Gobarjenje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:52

Prejšnja tema - Naslednja tema

Ta Pravi Gobar

#1095
Ja, Kostanjevke... Smo jih mi glih tudi nabirali na Dravskem Polju, ogromno jih je, enako Marel,  pa Borovih Glivcev, pa Štorovk ogromno tudi. Nabirali trije, tri čist polne košare, noro ...

So gobe, da ob pritisku postanejo plave ?

Pol so  OK.

H2o ...  Daj gor Fotke, da bomo prej verjeli tvoji izjavi ...

Lep pozdrav ... :)

samantha1

Nekaj z današnjega sprehoda, jurčki kar lepo rinejo ven.



robert11

mato, jaz imam vikend v podlehniku oz. gorci, pa tam večina nabiram gobe.
danes sem šel na daljši tek, pa sem šel tudi do drave, kjer se včasih nabral res veliko štorovk. tokrat sem bil nekaj dni prepozen, so že neuporabne.
potem pa sem ob miklavški cerkvi videl veliko lupljivk, ravno pravih za uporabo.
lp
robert

Izberite uporabniško ime

Citat od: Ta Pravi Gobar dne 16 Oktober 2015, 19:50
Ja, Kostanjevke... Smo jih mi glih tudi nabirali na Dravskem Polju, ogromno jih je, enako Marel,  pa Borovih Glivcev, pa Štorovk ogromno tudi. Nabirali trije, tri čist polne košare, noro ...

So gobe, da ob pritisku postanejo plave ?

Pol so  OK.

H2o ...  Daj gor Fotke, da bomo prej verjeli tvoji izjavi ...

Lep pozdrav ... :)


Hvala za hiter odgovor.
Malo me bega ker so (na sliki leva) citronaste barve.
Na sliki je desna sigurno kostanjevka ker jo poznam. Na levi pa ta limonaste barve ne pomodri ko pritisnes na trosnico ali prerežeš.



Sem skeptičen da je kostanjevka...Ali pač..
Ima še kdo kakšno idejo?


enastajerka

Citat od: Izberite uporabniško ime dne 16 Oktober 2015, 20:34
Hvala za hiter odgovor.
Malo me bega ker so (na sliki leva) citronaste barve.
Na sliki je desna sigurno kostanjevka ker jo poznam. Na levi pa ta limonaste barve ne pomodri ko pritisnes na trosnico ali prerežeš.



Sem skeptičen da je kostanjevka...Ali pač..
Ima še kdo kakšno idejo?


Ojla..
Se mi je že na prejšnjih slikah zdelo, da je na sliki več različnih gob... Mene te druge spominjajo na maslene lupljivke. Kolk se spomnim lepo dišijo, skoraj kot jurčki (letos jih še nisme našla)... Ponavadi imajo ostanke zastiralca na betu ali pod klobukom...Poglejte opis in primerjajte...

http://www.gobe.si/Slike/SuillusLuteus

LP


GOBJASMRT

Citat od: Ta Pravi Gobar dne 14 Oktober 2015, 22:05
Ja, je komad, kajne  ?   ;D ;D ;D ;D ;D


Poslano z mojega SM-A500FU z uporabo Tapatalk


Izberite uporabniško ime

Citat od: enastajerka dne 16 Oktober 2015, 22:16
Citat od: Izberite uporabniško ime dne 16 Oktober 2015, 20:34
Hvala za hiter odgovor.
Malo me bega ker so (na sliki leva) citronaste barve.
Na sliki je desna sigurno kostanjevka ker jo poznam. Na levi pa ta limonaste barve ne pomodri ko pritisnes na trosnico ali prerežeš.



Sem skeptičen da je kostanjevka...Ali pač..
Ima še kdo kakšno idejo?


