovico, da se prepričaš, da v njih ni preveč vsiljivcev. Tako poleg tega, da celi jurčki dobro izgledajo v kozarcu, sam kozarec tudi ni tako natlačen, kar po naših izkušnjah pomeni tudi precej manj sluzaste gobe. Pač osebna preferenca. To naj bi bilo to,
lep pozdrav!

janko

LP

ChrisSenca najlepša hvala za tvoj recept in informacijo o višini .... Morda pa pride komu tudi prav.

Če pač komu ni prav glede slednjega naj pove.

Napovedan je mraz. To pa pomeni, da tudi gobe ne bodo več rastle v takem obsegu. Škoda.

Gobar88

Deževje nas ne ustavi, grem pogledat v Goričke gozdove in pozneje javim kako in kaj. :)

Poslano z mojega Samsung Galaxy S6 Edge +


anica


Izgleda, da se jurčki bojijo dežja, kajti danes je bila bolj slaba bera. Marjeta čestitke za prekrasne črne jurčke!

Lojze07 --- 7 kom včerajšnjih jurčkov je "prekmurcev" ostali so pa "MADE IN HU....."

Je pa ogromno raznih vrst gobic, ki so od daleč podobne jurčkom različnih barv; rjave, oranžne, zelene in sive.
Mi mogoče kdo odgovori ali so užitne in kako se imenujejo, kajti jaz jih ne najdem v opisu gob.

LP A.

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), po domače meglenka, pogojno užitna. Nekateri jih obožujejo, drugi jih ne marajo. Preverite kje ste vi.
- lojasta koprenka (Cortinarius sebaceus) ali pomaščena koprenka (Cortinarius arvinaceus); obe sta užitni. 
- raznolična koprenka (Cortinarius multiformis), užitna. Užitne so koprenke, ki imajo belo meso in so prijetnega vonja ter okusa.

Lep pozdrav,
Slavko

anica


Hvala za hiter odgovor. LP A.

enastajerka

#1136
Pa sej to ni res.. še včeraj nabrala nekaj jurčkov na Klopnem vrhu, danes pa očitno že sneg gori - glede na to, da je že na Rogli na isti nadmorski višini... :((((

Gospod Slavko kako je s tem; če kak jurček zmrzne v tem vremenu, čez par dni pa se otopli in snega več ne bo.. a je lahko taka goba še vseeno užitna? In kako je če zamrzne npr. čez noč več dni zapored...? To je skoraj tkao kot če damo gobe v zmrzovalnik in jo odtalimo..ampak odtaljene gobe zagotovo nihče ne bi dal še enkrta v zmrzovlanik a ne.. Jaz bi si mislila, da se taka goba pokvari - kako pa je torej v naravi, če goba večkrat zamrzne?

Lp Mojca


klavir

Splošno gobarsko načelo je, da se ne pobira gob, ki so ali so bile zmrznjene. Sam pa nabiram gobe tudi pozimi, ker obstajajo vrste, ki jim zmrzal ne škodi, to so zimska panjevka, bukov ostrigar, bezgova uhljevka, omenjene se lahko naberejo tudi posušene, če jih ponovno namočimo. Vse tri vrste že rastejo. Tudi meseca novembra včasih poberemo kakšno drugo zmrznjeno gobo, mora pač imeti dobro konsistenco, izgled, vonj, okus... Potem tudi prebavnih motenj ni...

enastajerka


Hvala "klavir"! Ja, sej za tiste zimske vrste gob ne bi imela pomislekov, ker je seveda jasno, da itak vedno rastejo v zimskim mrzlih mesecih. Za jurčke in druge gobe pa nisme bila sigurna...

Lp

ChrisSenca

Nekaj slik od včeraj (Rašica, 350m). Tisti na zadnji sliki je tehtal 688g, so pa začele rasti tudi sivke!