Determiniranje 2013

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2013, 15:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

MihaJozelj

Lep pozdrav.
Prosil bi za determinacijo gob..
1.golobice:

2.maslenka ali kaj podobnega:

3.čisto neznana goba:

4.mislim da navadna polstenka:

5.mislim da bakrenasti polžar:

6.mislim da ena izmed mlečnic (ko jo raniš priteče bel mleček)


Hvala za odgovor..
Lep pozdrav

slavko

Od zgoraj navzdol:
- levo je malinova golobica (Russula romellii), pogojno užitna, golobica v sredini je kar zdelana; lahko bi bila stara užitna golobica (Russula vesca), užitna, na desni je rjavozelena golobica (Russula heterophylla), užitna,
- sledita dva posnetka pekoči bakrenopor (Chalciporus piperatus), neužiten,
- bakrenasti polžar (Chroogomphus rutilus), užiten,
- verjetno rumeni goban (Boletus appendiculatus), užiten; preverite če greni - v tem primeru je grenki goban (Boletus radicans), neužiten,
- bakrenasti polžar (Chroogomphus rutilus), užiten,
- ena od mlečnic (Lactarius); gobe so zelo podobne postavni mlečnici (Lactarius repraesentaneus), neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko


MihaJozelj

Lep pozdrav.
Hvala za vse prejšne odgovore :)

Danes pa našel 2 novi ne čisto poznani gobi.
1. Mora biti ena izmed prašnic ( betičasta ali pa pašniška) (najden na gozdnem travniku, nepokošenem, negnojenem...)


2. Verjetno da travniški puhovec (najden na gozdnem travniku, nepokošenem, negnojenem...)

enalisicka

Lepo pozdravljeni   :)

Prosim za determinacijo  :-\

1.vrsta golobice?





2. vrsta turka?






3. rumeni polžar?





4.rumeni goban?





Za odgovore se lepo zahvaljujem :)

danijel.hajdinjak

Pozdravljeni. Tokrat bi prosil bolj za potrditev tega kar sem nabral, da mirno spečemo pa pojemo :)

Predvidevam in upam, da rumeni goban:




Gabrovi dedi:





Hvala.

BubikolRamios

Agaricus x ?
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=56b1d9c87ff240e5b6bed3006cdfbbc1

Travnik, bet bi jaz razgasil za votel, krpice na robu kobuka, obroček najden zavihan navzgor.

slavko

Na posnetku je votlobetni kukmakovec (Leucoagaricus cretaceus).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

MihaJozelj, na posnetku 1. je betičasta prašnica (Lycoperdon perlatum), ki je užitna mlada, ko je na otip in an prerezu meso čvrsto. Na sliki 2. je senožetna prašnica (Lycoperdon utriforme), za katero velja enako kot za 1.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

enalisicka, na posnetku 1. je krhka golobica (Russula fragilis), neužitna. Na posnetkih 2. je trepetlikov turek (Leccinum aurantiacum), užiten. Na posnetku 3. je klena ježevka (Hydnellum compactum), neužitna, ki je na rdečem seznamu gliv Slovenije. Na posnetkih 4. pa je rumeni goban (Boletus appendiculatus), užiten.

Lep pozdrav,
Slavko 

slavko

danijel.hajdinjak, gobi na zgornjih dveh posnetkih sta verjetno grenka gobana (Bolétus radícans), neužiten (greni). Rumeni goban ima rjav klobuk. Na spodnjih dveh posnetkih so gabrovi dedi (Leccinum pseudoscabrum), užitni.

Lep pozdrav,
Slavko

danijel.hajdinjak

#130
Glede gobanov - to ali greni sem preizkusil že v gozdu ja in ni se mi zdelo, da bi bil grenak, ne vem pa kako očiten je grenek okus - zato sem ju tudi pobral.
Še slike iz gozda - mogoče tam na mizi klobuki posvetlijo - pa še bliskavica ne pomaga ravno :):







lp

PS: Aja, pa da ne bo izgledalo tako kot, da se trudim sedaj ta dva gobana po vsej sili pojesti. Gre se mi le za to, da se naučim ločevati te vrste za naslednjič, ko jih srečam.

slavko

Verjamem, da vas zanima katero vrsto ste našli. Če goban ni grenil, ste verjetno našli bolj redki češki goban (Boletus gabretae), ki je užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

danijel.hajdinjak

Hvala. Sta še doma in bom še enkrat preverjal ali sta grenka ali ne :)
So drugače grenki gobani očitno grenki, oz. močno grenijo ali bolj komaj zaznavno?

Pa zadnjič sem nekje ujel grenki goban na betu nima mrežice? Kolikor sem gledal jo ta dva imata.

LP
Danijel

slavko

Tisti gobani in gobanom podobne vrste, ki grenijo, grenijo močno in jih zato ni mogoče uporabiti za prehrano. Grenki goban ima bledo rumeno do belo mrežico na vrhu beta, pod trosovnico.

Lep pozdrav,
Slavko

markok

Prosim za determinacijo-



lp Marko