Gobarjenje 2013

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2013, 15:19

Prejšnja tema - Naslednja tema

pomladmarec

Pozdravljeni. Gledam slikce (in cedim sline) Marčnic, pa me zanima če jih je kdo nabiral v osrednji Sloveniji, ali pa je njihovo rastišče le tam okrog Goričkega.
Lep pozdrav

slavko

Marčnice oz. marčne polževke (Hygrophorus marzuolus) rastejo po vsej Sloveniji, ne samo na Goričkem. Vendar jih ni prav enostavno najti. Ko jih pa najdete, si morate zapomniti rastišče, saj rastejo na enakih rastiščih vsako leto, kot npr. jurčki.

Lep pozdrav,
Slavko

PrviProgram

V soboto je bilo organizirano nabiranje spomladanskih gob. A lahko kateri od udelezencev napise, kako je bilo? Me zelo zanima, verjetno pa se tudi koga drugega. ???

slavko

Res je, v soboto smo imeli prvo gobarsko ekskurzijo. Gobarili smo na Urbanu, hribčku blizu Maribora. Našli smo 15 vrst gob, kar je bilo veliko glede na to, da je bil Urban prekrit s snegom. Marčnic nismo uspeli najti. Gobarilo je devet članov društva. Od tipičnih pomladanskih gob bi omenil škrlatno čašico. Našli smo tudi bezgove uhljevke, zdrizasto postrančico, žlezasto zamazanko in več lesnih gob.

Lep pozdrav,
Slavko

klavir

Nekaj utrinkov z zadnjih potepanj po ne preveč pomladanski naravi...

Hrčkovci v snegu:





Današnje (pohane) marčnice (rastejo kot nore...):







Za piko na i pa je zrasel še pomladanski hrček:



lp

PrviProgram

klavir@
Razdrazil me je z temi slikami, tako, da sem danes tudi sam odsel v gozd za 2,5 ure. Nasel nisem nic, pa to ni 1 aprilska.

pomladmarec

Slavko, najlepša hvala za odgovor, res ste prijazni in polni znanja.
Klavir, iskreno vam čestitam! Pa bi mi lahko zaupali makrolokacijo vaše bere marčnic? Kočevje, Maribor, Bled....
Lep pozdrav vsem.

darkoh

Današnje potepanje po gozdu. Marčne polževke še vedno rastejo.


Lep pozdrav !
Darko

klavir

Prvi Program, preizkusite svojo srečo v Bodoncih ali pa v gozdovih pri Gradu...

lp

PrviProgram

klavir@
Hvala za namig, sem si kar mislil, da je tam nekje. Pri nas, pod Pohorjem jih še ni. Imam se namen iti kopat za par dni v Lendavske Toplice, takrat si bom vzel tudi malo vec časa za svojo dušo v tej okolici.

LP Jože

Martin

 ;)
Klavir čestitke za najdbe res si aktiven gobar.
Drugače pa vreme ga kar malo sere mislim ,da bodo mavrahi letos rastli dost pozneje kot ponavadi. Ker pa je ogromno vlage vode padlo. bi mogli kar bol množično pognali prvi gobani poletni,borovi in seveda lisičke ter druge gobe v maju juniju.  Bom pa sam začel gobarit takoj ko se bo temperatura malo dvignila ,da bom spremljal svoje terene kako je kaj z mavahi, smrčki...

Lp
Martin

klavir

Ponovno zimska idila...  >:(

Če bi vedel, da je tam, kjer nabiram, toliko snega, niti ne bi šel - v Mariboru ga namreč sploh ni bilo...



Le kaj je pod snegom...?



Marčnice, seveda... Skupaj ena košara. Čisto dobro, glede na to, da se ni videlo nič...



lp


klavir

 ;D









Veliko naših gozdnih cest je v bolj slabem stanju, zato bi morda bilo modro, da bi si gobarji omislili poseben avto samo za gobarjenje. Na spletu je bogata ponudba, takole je predstavljen en model:



:)



zagi

pri Belem Krizu so  8)

Martin

 ;D
pozdrav vsem

končno se je pokazalo sonce pa tud temperature se pričnejo dvigovat super. gozdovi bodo kmalu pozeleneli pa tud gobe bodo pričele poganjat mavrahe že komaj čakam.

Vsem želim bogato gobarsko sezono čuvajmo naravo. :police:

MATO- hvala za pozdrave ,pa vreži ga kaj v gošo počasi ;)

LP
MARTIN