Gobarjenje 2014

Začel/a kragulj, 01 Januar 2014, 21:18

Prejšnja tema - Naslednja tema

sabincica

#705
Citat od: štajercMB dne 20 September 2014, 22:24
Robert11... mene bi zanimalo...zakaj ste še bet vzeli pri mareli?  :D Uporaben je samo klobuk...pa predvidevam, da to veste :). Pa brez zamere :)

Zdravo.

StajercMB pri marelah je užiten tudi bet. Me je o tem podučil en mikolog, ko sma se srečala v gozdu in sem bila še čista začetnica. Bet od marele se posuši, zmelje in shran v steklen kozarec. Ta prah se potem uporablja kot dodatek jedem, kot npr.omake in popestri okus npr. zrezkom v omaki, gobovi rizoti....

Obroček, ki ga pa ima marela pa se utrga in zakoplje v zemljo in iz nje zrastejo nove marele- baje. Nisem šla poiskusa narest. ;)


Sem pa bila v soboto v akciji za marelami vendar sem namesto marel nabrala košaro kostanja. V dolini na polno leti dol. Gob je v gozdu ogromno. Samo so stare ali pa že mlade črvive. Nič za pobrat. No na koncu sem našla 3 marele in pa črne trobente.

Sta bila tast pa tašča v logarski...prnesla jurčke, ki so na oko zgledali čudoviti, pa dišalu so full, vendar jih je bilo od 10ih 3 uporabni. Lisičke so bile zdrave, maulčku pa tako tako.

Lep pozdrav :)
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

robert11

sabinica, zanimiv oz. uporaben odgovor glede kocenov od marel.
jaz sem ga zadnjič pustil zaradi tega, ker sem marelo lažje nesel. v eni roki sem nesel marelo, z drugo roko pa sem pobiral kostanje, ki so začeli padat na tla.
drugače sem bil včeraj v gozdu, pa sem nabral nekaj cigančkov, nekaj ježkov tako da se je nabralo za juhico.
lp
Robert

štajercMB

Sabinica...jaz nisem trdil, da ni UŽITEN, da ni uporaben, sem napisal. Najpogostejša raba marel je pač pohanje, vsaj pri nas...in je bet nekako nepomemben. Imam toliko drugih gob preko sezone nabranih, da mi betov od marel res ni treba pobirat, pa brez zamere.

sabincica

ŠtajercMB. Vem, zato pa sem komentirala njegovo uporabnost. ;)  Nisem nič slabega mislila, samo svoje znanje sem delila.
Marela pa ni samo za pohanje. Odlična je tudi v sladki smetani s česnom in permezanom in sirokimi rezanci, najboljse iz ajdove moke. Lp ;)
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

nivesp

Pozdravljeni !

Glede dežnikov bi dodala še en recept, meni so najboljši mladi dežniki v solati, kot bi jedel lešnike.Dežnike narežem na tanke rezine, dodam
malo olivnega olja, kis in malo soli, probajte pa mi povejte kaj se vam zdi. Panirani popijejo preveč olja in so precej mastni.Lp Nives pa dober tek

Lojze07

nivesp - jih pripraviš v solati surove, kuhane, blanširane???

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

nivesp

Surovi,tisti ki niso še čisto odprti

Lojze07

Korajžna si, jaz surove gobe malo cvikam...  ;D
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

nivesp

Tukaj ne gre za korajžo, saj je dežnik užiten surov.In ko ga najdem najprej odtrgam bet od klobuka in na licu mesta pojem zgornji del beta, odličen.No pa naj še Slavko pove svoje mnenje.Lp Nives

Lojze07

Ga je že poveda - in predvesem nanj se opiram...  ;D Presne oz. surove gobe ni ravno pametno uživati, ker  lahko vsebujejo tudi kakšne neželjene sestavine - mikrobi, mikroorganizmi, bakterije, virusi...
Sicer pa: će se že sklicuješ na Slavka, naj pove, kaj misli o tem, še sam... Zame je vsekakor - kar se gob tiče - največja avtoriteta.  ;D

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

uli

Lep pozdrav




na Petrolu imamo v akciji lepe gobarske nože za 4,5 evra ,

mattyy

Citat od: Ta Pravi Gobar dne 22 September 2014, 10:07
Yo ...  :D

Matty, prazno drugače, ha ?   A si vrh Pohorja kdaj našel Turke, dedeke ?

Kaj mladi jurčki so bili OK - nič polži, ali še vedno isto ?

Lisičk zgoraj nisem nič kaj našel, pa ti ?

Kdo ve, če je Martin še med nami ?

Lp, TPG   :)


Alo

Gob je polno, samo jurčkov ne, mogoče je danes že kaj drugače. :P Drugače pa še nikoli na Pohorju nisem našel ne turka ne dedeka, lisičke pa vedno najdem v sredini julija, letos so že jurčki rastli ta čas. Grem v petek na izvidnico. "Baje" bi naj začeli poganjat od srede naprej.

franci

Včeraj sem bil po dolgem času v gozdu. Tudi v zasavskih koncih ali nič ne raste ali je gnilo. Še lisičke so prenehale rast. Se je pa splačalo malo sprehodit, če ne zaradi drugega, kot zaradi tega lepotca, ki ga še nisem dosedaj videl v živo.Na žalost je slika slabše kakovosti, ker je slikana s telefonom, tudi slabše kakovosti ;D

Ta Pravi Gobar

Evo, prijatelji narave...  :)

Le ta nam je danes v Miklavžu na Dravskem polju med pol drugo in drugo uro ponoči dala bujenje, pa zadnji pozdrav poletja.  Sosedi pravijo, da kaj takega še niso doživeli.

Pokalo je po strehah, avtih.   Pa nikakor da bi nehalo, tresk, tresk, tresk ...   Suho, brez dežja, ta je padal potem samo še malo ...

Sem mislil, da bo vse razbilo.   :-[

Evo par fotk tega zadnjega dne poletja.

Lp,  TPG  :)

Ta Pravi Gobar

Eno vprašanje - morda gospod Slavko ?   ???

So to prašnice, se lahko jedo mlade - pražene, tako kot je tale napisal ?  Sem jih pobral kakih 30 pa bi probal spražit, še par lisičk zraven, me res zanima okus.  Velike so od 4 do 7 cm.

So takšne še uporabne oz. ravno najboljše ?  Prerez so čisto bele.

Prosim za kak nasvet,   ???

Lp,  TPG