Zimske gobe

Začel/a klavir, 26 December 2008, 02:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Bezgova uhljevka (Auricularia aurica - judae) je lesna goba, ki je pri nas sorazmerno pogosta. Najpogosteje raste na starih črnih bezgih, lahko pa jo najdemo tudi na drugem lesu. Je ena od zdravih sestavin mnogih kitajskih juh. Zato bi vam priporočal, da najdete recept za kitajsko kislo sladko juho, kamor se mi zdi da bezgove uhljevke še najbolj pašejo. Če so gobe posušene, jih predhodno namočite v vodi, da postanejo bolj mehke. Šele nato jih uporabite za kuho. Bezgova uhljevka nima nekega posebno intenzivnega okusa, zato je običajna v jedeh z močnejšo aromo.

V zdravilne namene bezgovo uhljevko na Kitajskem uporabljajo proti bolečinam, za ustavitev čezmernih krvavitev, zdravljenje hemoroidov, kot želodčni tonik, zdravilo proti virusom in proti strjevanju krvi, za spodbujanje iztrebljanja, kot pomoč za znižanje visokih lipidov (holesterola in trigliceridov) v krvi, proti draženju v žrelu in za celjenje ran. Predlagam, da skuhate čaj in vanj vržete nekaj bezgovih uhljevk. Ko povreje, odstavite z ognja in pustite stati okoli 10 minut, da se izlužijo sestavine.

Lep pozdrav,
Slavko


klavir

Na tej strani sem že pred časom zapisal nekaj receptov za pripravo takšnih vrst gob...

lp

http://www.gobe.si/forum/index.php/topic,231.msg1549.html#msg1549

murrober

halo,

čisto slučajno smo pri sprehodu ob našem ribniku naletel na bezgove uhljevke. nekaj smo jih nabrali in jih naredili po receptu, ki ga je napisal klavir

http://www.gobe.si/forum/index.php/topic,231.msg1549.html#msg1549
-    BEZGOVE UHLJEVKE V KREMNI OMAKI

naredili smo približno tako kot po receptu in omaka je bila resnično izvrstna. le bezgove uhljevke so nekoliko bolj žilave in jih moraš malo bolj žvečit v ustih, drugače pa je goba zelo dobra.


lp

robert m.

klavir

Po (pre)toplem obdobju prejšnjih dveh tednov za februar se je nazadnje le ponovno ohladilo na primerno temperaturo za ta letni čas. Ker smo imeli v prejšnjih dnevih tudi nekoliko dežja oziroma snega, sem šel po kar dolgem času spet pogledat, ali je kaj zimskih panjevk. - Ker sem tako moral v Ljubljano, sem jih iskal ob Gradaščici in na podobnih močvirskih terenih med pošto in Murglami. - Rezultat je bil pol košarice lepih, mladih, na novo zraslih panjevk. Čisto dovolj...



Mimogrede, če bi se kdo iz Ljubljane želel v živo seznaniti s temi gobami, ki so zelo okusne in rastejo v času, ko drugih gob praktično ni, jih lahko do prve otoplitve vidi na eni od vrb na desnem bregu Ljubljanice med Šuštarskim in lesenim mostom; če se prav spomnim, nasproti lokala z okostnjaki. Tam jih opazujem, kako rastejo, leto za letom; že iz časa mojih študentskih let in bodo rasle tako dolgo, dokler bo tista vrba stala. - Odsvetujem pa njihovo nabiranje na tistem mestu, ker so gotovo "označene" že od kakšne desetine psov...  :)

jernej

Hvala Ivan! Tole v Lj si bom pa z veseljem ogledal in poslikal :)

klavir

#65
Leto je spet naokoli (kako hitro!) zato zopet obnavljam to stran... (glej naslovno temo na prvi strani "zimskih gob").

Želel sem naložiti tudi nekaj novih slik in dodati nekaj besedila še o nekaterih zanimivostih v povezavi z gobami v tem letnem času, a žal ne gre, saj naslovne teme ne morem spreminjati. Do zdaj sem lahko svoje odgovore vedno spreminjal in kaj novega dodajal, kar je bilo dobro, zdaj pa, menda zaradi nekega odpadnika foruma, ki je izbrisal cèlo zelo popularno temo, ker se jo je pač sam naveličal, izgine ikonica za "spremeni" že v zelo kratkem času... Škoda. Tako da se boste morali žal zadovoljiti s starim besedilom in slikami...

Lep pozdrav,
Ivan


klavir

Determinatorji GD Lisička odpiramo fotogalerijo gob, ki jih boste poslikali do konca zime. Lahko so kakršnekoli vrste, tudi lesne, karkoli pač. Zaželjene so fotografije, ki imajo tudi estetski učinek. Če vrste ne poznate, jih bomo določili. Veselilo nas bo, če se bo ideja prijela tudi med ostalimi uporabniki foruma...

Za začetek lepim eno svojo bolj uspelo fotografijo zimske panjevke (Flammulina velutipes). Najdišče je Stražun, 14. 12. 2011.

lp



Uploaded with ImageShack.us


kragulj

Nekaj današnjih primerkov.
lp,
Ivan

klavir

#68
Zimske panjevke v ledu... Ljubljana, 23. 12. 2011



Uploaded with ImageShack.us


klavir

Bukovi ostrigarji za Dedka Mraza... Maribor, 25. 12. 2011



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

klavir

Flammulina velutipes, Zlatoličje, 31. 12. 2011



Uploaded with ImageShack.us

Lemedis

Zlatoličje, 23.12.2011
1. Zimska panjevka (Flammulina velutipes)



2. Vrbov plutač (Phellinus igniarius)



lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

klavir

Zopet aktualno - glej osnovno temo na prvi strani. Za vse, ki jih zanima opis in možnosti tipičnega zimskega gobarjenja...

lp