Različne gobe

Začel/a vicac, 09 Oktober 2007, 17:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

vicac

Zdi se nam , da smo danes nabrali dve vrsti štorovk oz. mraznic in cigančke. Prosimo za pomoč. Gobe bi radi pojedli.

jernej

Če je to vse kar se vidi v košari in ni kakšnih drugih vrst se nimate česa bati. Nabrali ste cigančke in tako kot ste rekli 2 vrsti mraznic. in sicer: rumenosivo mraznico (Armillaria mellea) in mislim, vendar nisem povsem prepričan severnjaško mraznico(A. borealis). Vendar sta obe mraznici pogojno užitni. Pred uporabo pa mraznice ne pozabite prekuhati in vodo odliti, saj so surove strupene!

Meni osebno je okus mraznic vseč.

Jernej

slavko

Ene gobe se ne da določiti iz slike in sicer tiste, ki je nad mraznicami (onimi majhnimi, ki rastejo šopasto). Viden je le klobuk; za določitev bi bilo treba več informacij. Predlagam, da tiste gobe ne jeste.

Lep pozdrav,
Slavko

vicac

Tista rumena mene ne skrbi. Je čisto prava mraznica, na sliki pa je res "čudna".
Bolj so me skrbeli tisti šopki majhnih gobic. Zahvaljujem se za odgovore, imam pa poslikano še eno nenavadno gobo (pa nobene ideje kaj bi to lahko bilo).



slavko

Na sliki so koprenke, zelo verjetno nagubana koprenka (Cortinarius praestans). Goba je užitna. Vendar je treba predhodno preveriti barvo mesa.

Pri koprenkah velja splošno pravilo - užitne so tiste koprenke, ki imajo belo meso, prijetnega vonja in okusa.

Pri nas na štajerskem takih gob še nismo našli, ker so tla bolj kisla. Očitno ste gobo slikali na področju, kjer so bolj bazična tla. Tam običajno rastejo te vrste koprenk.


Lep pozdrav,
Slavko

vicac

Mi niti na pamet ne pade sploh odtrgati takšne lepe gobe, kaj šele jih jesti, ko pa so tako lepe. Sicer pa so zrasle v zelo vlažnem mešanem gozdu, kjer so tudi skale in kamenje na nadmorski višini cca 500 m. Letos tam ni bilo niti enega jurčka, je pa veliko črnih trobent, nekaj dežnikov in veliko veliko različnih, zame kar ekzotičnih gob. Npr. spodnji panj je tudi zelo "bogat":




:o

slavko

Na slikah z gobami izrazito oranžne barve je oranžna latvica (Aleuria aurantia), sicer užitna goba, vendar ne preveč izdatna. Na ostalih slikah pa mislim da gre za opečnato žveplenjačo (Hypholoma sublateritium), ki je pogojno užitna in jo je treba prekuhati. Primerki na slikah, ki rastejo šopasto so že prestari, medtem ko bi tisti levo od oranžne latvice bili uporabni.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

Mi lahko poveste, kateri gobi sta tole. Ena (desna) je menda "snežka"? Kaj pa je druga? Že vnaprej hvala za odgovor.
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Pa še en posnetek istih gobic:
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

In kaj bi lahko bila tale?
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

V prerezu zgleda takole. Vse te gobice sem slikal doma, nabrane pa so bile na Hočkem Pohorju prejšnjo sredo, n.v. približno 600 m, v mešanem gozdu.

Vse dobro!

Lojze
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Pa tale - najdene istega dne, rasla pa je v jarku ob asfaltni cesTič
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Pa še ista enkrat - spodnja stran...

Hvala!
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

vicac

Včasih smo jim rekli mavelj (ampak tako velike vidim prvič).



Bil je kar problem najti gobo po obstoječih spiskih, pa še "hecno"ime ima:
Kozjenogi mesnatovec !

slavko

Spoštovani Lojze,

na prvi fotografiji je zraven snežke, ki ji pravimo zimska kolobarnica (Tricholoma portentosum) zelo verjetno milnata kolobarnica (Tricholoma saponaceum), http://www.gobe.si/Gobe/TricholomaSaponaceum, ki je sicer pogojno užitna (prekuhati), vendar ni okusna.

Na drugih dveh posnetkih je zelo verjetno šarasta koprenka (Cortinarius varius), http://www.gobe.si/Slike/CortinariusVarius?slika=1, ki je užitna.

Na zadnjih dveh posnetkih pa je vijoličasta kolesnica (Lepista nuda), http://www.gobe.si/Gobe/LepistaNuda, ki je pogojno užitna (prekuhati).

Lep pozdrav,
Slavko