Determiniranje 2016

Začel/a Lemedis, 03 Januar 2016, 15:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

Lojze07

Pa še tele ... rasle so ob gozdni poti, ob hrastu...

LP

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Lojze07

Pa še tele - za te mislim, da so lupljivke. Po moje maslene ali pa nemara ovčarske. Lahko pa, da se motim in so katere druge.

Ko sem kožico klobuka odstranil, so klobučki bili lepo rumeni, podobno kot vrh beta...

Prosim za vašo določitev.

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

slavko

Lojze07 #389, na posnetkih so gozdne polževke (Hygrophorus nemoreus), ki so užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Lojze07 #390, na posnetkih je bakrenasti polžar (Chroogomphus rutilus), ki je užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Lojze07 #391, na posnetkih je ovčarska lupljivka (Suillus granulatus), ki je užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

Lojze07

Hvala, g. Slavko.

Grem jutri takoj ponje, ker niso daleč ...  ;D

Pa še to me zanima: kaj ima ovčarska lupljivka tudi zastiralce na betu oz. na spodnji strani klobuka?  ???

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

enastajerka

Ojla!
Spet bi prosila za pomoc... Te gobe je mama nasla, bilo jih je vec...jaz sklepam, da so vijoličaste kolesnice - morda kak svetlli različek? Lani sem jih prvic nasla in so bile veliko bolj vijolicaste - klobuk in tudi listici...
Hvala ze vnaprej...
Lp, Mojca

Lojze07

Enaštajerka, res zgledajo kot vijoličaste kolesnice - in zelo verjetno tudi so...

A počakaj na g. Slavka - preden jih pospravite...  :laugh:

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

enastajerka

Citat od: Lojze07 dne 10 Oktober 2016, 23:41
Enaštajerka, res zgledajo kot vijoličaste kolesnice - in zelo verjetno tudi so...

A počakaj na g. Slavka - preden jih pospravite...  :laugh:

LP
hehe hvala...ja, mama jih je kar meni prepustila, ker ni tolk navdusena nad preizkusanjem novih gob, tako da jih bom verjetno jutri vlozila, ce so prave...lanske vlozene so mi bile vsec..:)

P.S.
Sem se jaz tudi sprasevala ali so zgornje lupljivke res ovcarske, ker v opisu gob pise, da nimajo obrocka - na sliki se pa vidijo... se spomnim, ko sem lani ali predlani nasla maslene lupljivke (za katere se mi zdi, da so na sliki ::) ) - se zdaj se spomnim kako lepo so disale..da bi jih kar surove pojedla..zal lupljivk ze dolgo nisem nasla - razen tistih, ki ful po kloru smrdijo..sem pozabila spet kako se jim rece...
LP

Lojze07

 ;D enaštajerka, od kod ti sedaj "klorove" ???

Lupljivke so menda vse užitne, in res ne vem, katere naj bi "dišale" ali pa "zaudarjale" po kloru? Od kod ti to???? :police:

Vse dobro in LP.
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

enastajerka

Peščene lupljivke...tudi pise v opisu in je res, da imajo vonj po kloru. Ogromno sem jih ze letos videla...take ful kompaktne so in lepo zgledajo...pol pa povonjas, pa groza.. ;) Enkrat sem za mesanje vseeno par majhnih dodala v juho in opazila, da so ob prazenju postale take rozaste barve.Okusa se nekako ni ven zaznalo med ostalimi gobami, ampak jih vec ne nabiram zaradi vonja...
Lahko noc ;)

enastajerka

Aja..katere so pa tiste svetle gobice v kosari na zadnji fotki?

Lojze07

Vsekakor zagotovo luplivke, vse sem "razsluzil" - jaz mislim (pa se mi zdi, da tudi ti  ;D) da so maslenke... G. Slavo p pravi, da so ovčarske luplivke... Kakorkoli... Jutri bodo na krožniku...  :-*

Peščenih lupljivk je pa v nižinskih gozdovih sedaj malo morje... Jaz jih še nikoli nisem pobiral... Bom pa morda poizkusil...  ;D

Lp
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

enastajerka

Ajaaaaa maslenke brez kožice hehe..zdaj komaj skapirala...Jaz redko odstranjujem kozo - razen golobicam, kjer je ponavadi umazanja res ful pritrjena gor. Drugim gobam pa raje umijem umazanijo - tudi z gobico za pomivanje posode gre fajn. Mi je vsec, ce se v juhi ali omaki vidi barva klobuckov, da tocno vem katere imam na žlici :D

Lojze07

 ;D ;D ;D Pa ni koža nekako "trda" oz. neprebavljiva? Res me zanima?

Zakaj bi naj pri lupljivkah (in slinarjih) odstranjevali lupino oz. bolj ali manj sluzasto "kožico" klobuka ali/in beta?

Jaz to delam vedno, res pa je, da ne vem točno zakaj?  ;D Tako sem pač prebral in se tega držim.

Lahko g. Slavko ali kateri drugi poznavalec o tem kaj več pove?

Pa še to - zakaj so slinarji v konkretni košari na sliki tako rarlične barve - čeprav so rasli na istem rastišču?

Že vnaprej hvala.

Lp
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.