Prosim za pomoč pri identifikaciji

Začel/a Trini, 12 September 2007, 16:22

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Pri spoznavanju gob vam bo naša spletna stran služila enako dobro kot knjiga. Našli boste veliko gob z opisi. Ampak to služi le kot orientacija. Pravo spoznavanje gob se prične v gozdu. Tu so dobrodošla gobarska društva, v katerih se vsak lahko prične učiti gobje abecede.

V knjigi oz. na spletni strani vidite eno ali morda več slik gobe. Vendar je goba na rastišču vendarle nekoliko drugačna. Ko v gozdu velikokrat vidite gobo v različnih letnih časih, mokro, suho itd. dobite občutek za prepoznavne lastnosti gobe. Šele ko boste sami našli in spoznali gobe, se vam bodo močno vtisnile v spomin.

Seveda pa brez skrbi lahko zmeraj pošljete slike gob na forum in z veseljem vam jih bomo pomagali določiti.

Lep pozdrav,
Slavko

Pubi

G. Slavko za vse dosedanje nasvete in za že v naprej ponujeno pomoč se vam iskreno zahvaljujem. Lp Pubi
P.S.: Se mogoče celo vidimo (verjetno) že na srečanju v mesecu oktobru.
Scribo ergo sum

slavko

Veseli me, da se vidimo. Lahko tudi pred oktobrom. V ponedeljek in torek (23. in 24.9.) imamo razstavo o gobah v Planetu TUŠ. Ogled je brezplačen. Vljudno vabljeni.

Lep pozdrav,
Slavko

Trini

Spoštovani!

Ponovno sem gobarila in nabrala nekaj neznanih gob. Prosim za pomoč.

Prva slika je goba, ki je rahlo žametna po klobuku.

Druga goba je pa nekoliko slinasta in lepljiva.

Hvala za pomoč in lep pozdrav vsem.

Trini

barzen

Prva goba je po vsej verjetnosti še mlad rjavi ježevec (igličasta trosovnica), glede na to, da ste za drugo gobo rekli, da je precej sluzasta in ker predvidevam, da je trosovnica lističasta, gre za eno od koprenk iz skupine sluzavk, kjer je mnogo zelo podobnih si vrst.

Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek

Trini

Spoštovani!

Hvala za pomoč pri prejšnjem gobarskem "ulovu".

Danes ima spet novo neznanko, bi mi pomagali do njenega imena?

Hvala in lep pozdrav,

Trinka

slavko

Na sliki je poprhnjena livka (Clitocybe nebularis) ali meglenka, ki je pogojno užitna. Pred uporabo jo je treba prekuhati.

Gobe, ki jih še niste jedli, poskusite v kajhni količini. Tako boste preverili ali vam gobaustreza ali ne. Meglenko nekateri zelo hvalijo, drugim pa je po njej slabo.

Ljudje meglenke običajno vlagajo v kis.

Lep pozdrav,
Slavko

Trini

Lepo pozdravljeni!

Najlepša hvala za tako ažuren odgovor.

Gobe so bile tako lepe in čvrste, ko sem jih videla v gozdu, da sem prav morala vzeti eno in vas spet povprašati zanjo.

To, ki sem prinesla domov, bom pripravila, da jo poskusim. Sem takšne vrste človek, ki mora poskusiti še tako smešno in na pogled popolnoma neužitno hrano. Na različnih koncih sveta, sem jedla že različne stvari in ni vrag, da ne bi poskusila še eno ubogo gobico :-).

Hvala za pomoč in lep vikend Vam želim,

Trini

Trini

Spoštovani!

Spet imam eno neznano gobo, ki bi jo zelo rada bolje spoznala.

Upam, da mi boste znali pomagati, saj je goba po enem tednu čakanja, da jo fotografiram in objavim, že precej dehidrirana.

Po habitusu je bila zelo podobna mlademu jurčku, saj je bil pecelj precej čokat, čvrst in v spodnjem delu odebeljen. Klobuk je bil pa popolnoma pravilen, kakor, da bi ga nekdo narisal in sive barve.

Hvala za pomoč in lepe praznike,

Trinka

slavko

Ta goba magično privlači veliko ljubiteljskih gobarjev, ker je kar velika in običajno je narastišču veliko primerkov.

Na fotografiji je poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), pogojno užitna goba, ki jo je treba prekuhati. Nekaterim ljudem je okusna, drugim pa popolnoma odvratna.

Če želite preveriti kako je pri vas, predlagam da pojeste majhen košček prekuhane gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

Trini

Spoštovani!

Hvala za odgovor!

Nisem vedela, da je to enaka goba, le mlajša različica, tiste, ki sem jih že nabrala in že spraševala po njihovem imenu, samo en post višje. Enostavno se mi primerek ni zdel tako zelo podoben meglenki. Res pa je tudi, da nisem še vešča te vrste, ki je v mojem znanju novost.

Gobe sem poskusila in tudi meni njihov okus ni pretirano všeč :-(

Hvala za pomoč in veliko zadnjih gobarskih užitkov.

Trinka