Determiniranje 2016

Začel/a Lemedis, 03 Januar 2016, 15:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

Ta Pravi Gobar

Za teh par bi vprašal - ali so prvih 6 fotk veliki slinar - ali olupim samo kapo ali je treba postrgat po peclju tudi ?  

Pohorje pod Arehom in pod Belvijem danes.

Nič jurčkov na  700 - 900 m, par lisičk, marel ... Višje vse v snegu.   4 Stopinje celzija.

Lep pozdrav   :)

Ta Pravi Gobar

Kaj pa tele - so kar sveže, je užitno  ?

Ta Pravi Gobar

Teh belih gob je veliko - kape 5 do 10 cm, spodaj lističi, bele ... kaj bi bile  ?   Pa neke na brezi  ?   Evo še malo snežne krajine   ( z rdečo mušnico na sredini )  ...

Lojze07

Ta pravi gobar - na prispevku 420 imaš velike slinarje in da, dobro je očistiti in klobuk in bet...

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Ta Pravi Gobar

Hvala Lojze jih bom kar pripravil - si kaj bil te dni na Pohorju ?  Kak je bilo ?  Ali si tudi drugje aktiven - Goričko, Haloze  ?  Lp  :)

Lojze07

Danes sem bil na Goričkem, a žal ni bilo časa za gozd... Sem pa opazil nekaj avtov parkiranih ob gozdu tam od Grada proti Kančevcem... Gobarim samo po Pohorju - od Maribora do Rogle - tu vmes...  ;)

Te dni sem pa nabiral v glavnem slinarje in maslenke, pa kostanje tu spodaj, v nižini in na vrhu nisem bil nič...

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Ta Pravi Gobar

Sem ravno pobasal pražene slinarje z marelo in lisičkami, na malo čebule, česen, malo soli, vegete, en lovorov list, 3 jajca ... mlask !  To pa bomo pobirali - od danes naprej sem ljubitelj slinarjev.  Najlepše se olupa kapo, če ga na pol ali četrtine prerežeš, potem pa kožo od vrha dol proti robu potegneš, gre v prvo, obratno težko ...

Andy_ql - vsaka čast  !!   Vidim bukve okoli - kaj v Halozah rastejo brez iglavca zraven - ali je na levi zgoraj ravno velika smreka ?  

Večkrat slišim da so v bukovi goši lepi jurčki - v Halozah.   To pa za Pohorje sploh ne velja - mora biti vsaj nekaj smrek zraven.

Kaj gošo imaš tako da samo ti greš not ?  Ograjeno  ?   Lepi borovi gobani, krasni ...  Bravo  !!   ;)

Daj večkrat fotke gor, vidim da zelo malo kaj objavljaš.  

slavko

Ta Pravi Gobar #420, na posnetkih so veliki slinarji (Gomphidius glutinosus), ki so užitne vrste gob.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Ta Pravi Gobar #421, na prvih dveh posnetkih od zgoraj navzdol je milnata kolobarnica (Tricholoma saponaceum), ki je pogojno užitna. Menda ni dobra za prehrano.
Na naslednjih dveh posnetkih je šarasta koprenka (Cortinarius varius), ki je užitna. Pri koprenkah je treba biti pozoren na barvo, vonj in okus mesa. Če je meso belo, prijetnega vonja in okusa, so koprenke užitne.
Na zadnjem posnetku in prvih dveh na postu #422 pa mislim, da so beli zajčki (Lyophyllum connatum), ki so neužitne vrste gob.
Tista lesna goba pa se ne vidi dovolj dobro, da bi jo lahko določil.

Lep pozdrav,
Slavko

Ta Pravi Gobar

Hvala lepa Gospod Slavko.

Dr. Boletus - ti nisi Pohorski gobar, ali ?  Nič nisi pisal pri prejšnjih objavah kje - pa mislim da bo to drugje.  

Bravo, vsaka čast - jurčki prva liga, ni kaj ...  :o

No, zame je Pohorje letos bilo menda najboljše kdajkoli - pa tudi leta 2014, 2013, 2012 se ne bi branil še enkrat ...  ;D

MitjaCE

Lep pozdrav Slavko!
Prosim, če mi lahko sporočite katera goba je na teh dveh slikah.
Hvala!

Lojze07

Mitja, po moje imaš maslenko oz. masleno lupljivko... Odlično gobico...

http://www.gobe.si/Gobe/SuillusLuteus

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

blaz3k

... pozdravljeni


http://www.rtvslo.si/slike/photo/293609#slika

je že kdo videl takšno gobo?

... najdišče Spodnje Radvanje/ Mb

Lemedis

MitjaCE #430 našli ste masleno lupljivko (Suillus luteus).

LP, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

Lemedis

blaz3k #432 našli ste pasji klinček (Mutinus caninus), zanimivo vrsto, ki uspeva na listnem opadu v senčnih gozdovih. Bet je vitek, v starosti dobi značilen rožnat odtenek.

LP, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!