Determiniranje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:53

Prejšnja tema - Naslednja tema

BubikolRamios

Če je desna Clavulina coralloides, ima leva predolge 'vejice', pramalo goste 'zobce',  da bi bila to ?

karel

Pozdravljeni!
Zanima me, ali je to kukmak in sicer kateri? Rastel je na kompostnem kupu.
Lep pozdrav!

slavko

Mislim, da na posnetkih ni kukmak, pač pa vrsta kukmakovca (Leucoagaricus), najverjetneje svilasti kukmakovec (Leucoagaricus holosericeus), ki je užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios,na manjšem posnetku je Clavulina coralloides, na večjem pa bi lahko bila goba iz rodu Ramariopsis. Podobna je Ramariopsis kunzei.

Lep pozdrav,
Slavko

Rak

Je to morda obuti dežniček ?


slavko

Goba na posnetku je podobna kot obuti dežniček (Lepiota clypeolaria).

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih posnetkih. Zadnji sliki sta malo slabši, ker s seboj niysem imel ustreznega objektiva.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Od zgoraj navzdol najverjetneje:
- kosmati črnivec (Lacrymaria lacrymabunda)
- vrsta kukmaka (Agaricus), vendar je težko reči katera, ker niso vidni vsi deli gobe
- mlad dežnik (Macrolepiota). Pri tej starosti je nemogoče določiti vrsto

Lep pozdrav,
Slavko

gojko123

Zanima me, katera gobica je na spodnji sliki. hvala in lp.


slavko

Na posnetku je goba iz rodu koprenk (Cortinarius). Najverjetneje je krepka koprenka (Cortinarius crassus), ki je užitna.

Na spošno pri koprenkah velja, da so užitne tiste vrste, ki imajo belo meso in so prijetnega vonja ter okusa.

Seveda pa je treba koprenke dobro poznati, saj so med njimi nekatere smrtno strupene vrste. Zato je pri tem rodu potrebna posebna previdnost.

Lep pozdrav,
Slavko

furion

Včeraj sem našel gobo na fotografijah, pa me zanima, če bi mi lahko kdo pomagal določiti vrsto. :)

(ker nisem imel pri sebi prave opreme, sem naredil več fotografij istega primerka, da bi se kljub slabši kvaliteti dalo določiti za katero gobo gre - vsaj upam)

Ta Pravi Gobar

FURION ...

Po moje je goba Ciganček, sem jih že nabiral - kaj jih je kakih  10 - 20 skupaj raslo  ?

Pa naj še kaj drugi rečejo ...

KEMP - TO RABIMO, TOOOO   !!!

Živel Dež - pa še toplo je, huraaa ...  !!!

;D

klavir

Na sliki bo pšenična koprenka, po domače ciganček...

Rak

Menim da je to ena od livk (martinovka?), ampak katera, ravno tej je podobna smrtno nevarna pobeljena livka. Dosedanja poizvedovanja in brskanja po literaturi mi ne dajo pravih in sigurnih odgovorov. Prosim za pojasnilo.


slavko

Mislim, da je na posnetku rjavkasta livka (Clitocybe gibba).

Lep pozdrav,
Slavko