Gobarjenje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:52

Prejšnja tema - Naslednja tema

jurčkoljub

Citat od: Martin dne 12 Avgust 2015, 22:07
:P
vrnil z dopusta.

Čestitke vsem za najdbe ste kar lepo nabrali.  MATO si pusto še kaj za mene. ???

Jurčkoljub-nevem zakaj nekaj trdiš,če nisi videl misliš da ni možno da je ALenka vidla ljudi,ki so imeli polne košare. Jaz bi pa vrjel no saj košara je lahko tud manša pa je bol hitro polna kot tvoja, al pa si ti hodil po napačnih terenih pa so tam meli prazne košare hjjaa :o :D

Lp
Martin

Prav imaš Martin :o

ROGLA

še se najde.....

frodo

Koliko od teh je bilo zdravih, ne črvivih, a ni škoda nosit domov tako slabo očiščene gobe, potem jih pa doma vstran mečeš. ::)

msimerus

Še jaz par slik, se res že dolgo nisem oglasil....bil včeraj na Pokljuki in kar dosti prehodil...je res potrebno malo moče, ampak pol košare sem pa nabral














tinček

Vćeraj sem gobaril na Pohorju in našel 3/4 košare jurćkov od tega polovica ćrvivega.Je pa zelo suho tako,da so jureti bili ,kar malo spokani od suše.Kar nekaj sem jih našel že posušenih.Upajmo,da bo kaj dežja pol pa bo.
LP

enastajerka

Ojla!

Pa še moje poročilo s včerajšnjega gobarjenja. Tokrat sem se še jaz odpravila na Pohorje. Najprej sem bila na enih predelih, kjer je bilo že vse pobrano..polno porezanih betov povsod..sem že bila ful razočarana...potem pa sem še šla malo naokoli in na srečo našla nekaj terenov,kjer očitno nihče ni pobiral. Jurčkov je res veliko, samo treba je najti take terene, kjer pač še ni vse pobrano. In tudi jaz sme opazila, kar je zadnjič napisala Alenka...tudi drugi so imeli polne košare jurčkov! Nekaj jih je črvivih, nekaj pa zelo lepih, nekaj suhih, veliko že starih...ampak so tud mladi..sej se vidi na fotki..mešano...Aja, pa enega sem zagledala kar iz avta že na poti domov :)
Tudi drugih gob je nekaj, predvsem golobic,nekaj lisičk...a sem se tokrat bolj posvetila jurčkom :D Veliko je bilo žametastih gobanov (nekaj sme jih pobrala (zgoraj na sredini)... To je to ;)

Lep pozdrav


Martin

 :P
pozdrav

Enastajerka lepa najdba ni kaj kateri del pohorja si pa iskala če ni skrivnost . ;D drugač pa upam da bo prišel dež da bo se začelo prav dogajat

lp
Martin

ljubiteljica gob

kje na pohorju pa sicer nabirate? grem na en obisk, pa bi mogoče še skočila v gozdove ;-)


drugače pa, glede na zadnjih nekaj slik, ne morem verjet, da nekateri pobirate tako stare gobe :-O

jurčkoljub

Ja Ljubiteljica gob nažalost je tako, da nekateri poberejo vse kar jim pride pod roko, jurčki stari da še komaj sami sebe držijo. Potem jih pa doma mečejo v smeti.
Drugače pa ja sedaj upajmo, da bo dobro namočilo potem pa prava jesenska akcija v hribih ;D

celjanka

Lep pozdrav vsem gobarjem.Včeraj sem bila na Rakovcu,to je pod Roglo.V gozdu je taka suša,nabrala sem pol košare gob,vendar so klobuki vsi razpokani od suše in vročine,prav tako pa so žal bili tudi kar črvivi.Drugače pa gob tukaj ni bilo veliko,saj je bilo potrebno kar hoditi,če si hotel kaj nabrati.Upajmo da bo kaj dežja.Pa še to,inšpektorji tu že pridno gledajo,kje puščamo avtomobile in koliko gob imamo.

