Determiniranje 2011

Začel/a kragulj, 17 April 2011, 16:59

Prejšnja tema - Naslednja tema

kragulj

Pozdravljeni,

danes sem šel malo iskat smrčke, ki sem jih našel za kakšno pest, sem pa naletel na nekaj drugih gob, ki sem jih našel prvič.
Prosim za determinacijo.

1. smrekova kresilača foto 1

kragulj

Pomotoma sem stisnil enter, zato nadaljujem:

Fotografija 1 smrekova kresilača
fotografija 2 in 3 ščetinasti luknjičar
fotografija 4 in 5 bukov ostrigar
fotografija 6 ne poznam


Hvala za pomoč in lep pozdrav.
Ivan

kragulj

Ali še kdo dela determinacijo na spletni strani?

lp,

slavko

Na posnetku 6 je ena od črnivk (Psathyrella), najverjetneje zbledela črnivka (Psathyrella candoleana), ki je v trm času pogosta.

LP, Slavko

Artur

Dober jutr , na posnetku 2 in 3 imate polyporus badius ( upam ) :)

LP

Artur

slavko

Mislim, da je Kragulj kar dobro določil ščetinastega luknjičasrja (Polyporus ciliatus).

Smolasti luknjičar (Polyporus badius oz. durus) nima ščetinastega klobuka, pač pa gladkega, in okrasto rjave do temno rjave barve. Običajno je večji in ima nakodrano obrobje, ščetinasti pa nima nakodranega obrobja in je sivo rjave barve, z drobnimi ščetinicami po vrhu klobuka. Naslednja značilnost so izredno goste luknjice, tako da se včasih zdi, da je pod klobukom gladek.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Slavko, hvala za odgovor.
lp,
Ivan

kragulj

Spet ena najdba. Prosim za determinacijo.

lp,
Ivan

fotka 1 in 2 , nepoznana
fotka 2,3 in 4, žvepleni lepoluknjičar

slavko

Predpostavljam, da sta na prvih dveh fotografijah gobi imeli čvrsto strukturo.

Potem bi lahko šlo za mlade severnjaške poroznice (Climacocystis borealis).

Če pa je struktura bila mehka, bi lahko šlo za vrsto spužvovca (Spongipellis).

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Pred dnevi sem še uspel najti nekaj smrčkov, ki verjetno gredo proti koncu??? in verjetno žlezasta zamazanka, doma ob robu gozda pa me je čakala skupina gob, ki jih ne poznam (morda so črnivke?).
Hvala ze determinacijo.
lp,
Ivan

slavko

Zadnji dve gobi na slikah sta relativno veliki. Med črnivkami takih ni veliko.

Meni sta gobi bolj podobni ščitovkam. Če ste si zapomnili rastišče, pojdite na ponoven ogled. V primeru, da ima goba lističe rožnate barve, je zanesljivo ena od ščitovk.

Lep pozdrav,
Slavko

kragulj

Spet nekaj za determinirat:

fotka 1 in 2 - gre za gobo za katero sem mislil, da je bukov ostrigar, baje pa je nekaj drugega???

fotka 3 in 4 - mislim, da gre za čreslov cvet (je zelo mehko in se ne da pobrat...)

lp,
Ivan

kragulj

Pozdravljeni,

nisem prejel nobenega odgovora na poslano determinacijo? Lahko kdo pogleda?
Ali je možno, da bezgova uhljevka raste tudi na bukvi? Prilagam fotke, ki sem jih posnel danes.
lp,

jernej

Na slikah je najverjetneje bukov ostrigar - Pleurotus ostreatus. Čeprav sedaj na hitro v literaturi nisem zasledil, da bi imel zastiralce. Lahko gre tudi za katerega drugega ostrigarja. Na drugi sliki je ena izmed sluzavk, lahko bi bil čreslov cvet. Na tretji sliki je zagotovo bezgova uhljevka. Kot zanimivost sem sam to vrsto našel na ribezu in celo na navadni jelki!

slavko

Kragulj, bezgova uhljevka se brez nadaljnjega lahko pojavi na bukvi. To smo potrdili med drugim z najdbo v Kozjanskem parku.

Gobe so pač oportunisti in naselijo različne vire hrane.

Lep pozdrav,
Slavko