Determiniranje 2022

Začel/a klavir, 01 Januar 2022, 00:25

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Na posnetkih je najverjetneje bresadolov kukmakovec, ki je pogojno užitna vrsta, http://www.gobe.si/Gobe/LeucoagaricusBresadolae.

Lep pozdrav,
Slavko

panicar

Najlepsa hvala za hiter odgovor!
Lep pozdrav,
gaber

Citat od: slavko dne 22 Avgust 2022, 15:30
Na posnetkih je najverjetneje bresadolov kukmakovec, ki je pogojno užitna vrsta, http://www.gobe.si/Gobe/LeucoagaricusBresadolae.

Lep pozdrav,
Slavko

TopCat

Pozdravljeni!

Zelo lepo bi prosil za določitev gobe na priloženih fotografijah. Ali gre za žveplenega lepoluknjičarja?
V primeru da gre - ali je uporaben oziroma dovolj mlad za uživanje? Trosovnica je živo rumene barve, luknjice pa s prostim očesom niso vidne (na eni izmed tem tega foruma je pisalo, da prav s tem ugotovimo mladost gobe).
V kolikor mi potrdite, da gre za omenjeno gobo, imamo jutri kosilo, saj sem si ozniačil kraj rasti.  ;D :D ;D :laugh:

Iskrena hvala vnaprej in lep dan!

slavko

Na posnetkih je žvepleni lepoluknjičar. Vendar gre za bolj star primerek. Starost gobe najbolje ugotovite ko gobo prerežete. Če nož skozi meso gobe drsi gladko, kot bi rezali maslo, gre za mlade primerke. Če pa pri rezanju morate uporabiti večjo silo, gre za starejše primerke.

Primerek gobe na posnetkih bi bil primeren za sušenje. Ko se goba dovolj posuši, jo zmeljete v prah. Tega potem dodajate različnim jedem za izboljšanje okusa in kakovosti jedi. Gobe imajo namreč hitin, ki je balastna snov in odlična hrana za črevesno floro, imajo pa tudi vitamine in minerale, ki jih naše telo zelo dobro absorbira. Še posebej, če so fino zmlete.

Lep pozdrav,
Slavko

TopCat

G. Slavko,

iskrena in lepa hvala za tako hiter ter izčrpen odgovor in vse dodatne informacije!
Bom poizkusil. Če se bodo gobe rezale kot maslo gredo v lonec, če ne pa v sušenje.  :laugh:

Lep dan!

Grega

#50
Pozdravljeni,

prosil bi za determinacijo gob na linku:
https://mega.nz/folder/WZdQRKBB#DEmUGU7DwsFPrD_p1ro9cA

Gre za tri vrste gob
za 1 sem se že večkrat spraševal. Rastejo direktno iz kravjekov. Na prvi pogled bi bila lahko gnojeva gologlavka, vendar mislim da gre za poloblo strniščnico, ker ima bolj zaobljen klobuk (poloblast) in želatinasto/spolzek bet, ko je namočena. Ima tudi rahel ostanek obročka.

Pri 2 sem upal da gre za sivorumeno mraznico, vendar po boljšem pregledu in glede na to da ima kar nekaj lusk tudi na betu, bi rekel da gre za hrapavega luskinarja. Ima tudi rahel vonj po česnu. Ali je hrapavega luskinarja smiselno pojesti - piše namreč da je dokaj neokusna goba (zaradi grenkobe). Probal sem sicer delček surove gobe in ne greni preveč (zelo rahlo). Zasledil sem tudi da se je ne sme mešati z alkoholom.

Pri 3 (tukaj se ne vidi najbolje) bi morala biti macesnova lepljivka. Pozabil sem slikati rastišče, rastla je pri koreninah macesna.

Gobe so nabrane na višini prbl 1400mnv, dokaj razmočena tla, pašniki z gozdički in ruševjem.

Hvala!

Triglav

Prosim za determinacijo
Gobice so zrasle na vrtu.

slavko

Na posnetkih je najverjetneje bresadolov kukmakovec, ki je pogojno užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Grega #50, na posnetkih je najverjetneje:
- 1-1 do 1-7, polobla strniščnica, neužitna
- 2-1 do 2-8, hrapavi luskinar, pogojno užitna
- 3-1, 3-2, macesnova lupljivka, užitna

Lep pozdrav,
Slavko

Triglav

Hvala Slavko za determinacijo.

Osterman

Prosil bi za determinacijo gob v priponki.
Hvala in lep pozdrav

sreckosa

Pozdravljeni, prosim za determinacijo spodnjih gob. hvala in lep pozdrav




enastajerka

Zdravo,

prosila bi za potrditev ali gre za poletne ostrigarje? Kolikor sem pregledala ostrigarje ni moznosti zamenjave s kaksno strupeno gobo? Hvala vnaprej in lp

slavko

Se strinjam z vašo določitvijo. Ostrigarje je težko zamenjati z drugimi vrstami, ker imajo značilno rast.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

sreckosa #56, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- rumeni goban, užitna
- prašičji goba, pogojno užitna
- grenki goban, neužitna

Lep pozdrav,
Slavko