Katera gobica je na sliki?

Začel/a jevnac12, 16 Oktober 2007, 18:55

Prejšnja tema - Naslednja tema

Lojze07

Hvala za odgovor - in vse dobro!

Lojze
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

#31
Ups, sem jo že našel... Tale je kar podobna oni moji, ja... Je zelo verjetno tale...

http://www.najdi.si/redirect/index.jsp?redirect=http%3A%2F%2Fwww.gobe.si%2Fslike%2Fthumb_Russula_fellea.jpg
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.


Lojze07

Hvala - za odgovor in zanimive linke!

Lepo pozdravljeni!

Lojze
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

jevnac12

Lep pozdrav!

Tega dežnika sem našel na travniku ob gozdu pod Brnico pri Žalcu (nadmorska višina cca. 300 m). Premer klobuka je imel okoli 8 do 10 cm. Po izraziti grbi sodeč, gre za grmičastega dežnika. Kaj menite?

Nace



jernej

Najverjetneje bo to res M. mastoidea- grbičasti dežnik (ne grmičasti kot ste napisali). Zelo podoben mu je tudi M. rickenii- seskasti dežnik. Lahko pa bi bil celo M. excoriata-poljski dežnik. vendar ima ta le nekoliko poprhjnen bel bet. Na sliki pri vaših primerkih pa je bet pod obročkom videti bolj rjavo zrnat.
Tukaj si lahko ogledate dežnike: www.gobe.si/Mikologija/Macrolepiota .

lp, jernej

jevnac12

Seveda, Grbičasti dežnik - Grmičasti se mi je zapisalo.

Hvala in lepo pozdrav

Nace

jevnac12

Na forumu je, zaradi manjše rasti, bolj mirno. Včeraj pa sem našel barvito gobico (na sliki) zato bom ta mir malo skalil. Zanima me za katero vrsto gre.

Našel sem jo blizu Cerovca (Celje - Šentjur), na poti v pretežno smrekovem gozdu, blizu pa je bilo tudi nekaj listavcev. Nadmorska višina - kakšnih 200 m.
Na betu je bi viden le temnejši rob (verjetno ostanek koprene) ni pa bilo same koprene. Trosni prah je bil okrast. Premer klobučka kakšnih 5 do 8 cm.

Če bo šlo, se vam v naprej zahvaljujem.

Lep pozdrav Nace



barzen

Prav gotovo gre za eno od koprenk. Koristil bi vonj, okus in barva mesa, najboljši pa so seveda trosi.

Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek

jevnac12

Hvala za odgovor. Nažalost se pomembnosti obeh podatkov (okus, vonj) nisem zavedal, ko sem gobico pregledoval, saj nisem vesdel, da gre za koprenko. Za vonj sicer lahko rečem, da ni bil neprijeten, za okus pa res nevem. Sem se pa spomnil, da je bil bet votel proti vrhu. Vam, oziroma komu drugemu, to kaj pomaga?

Lep pozdrav Nace