Golobice

Začel/a Andrej Banko, 03 Avgust 2015, 17:34

Prejšnja tema - Naslednja tema

Andrej Banko

Torej... imam nekaj vprašanj za izkušene gobarske "stare mačke", ki imajo v malem prstu mnogo različnih gobjih vrst ( in podvrst ).
Gobe nabiram že 20 let ( nakateri bi temu rekli: šele ;D ), ampak še vedno nisem najbolj domač z golobicami.
Te barvite gobice sicer redno videvam po gozdovih, ampak imam težave z točno določitvijo - za katero golobico gre.
Vem za "hitri test" užitnosti, da neužitne/strupene golobice pečejo, če jih daš na jezik.
Katere vrste golobic ostali nabirate, katere so nekako najlažje za določitev in po katerih lastnostih jih točno določate,
ker zame so si mnoge med sabo res izjemno podobne.
Na primer: zelna/sivozelenkasta/rjavozelena/sivkasta ...
Zanima me tudi, katere vrste so po vašem mnenju najbolj okusne ?

Hvala že vnaprej za odgovore. Upam, da bo ta tema uporabna in zanimiva tudi še komu drugemu.

Lep pozdrav,
Andrej


Andrej Banko

Saj vem, da fotografija ponavadi ni dovolj za natančno določitev, pa vseeno.
Prilagam fotografije petih golobic, ki sem jih našel pred dobrim tednom na Pokljuki.
Za prve tri primerke domnevam, da gre za lešnikovo golobico, ki naj bi rasle v všjih legah pod iglavci.Pa še ena redkih je z rjavim klobukom. Pri zadnjih dveh pa sem zaradi rdečkastega nadiha nisem več prepričan ...












slavko

Golobice na prvih treh posnetkih so premalo rjave za lešnikove golobice (Russula mustelina). Te so običajno enakih barv kot gobani. Iz posnetkov je opaziti, da golobice rastejo pod iglavci. Če niso pekoče, bi lahko bile usnjaste golobice (Russula integra).

Rod golobic (Russula) vsebuje preko 200 vrst. Velja omeniti, da med njimi ni smrtno strupenih vrst. Kot ste že omenili, strupene in neužitne vrste lahko spoznamo po okusu. Pekoč okus pomeni, da gre za neužitno ali strupeno vrsto. Zelo indikativna je tudi barva lističev pod klobukom. Tiste z okrasto barvo lističev so v glavnem pogojno užitne vrste, kar pomeni, da so surove strupene, toplotno obdelane pa užitne. Tiste z belo barvo lističev pa so užitne, če niso pekoče. Sicer so golobice kar zahtevne za določanje in brez mikroskopa zanesljiva določitev zmeraj ni mogoča.

Okus je zelo individualen. Kar je nekomu všeč, drugemu morda ni. Dejstvo, da je neka vrsta golobice užitna ne pove veliko o okusu. Mislim pa, da je večini všeč zelenkasta golobica (Russula virescens), modrikasta golobica (Russula cyanoxantha), kot tudi užitna golobica (Russula vesca). Gotovo bi se našla še kakšna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

ljubiteljica gob

rusula virescens je edina, ki jo nabiram jaz... dobra.

enastajerka


Bom dodala moje amatersko mnenje (čeprav v prvem postu bolj nagovarjate strokovnjake). Še posebej letos sem našla že ogromno golobic in jih tudi ne ločim vseh čisto natančno... če naletim na kakšno manj znano, najprej naredim test glede užitnosti - ali goba peče ali ne...potem pa ponavadi doma še po fotografijah in opisih primerjam katera bi lahko bila ... Meni so najbolj okusne tiste, ki že tudi dišijo najlepše (po mojem mnenju); užitna, ustrojena, modrikasta, sivomodra, lešnikova...

Bi pa še pripomnila, da sem letos našla že veliko mandljevih golobic, ki so bile nekoliko temnejše rjave barve - tako kot je vaša golobica (ali dve če sta različni?) na prvih dveh slikah. Imajo zelo izrazit vonj po mandljih..tako da jaz zmeraj, ko vidim takšne svetlorjave - olivne barve golobico vedno najprej povonjam...

Lp,
Mojca

blueboy

No tole je pa moj včerjašnji ulov na Kozjanskem  :D

Andrej Banko

blueboy, te tvoje "golobice" imam tudi jaz najrajši, oziroma jih najraje nabiram !  ;D

Hvala še posebej gospodu Slavku za korekten in koristen odgovor. Na barvo lističev do sedaj nisem bil tako pozoren.
Enajsterka, tudi "amaterskih" mnenj, izkušenj in predlogov sem vesel. Vsega kar je konstruktivno.

Prilagam še dve fotografiji ene današnje golobičke. Ima precer debele in čvrste lističe, rahlo okraste barve, ki so priraščeni na bet.
Sivozelena morda ?

Sicer pa najbrž ne morem zgrešiti, če naberem primerke, ki so večinoma zeleno-sivih odtenkov ...


slavko

Meni se zdi, da ste našli modrikasto golobico (Russula cyanoxantha), ki je užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

ROGLA

Samo rdece bjuvne golobice ne nabirat