gal

Tudi mi smo z otroci včeraj začeli gobarsko sezono na Pokljuki. Pri nas v nižinah ni nič, pa smo šli v malo višje ležeče kraje. Moram reči, da sem bil kar pozitivno presenečen, da smo toliko našli, kjub suši.
Jurčki sicer manjši in precej suhi, drugače pa vsi zdravi, brez črvov


markok

Citat od: ljubiteljica gob dne 15 Avgust 2015, 07:10

drugače pa, glede na zadnjih nekaj slik, ne morem verjet, da nekateri pobirate tako stare gobe :-O

Tudi jaz ne razumem, v čem je smisel nabiranja prestarih gob, katere po tem končajo v smeteh.
Sploh v teh časih, ko imamo vsi supermoderne fotoaparate in telefone, s katerimi lahko direkt iz gozda pošljemo fotko gobe v naravnem okolju na ta forum ali pa prijatelju na drug konec sveta....

gorenc

Zakaj pobirati stare gobe ??Tudi sam sem se spraševal, ko sem začel pred 30 leti zakaj pobirajo stare gobe ???Nekateri manj poučeni  takšne gobe sušijo ker pravijo saj črv tako ali tako gre iz gobe in starejša goba ki je čisto dozorela ima pravi okus...Da ima pravi polni okus ni dvoma .... ampak gobe se sušijo zdrave in kvalitetne!! .Kasneje pa mi je moj prvi mentor rekel ko sem ga to vprašal? ODGOVOR-  Tisti ki imajo vrtove poberejo starejše gobe in tisti ki ne čistijo gob v gozdovih potem te gobe in od čiščenja dajejo na kompostni kup rekel mi je, da naj bi to bilo eno od najboljših gnojil za vrt.
Za vrjeti ali ne vrjeti presodite sami...
jaz osebno starih gob ne pobiram jih dovolj poznam in nimam potrebe po starih gobah....

Maks

Dve slike iz našega gobarjenja na Pokljuki. Pol košare smo jih pa našli še vedno pa je po gozdu zelo suho.




enastajerka

Ojla!

Glede na to, da je med drugim to nabiranje "starih gob" verjetno letelo tudi na mene, bom malo obrazložila moj pogled. Kot prvo; za mene ja stara goba tista, ki več ni uporabna in je ali nagnita ali plesniva ali popolnoma črviva - kar pa te moje gobe niso bile!

Te tavelike gobe (ki jih verjetno nekateri imenujete "stare") predvsem paniram, saj se iz njih dobi lepa količina za več ljudi - in bile so odlične, kar so potrdili vsi, ki so jih jedli!!! Tudi sušim jih in so prav tako zelo okusne z odlično aromo! Tamlade seveda večinoma vlagam, saj so le te dovolj čvrste. Za paniranje pa mi je vsekakor škoda uporabiti tamlade, saj jih je potrebno kar vleiko, da lahko neko konkretno količino dobiš ven za en obrok. In odpada od teh mojih "starih" gob je bilo zelo malo! Po resnici vam povem, da so celo te tavečje gobe bile manj črvive kot tamlade in sem tudi bete lahko skoraj v celoti porabila!

Če pa komu okus starejših gob ni všeč, pa jih pač ne rabi nabirat. Meni se zdi večja škoda, če takšne gobe pustim v gozdu, da potem zgnijejo, medtem ko bi jih jaz z užitkom pojedla tudi takšne velike!

Pa še za tebe "jurčkoljub" - glede te tvoje izjave (in še prejšnjih):
"nekateri poberejo vse kar jim pride pod roko, jurčki stari da še komaj sami sebe držijo. Potem jih pa doma mečejo v smeti."
Neakteri pač imamo radi tudi take gobe, ki se za tvoje pojme komaj gor držijo (katere vsekakor ne mečemo v smeti) - če se tebi to zdi čudno, ti pač povem, da je pa drugim čudno, da se nekateri ljudje po gozdovih pretepajo in se tukaj hvalijo kak so nekomu nos zlomili... Pa zraven še druge ljudi imenujejo za lažnivce, ker so baje videli "druge gobarje s polnimi košarami".... Smo si pač različni ne...smešno, če že ne patetično, da taki kot si ti, obsojajo druge...


Pa lep pozdrav vsem gobarjem...