Goba iz marsa?

Začel/a marsovec, 22 September 2007, 20:18

Prejšnja tema - Naslednja tema

marsovec

Tole gobico sem danes našel v gozdu pri Polhovem gradcu. Velika cca 5cm in premer 4cm. Na tleh je izgledala kot jajček, ko pa sem jo prerezal se je pokazala vsebina kot na sliki.Lupinica okoli pa želatina in kot nekakšne polovičke jagod in rjava dišeča sredica.Ful zanimiva gobica.Me zanima če jo je že kdo videl in ve kaj je za ena goba. Slika bo verjetno malo slabša -mobilni telefon. Hvala za pomoč




Svinjski goban

To je Mladi veliki lovkar, anthurus archeri. V t.i. mojem gozdu jih raste ogromno. Najprej je jajčste oblike, nato pa jajček poči in ven poženejo rdeče lovke, nakaterih je zaudarjajoča gmota iz katere se razvijajo trosi.

slavko

Na sliki je Lovkasta mrežnica (Clathrus archeri), http://www.gobe.si/Gobe/ClathrusArcheri. Ko je še v ovojnici, je tak kot ga prikazuje slika. Ko se ovojnica odpre, goba izgleda kot bi imela rdeče lovke. Na lovkah so trosi (izrazito smrdljivi), ki vabijo mrčes in se jim trosi prilepijo na noge ter jih tako raznašajo.

Goba ni avtohtona pri nas, pač pa je prinesena, verjetno s kakšno surovino. Očitno jih v naših krajih ustreza, saj se širi.

Lep pozdrav,
Slavko

marsovec

Citat od: Svinjski goban dne 22 September 2007, 20:53
To je Mladi veliki lovkar, anthurus archeri. V t.i. mojem gozdu jih raste ogromno. Najprej je jajčste oblike, nato pa jajček poči in ven poženejo rdeče lovke, nakaterih je zaudarjajoča gmota iz katere se razvijajo trosi.

Najlepša hvala za odgovor. Je pa res nenavadna goba.

Svinjski goban

Zanimivo, prepričan sem bil, da je veliki lovkar. V čem se gobi razlikujeta?

slavko

V bistvu je latinsko ime Anthurus archeri sinonim Clathrus archeri. Tako je zapisano v britanski bazi podatkov Index fungorum, ki Mikološki zvezi Slovenije (MZS) služi kot referenčna baza podatkov.

Slovensko ime je bilo določeno že pred časom. Ker gobarska društva spadamo pod MZS, upoštevamo njihova priporočila.

Gre torej za gobi iste vrste, a z drugačnimi latinskimi imeni.

V svetu pač vlada zmeda, tudi na področju mikologije.

Lep pozdrav,
Slavko

eMZe

Ali je že kaj novih podatkov o užitnosti lovkarjev?

Pred leti se je dalo prebrati, da je neužiten, podrobno branje pa je pokazalo, da "še nihče ni poskusil". Mislom, zaprtih. Ko se odprejo, so samo še za muhe dobri.

Mogoče bi jih lahko za hobotnice prodajali, hehe.

jevnac12

Letos je hobotnic (he he) res veliko zrastlo. Za spomin še eno slikco in lep pozdrav