katera goba

Začel/a rudolf, 26 Avgust 2007, 20:38

Prejšnja tema - Naslednja tema

rudolf

našel sem gobo in nisem siguren katere vrste goba je to in če je užitna

prosim za pomoč



hvala

slavko

Spoštovani Rudolf,

na sliki Knežja mušnica, znana tudi pod domačimi imeni karželj, blagva, žrdana... (Amanita caesarea). Je užitna, vendar je v Sloveniji zaščitena in jo je prepovedano nabirati.

Lep pozdrav,
Slavko

Svinjski goban

Kje si pa našel tele karžlje?

Pubi

Najprej prav lep pozdrav od novinca na temu forumu. Vse kar sem do sedaj pogledal in prebral me vse bolj prepričuje, da bom od sprehajalca med gobicami in tudi občasnega pripogiba nekoč le postal tudi "majhen gobarček". Strpnost in lepi odgovori na zastavljena vprašanja mi dajo vedeti, da sem med "ta pravimi". Lp Pubi
P.s.:........k sliki g. Rudolfa bi kot slab poznavalec gob in delni daltonist pripomnil, da me je "motil" ob prepoznavanju iz prve slab kontrast rdeče barve a ko sem videl, da je bet rumen sem tudi jaz prepričan, da je goba (nabrane gobe) krajžlj car gob pri nas. Kolika bi bila lahko globa ob tej beri pa ne bomo....hihihi! Tudi jaz sem že grešil in nevede (...takrat sploh še nisem vedel, da je goba zaščitena) skupaj s sosedom občasno prinesel domov, kar nekaj njih. Pozdrav Pubi
Scribo ergo sum

snifff

Lep pozdrav!
Sem in bom novinec v gobarstvu.
Sem pa zasledil tole gobo-karželj v priročniku in je res zaščitena, vendar pa je priznana kot ena izmed boljših gob.
Rekel bi tako, da je vseeno zelo dobra tudi po domače-jurček, in naj se ta gobica (karželj) dovolj ponovno razširi
in ne nabirajte ter pobirajte, kar ne poznate.  :police: