Gobarjenje 2019

Začel/a klavir, 01 Januar 2019, 20:10

Prejšnja tema - Naslednja tema

blaz3k


platar

Prvi goban, kljub mrazu. 8)Zraven pa še dva mavraha.


dverbnik

Gobarji, lani smo 27.5 nabrali kar nekaj jurčkov. Kako naj bi bilo letos.?

RaxhXephon1

V Brkinih in na obali ni še nič...

anica


Lepo pozdravljeni!

Moje prve lisičke letos. Pognale so tudi bisernice in sivke.
Če bo napoved za prihodnje dni točna bodo kmalu pokukali rjavi klobučki.

LP A.

Perice

Lepo pozdravljeni, sem nov na forumu in bi rad izvedel čimveč uporabnih stvari glede gobarjenja.  :)
Upam, da se vreme kmalu popravi, da pokukajo gobe.

as

Anica

So sivke jesenske mraznice ali golobice?

klavir



slavko

Tukaj jih je kar nekaj, http://www.gobe.si/Recepti/Recepti.

Lep podzrav,
Slavko

RaxhXephon1

Zgleda zanimivo. A je gobo nujno prekuhati in odliti vodo ali je vsaka vrsta termične obdelave dovolj?

klavir

Rekel bi, da je poglavitna toplotna obdelava. Odlivanje vode sicer pri nekaterih težje prebavljivih vrstah, kot je tudi žvepleni lepoluknjičar, zmanjša možnost zapletov. Najpomembneje pri tej vrsti sicer je, da ne nabiramo starih, že olesenelih primerkov...

Lep pozdrav

Ta Pravi Gobar

Sem bil glih na Pohorju - pod Zarjo, pa pod Belvijem.  Nikjer nič na mojih placih, razen da je vse razorano od kroserjev, pa pod Belvijem so podrli gozda kot nikoli do zdaj - sploh okoli onih vikendov s strmimi strehami, ki imajo kar nekaj novih dovoznih cest - kaj le to pomeni ? Vse gre k hudiču !!

klavir

Pozdravljeni.

Razlog, da ni še skoraj nič poletnih vrst gob, je  najverjetneje hladno vreme v večjem delu meseca maja, kar se bo zdaj spremenilo. Tako smo tudi mi včeraj, namesto da bi iskali prve lisičke ali poletne jurčke, golobice, bisernice, šli raje še po pomladanske vrste. In jih našli, namreč majske lepoglavke (in še ris dišečih sehlic), ki rastejo že od srede aprila. Cilj je bil sicer videti divjo potoniko v naravi na Krasu (kar je tudi uspelo) - divja roža z največjimi cvetovi pri nas. Šli pa smo čez planote južno od ljubljanskega Barja namesto po avtocesti, natančneje čez Rakitno do Cerknice. Na robu iglastega gozda je bilo par lepih risov teh čislanih vrst gob. Te so bile sicer že malo starejše in zato temnejše...



Sicer pa še prav lepe...



Ali pa celo čudovite:



Srečaš pa vse sorte tičev... Tokrat enega lovca s puško in psom, ki je pogledal, kaj imam v košari, in ko je videl, da imam eno košarico jurjevk, je bil njegov komentar: "Aha, torej sploh ne rabim iti dalje..." Nato je pa nad psom stresel jezo, ker je nad mano očitno ni upal (še dobro, da ni prišlo do kakega streljanja zaradi gob, če se smem malo pošaliti...). Za majske kolobarnice, ki so pod tem imenom izredno priljubljene, ponekod bolj kot jurčki, sicer razumem, da se komu nos povesi, ampak saj je imel cel mesec časa, da jih pobere on. Kakorkoli že, zdaj moram končati, ker jih je potrebno očistiti in dati v skledo... :)

rotor

Danes preventivna kontrola po hosti  ;), če že kaj poganja. Pognalo je par fotografij: