Katera gobica je na sliki?

Začel/a jevnac12, 16 Oktober 2007, 18:55

Prejšnja tema - Naslednja tema

jevnac12

Gobice sem slikal danes na Rogli.

Za odgovor v naprej hvala.




lp Nace

slavko

Kolega Poler je Jevnacu odgovoril po e-mailu. Vsebina:

Ker so gobe na sliki precej stare, to se vidi po odpadlih belih trosih, je težko odgovoriti ali gre za mlečnico ali kolobarnico.
Predvidevam, da je mlada goba bila precej oranžno rjava, zato sta samo dve
možnosti: Lahko gre za Lactarius mitissimus, če pa je kolobarnica, bi lahko bila Tricholoma aurantium. Ker si gobe imel v roki, se gotovo spomniš ali je imela mleček ali ne. Moram še pripomniti, da stara mlečnica nima več mlečka, zato bi moral gobo pokusiti. Če je milega okusa je mlečnica, če pa je grenka gre za kolobarnico. Obe rasteta na iglicah.


Kolega je prosil, da bi v prihodnje zraven posnetka dali še več informacij. Predlagam, da so informacije vsaj:

1. kašen je habitat (mešani gozd, smrekov gozd...)
2. slika mlade gobe (slika naj bo takšna, da so vidni klobuk, struktura pod klobukom, bet, dnišče beta, prerez gobe)
3. Približna višina nabranih gob (+/- 200 m)
4. Približna označba kraja kjer ste gobo nabrali.

Lep pozdrav
Slavko

jevnac12

Lep pozdrav!

Ne boste verjeli, ampak preden sem sliko poslal na forum, sem še enkrat pogledal vaša navodila, kaj vse naj zraven pripišem. In se mi je zdelo, da če napišem "na Rogli", da je večina podatkov že jasna. Sedaj seveda vem, da ni tako. Rogla je precej velika in ker sem gobice našel pravzaprav blizu Klopnega vrha, ki je nadmorsko nekaj nižje, in od Rogle odmaknjen vsaj 5 km, bi verjetno res bilo dobro, da sem bil natančnejši. Res pa je tudi, da je dosedaj mnogokrat šlo tudi brez teh informacij.

Kot sem že g. Polerju odpisal, me je gobica vznemirila prav zaradi "čudne" barve, saj se mi v naravi ni zdela tako stara, kot jo vidim sedaj.

Za opozorilo sem vam hvaležen in vas lepo pozdravljam, sama indentifikacija pa je zaradi starosti gobic nepredmetna.

Nace

Lojze07

#3
Pozdravljeni!

Danes sem le na kratko lahko skočil v gozd. V jarku ob asfaltni cesti na Hočko Pohorje, sicer na robu mešanega gozda, na nadmorski višini približno 500 m, sem našel tele gobice. Kaj bi lahko bile? V resnici so klobučki temno sivi, že skoraj črni, lističi pa sivi... Na posnetku s flešem pa vleče vse skupaj nekam na rjavo...






Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Takorekoč na istem mestu - le da ne v jarku ob cesti - temveč v gozdu, sem našel verjetno še zadnje letošnje primerke tele gobice... Pred kakšnim mesecem jih je bilo veliko, sedaj pa le nekaj... Teh sicer prej nisem srečal še nikjer drugje in so mi res neznanka. Ob pritisku na trosovnico je ta postala v nekaj trenutkih rjavkasta (pa ne vem - če ne zaradi mojih umazanih prstov??? :))

Že vnaprej hvala!




Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Odrasli primerek iste vrste gobe pa izgleda takole:






Je goba - vsaj mlada, užitna?

Lep pozdrav in vse dobro!

Lojze
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Pa še tele: zgledajo kot kakšni majhni dežnički - nimajo pa zastirala??? In res so čisto majhne - le nekaj cm, 2 ali kvečjemu 3. Te sem samo fotografiral - ker dvomim, da bi bile užitne...

Lojze






Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

jernej

G. lojze!
Šel bom po vrsti, tako kot ste pošiljali sporočila:

Sive gobe spadajo v rod kolobarnic(Tricholoma). Iz slike pa te vrste ne znam določit. Potreben bi bil natančen opis. Mislim pa da vaša kolobarnica spada v skupino kolobarnic z suhim in luskasto vlaknatim klobukom. Sem sodi kar nekaj vrst, ki jih je zelo težko ločiti med seboj. Med njimi je nekaj užitnih pa tudi strupenih vrst. Če dobro poznate T. pardinum (pegasto kolobarnico) lahko užitnost določite po okusu saj vse strupene vrste razen omenjene v tej skupini grenijo ali pečejo.

Za cevarke, ki ste jih poslali pa nisem prepričan če je vse ena vrsta. Goba na pvi sliki izgleda zaradi "mrežasto" oblikovane trosovnice kot Boletinus cavipes (votlobetni gobanček) in sicer bi bila to njegova rumena oblika.  Pri nas je ta goba zaščitena. Gobe na ostalih slikah pa so lupljivke. Mislim da so macesnove lupljivke (Suillus grevillei), čeprav na drugi sliki (mlad primerek) obroček skorajda ni viden. Gobe pa so zagotovo užitne in vsestransko uporabne ko so mlade.

Na zadnjih fotografijah pa ste prav določili, da gre za dežničke (Lepiota), ki res izgledajo kot pomanjšana verzija dežnikov (Macrolepiota) - marel. Vendar so te majhne gobice SMRTNO STRUPENE. Vsebujejo enake strupe kot zelena mušnica. Zato se moramo izogibati nabiranju majhnih primerkov dežnikov. Dežniki morajo imeti tudi kožast obroček, ki se da premikati po betu! Za katero vrsto gre pa težko rečem. Saj je dežničkov kar veliko. Če močno odbijajoče smrdi bi lahko bil smrdljivi dežniček (Lepiota cristata).

Jernej

Lojze07

Hvala, g. Jernej!

Prepričan sem - seveda je možno, da se motim, da so na prvih štirih posnetkih rumenih gob gobe iste vrste... V resnici tista velika ni bila tako rjavkasta, kot je na posnetku - temveč preprosto bolj rumena... Ker je bila ura že bolj pozna, sem fotografiral s flešem... Pred dobrim mesecem jih je na istem rastišču bilo "malo morje" - velikih in malih, v dežju pa so bile, sploh mlade, precej gladke in tudi olupit se jo je dalo... Jih pa nisem pobiral, ker jih še res nikoli prej nikjer nisem videl... Pa tudi v bodoče jih ne bom, če je to res  votlonogi gobanček v "rumeni izdaji"... A je možno da bi pa bila kakšna lupljivka? Če da, katera? V nobeni knjigi - pa tudi tu na forumu kaj podobnega namreč še tudi nisem našel...

Tista kolobarnica je pa res suha, sicer so pa danes bile vse suhe... In veliko posušenih, starih in raz-trosenih...

Vse dobro!

Lojze
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Ponovno sem se sprehajal po vaši krasni spletni strani - in vse bolj sem prepričan, da so tiste rumene gobice pravzaprav tele:

Suíllus grevíllei, Macesnova lupljivka, Macesnov goban

Bi bilo možno??

Upam...  :)

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

jernej

Ja, tiste rumene gobe so S. grevillei. Samo tisti mlad primerek na prvi sliki, ki ste jo dodali se mi ne zdi kot ta vrsta. Zaradi preširokih luknjic. Mlade macesnove lupljivke imajo manjše lunjice ko so mlade, kot jih ima primerek na drugi sliki. take široke luknjice ima votlobetni gobanček: http://www.gobe.si/Gobe/BoletinusCavipes . Obe vrsti rasteta na enakih rastiščih pod macesni.

Lep pozdrav!

Lojze07

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Zopet sitnarim... Kako je pa z užitnostjo tehle? So to vijolične kolesnice?

LP

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Pa še en posnetek istih... Fotografiral sem jih lani, nekje na Šumiku

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Gregor

Trosni prah vijoličaste kolesnice je belkast, ta pa je če prav vidim rjavkast, kar pomeni da je to verjetno ena od koprenk, http://www.gobe.si/Gobe/CortinariusTraganus ali http://www.gobe.si/Gobe/CortinariusAmethystinus .