Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

1. Mislim, da je na posnetku rjavoluska tintnica (Coprinus romagnesianus).
2. Verjetno je Hyphoderma.
3. Kozjenogi mesnatovec (Albatrellus pes-caprae).

Lep pozdrav,
Slavko

PrviProgram

Pozdravljeni, bil danes na Pohorju, 450m visina. Nasel tri jurcke, vecje, novi ne rastejo vec. Nabral kar lepo vijoličastih kolesnic, se rastejo, ostalo pa je vec ali manj pozeblo. Nasel pa sem te lepe zdrave gobe, katerih ne poznam. Prosil bi za informacijo o njih. Se zahvaljuem.

Lp

slavko

Mislim, da ste našli poprhnjeno livko (Clitocybe nebularis), po domače meglenko, ki je pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak



A1


A2


A3


A4


A5


A6



B1


B2

   
C1


C2


C3

   
D1


D2

pri današnjih gobah bi rabil pomoč
A - ni pekoča, nima posebnega vonja, okusa
C- nekoliko greni in nekoliko pekoča
lp

Alojzij

Prosim za določitev.
Hvala lepa.
lp,A

slavko

lisjak:
A - podobna koprenki, pa nima rjavih trosov. To je lahko koprenasti belotrosnik (Leucocortinarius bulbiger)
B - goba iz rodu plamenk (Gymnopilus). Verjetno jelkova plamenka (Gymnopilus sapineus)
C - verjetno bresadolova kolobarnica (Tricholoma bresadolanum)
D - verjetno črvičasta kijevka (Clavaria vermicularis)

Lep pozdrav,
Slavko



slavko

Alojzij, od zgoraj navzdol:
- navadna podvihanka (Paxillus involutus)
- škrlatna golobica (Russula krombholzii)
- navadna ledenka (Pseudohydnum gelatinosum)

Lep pozdrav,
Slavko

kosarec

Slavko, takole med prebiranjem determinacij se mi je bolj za hec utrnilo vprašanje: ali je sploh možno da vas presenetimo s kakšno domačo, vam neznano gobo? Obstajajo pri nas kakšne zelo redke vrste?

slavko

Seveda ne poznam vseh gob. Že nekajkrat je bil pri posnetkih gob moj odgovor - ne vem. Tudi pri nas obstajajo zelo redke vrste. Praviloma so te na rdečem seznamu gliv, http://www.gobe.si/Mikologija/Predlog.

Lep pozdrav,
Slavko

mačka27

Lepo prosim za pomoč....danes sem nabrala gobe,za katere sem bila skoraj prepričana,da so prave....soseda,ki mu vedno nesem vse pokazat-pa četudi so to samo "marele", pa nekaj dni ne bo doma....Preverjam raznorazne varjante preko neta in sem v dvomih...Zaenkrat še nisem "pritresla kaj strupenega, saj nabiram res tisto,kar smo včasih nabirali.... A vseeno...nebi rada pripravila kake zadnje večerje. Upam,da bodo slike v redu...

http://shrani.si/f/2q/sC/3TdpX6vf/fotografija0107.jpg

http://shrani.si/f/1M/hC/4G3UWBYz/fotografija0108.jpg

http://shrani.si/f/T/z5/4HiCKxAz/fotografija0109.jpg

slavko

#805
Na posnetkih je sivolistna žveplenjača (Hypholoma capnoides), ki je užitna. Ta je med ževeplenjačami edina okusna. Ostale grenijo. Zato jih za vsak slučaj preizkusite. Če ne greni, bo ta prava.

Lep pozdrav,
Slavko

mačka27

SUPER, IZ SRCA HVALA, g.Slavko :-)
Sem res vesela-sem sicer letos začetnica in za vsako gobo grem čez knjige,na net, pa tako ali tako pobiram take,da skoraj ne moreš zgrešiti, ampak vedno preverjam morebitne podobne-strupene različice....in ....si verjetno predstavljte....hihihihi...

Gobe ne grenijo in jih bom danes pripravila....

Hvala ZA VSE in LP

danijel.hajdinjak

Dober dan.

Tudi jaz sem šele gobar začetnik in bi mel dve vprašanji. Nabiram jurčke, lisičke in kozjenoge mesnatovce. No danes sem naletel na svetlo različico mesnatovcev, kakih 10, in jih v pričakovanju, da so to ovčji mesnatovci nabral. Sedaj pa nisem več prepričan, ker sem na internetu med podobnimi našel tudi oranžnolisasti mesnatovec, kjer je pod ovčjim mesnatovcem napisan kot podoben in neprimeren za nabiranje, na strani pod to gobo pa da je užitna. Gozd kjer sem jih našel je bil sicer pretežno listnat. Prosim za vaše mnenje za katero gobo gre in ali naj jih sedaj skuham ali ne :)









Našel sem pa tudi nekaj primerkov črnih trobent in bi prosil za potrditev, da bo žena pomirjena :):





Hvala za odgovor.

LP

Nagi Bator

#808
@danijel.hajdinjak
To so resda Ovčji mesnatovci. V gozdovih je trenutno polno starejsih primerkov, kot so tudi tile s slik. Jaz bi rekel, da so ze prestari, da bi bili uporabni.
Osebno jih nabiram le dokler so snezno beli ali sele rahlo rumenkasti.
Na spodnjih dveh slikah je Črna trobenta. Tezko bi jo zamenjal za karkoli drugega, morda le s Sivo lisičko, ki pa je pravtako uzitna.

kragulj

Nekja primerkov za determinacijo...

1. korenovka?
2. zajčki -morda umazani?
3. Pisana tintnica
4. Kolobarnica?

lp,