Ojla..
Se mi je že na prejšnjih slikah zdelo, da je na sliki več različnih gob... Mene te druge spominjajo na maslene lupljivke. Kolk se spomnim lepo dišijo, skoraj kot jurčki (letos jih še nisme našla)... Ponavadi imajo ostanke zastiralca na betu ali pod klobukom...Poglejte opis in primerjajte...

http://www.gobe.si/Slike/SuillusLuteus

LP




Hmm...nimajo zastiralca na betu...
Tudi na jeziku nič ne pečejo...
Ne bom šel probavat sreče..
Pomojem grejo na humus  :(  ... skoda... pa tako lepe so....

Lojze07

Izberite uporabniško ime

Gobica je sigurnu užitna; če res ni kostanjevka, je verjetno ena izmed polstenk, katera pa, pa naj pove g. Slavko...

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

ned

Samntha 1 na katerem koncu pa ste nabrali te lepe marele.

samantha1

Citat od: ned dne 17 Oktober 2015, 11:23
Samntha 1 na katerem koncu pa ste nabrali te lepe marele.

Blizu Žalca marele, polhograjsko hribovje pa jurčke.  Sem jih kar nekaj našla včeraj, vendar sem bila letos prvič v teh gozdovih in me je skoraj kap, ker od žledoloma skoraj nisem prepoznala gozda, moji tereni so izginili  :( :(

enastajerka


"Izberite uporabniško ime".. morda so ostanki zastiralca tudi že odpadli, saj so gobice že kar vleike, pa še dež jih je lahko spral...

Kot pa je sicer tudi že uporabnik "klavir" v temi determiniranje zapisal: "Vse cevarke, ki imajo pod klobukom belkaste ali rumene cevke in ne pečejo ali grenijo, so užitne, sploh nobena med njimi pa ni strupena..." Tako da mislim, da res lahko skoraj zagotovo sklepate, da so užitne...

Pa če vam pomaga - ali tudi komu drugemu; kadar jaz nisem sigurna za kakšno gobic gre (če gre za gobana ali podobno cevarko) vpišem zgoraj v iskalnik "gobani" ali "polstenke" ali "lupljivke" (če sklepam, da gre za gobo iz katerega od teh rodov), nato najprej že po fotografijah izberem katera bi lahko bila in nato seveda preberem še opise in primerjam z mojo gobo...Sem potrebovala kar nekaj časa, da sem ugotovila, da je tak način dokaj lahek ;)

Npr. vse polstenke:
http://www.gobe.si/Mikologija/Xerocomus

in gobani:
http://www.gobe.si/Mikologija/Boletus

Lupljivke:
http://www.gobe.si/Mikologija/Suillus

In sedaj ko sme še enkrat pogledala lupljivke, se mi zdi da bi vaša gobica lahko bila tudi brezobročna lupljivka...?
http://www.gobe.si/Gobe/SuillusCollinitus

LP

StaneDolanc

Sprva zjutraj ni kazalo nič kaj obetavno, potem je pa posijalo sonce  :)

StaneDolanc

Babica pa dedek sta pa omagala. Upam, da sta poskrbela, da bosta imela veliko naslednikov. ;)

romar

Citat od: H2o dne 16 Oktober 2015, 15:32
Na dolenjskem, posavje jurckov ko blata :) marel tudi..Andrej Banko iz katerega kraja si?

V posavju je trenutno predvsem le veliko blata  :(
Vsaj na mojih terenih
Se se nekaj dogaja, ampak nič pretreljivega. Danes sem našel nekaj marelic in mislim, da eno sirovko, o jurčkih pa ne duha ne sluha.
Če bi le še bil kak lep topel dan kot včeraja bi pa mogoče še kaj zraslo.

Kje v posavju pa nabiraš H2o, če ni skrivnost. Obljubim da ne bom šel tam pogledat  :angel:

Martin

 :D
Pozdrav vsem in čestitke za najdbe.
Tud sam grem drug tedn še po gozdovih pogledat malo za kostanj ki ga je v izobilju,in za kakega jureta predvsem pa za kozjenoge mesnatovce morda bo kaj sreče.

LP
MARTIN