Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

darkoh, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- modra rdečelistka (Entoloma nitidum)
- seskata rdečelistka (Entoloma papillatum)
- travniška tratnica (Cuphophyllus pratensis)
- pegasta kolesnica (Lepista rickenii)
- žarkasta tratnica (Cuphophyllus subradiatus)

Lep pozdrav,
Slavko



slavko

ziby, na posnetkih so od zgoraj navzdol poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), pogojno užitna. Sledijo lijaste lisičke (Cantharellus tubaeformis), užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

danijel.hajdinjak

Dober dan.

V soboto sem se odpravil nabirati gobe. Srečal sem tudi spodnje primerke in bi prosil za določitev vrste.

Za to prvo gobo bi rekel da gre za sivke, nisem pa prepričan, ker jih še nikoli nisem nabiral. Glede na prebrane opise in podobne različice, me zanima, če obstajajo lastnosti, po katerih ji lahko enostavno ločim od ostalih strupenih in pogojno užitnih kolobarnic? Da ne bi bil nato vedno v dvomih.







Pritegnila me je bila tudi ta goba:





Za konec, pa še tale, ki je bila res malo posebna:


LP
  Danijel

lisjak



A1


A2


A3


A4


A5


A6



B1


B2


B3

   
C1


C2


C3


C4

   
D1


D2

kaj imam tokrat
A - zelo sluzava, brez neprijetnega vonja,, brez vijoličastih odtenkov barve, morda Cortinarius mucifluus, sluzava koprenka ?
B - ? Cortinarius varius, šarasta koprenka
C - Peziza succosa, sočna skledica ali Peziza badia, rjava skledica
D - ne vem niti, v kateri rod spada, Xylaria hypoxylon, vitka lesenjača ali Clavaria, kijevka
lp

lisjak

pod A sem narobe zapisal slov. naziv, mislil sem, da je mogoče Cortinarius mucifluus, slinasta koprenka ?

slavko

Mislim, da je:
A - Cortinarius mucifluus
B - Cortinarius varius
C - Peziza succosa
D - Xylaria hypoxylon

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

danijel.hajdinjak, od zgoraj navzdol:
- Na prvih treh posnetkih je zimska kolobarnica (Tricholoma portentosum), užitna.
- Verjetno cimetasta medlenka (Hebeloma theobrominum), neužitna.
- Vlagomerni zvezdež (Astraeus hygrometricus), neužiten.

Lep pozdrav,
Slavko

sLOVEnia63

Lep pozdrav! Današnji sonček me je zvabil v bližnji gozd .. tam pa spet vse po starem -- gobe so -- jaz pa ne vem katere so  ::) .. zato prosim za pomoč!

Prve gobice -- za katere gre ?





Druge gobice




Tretja gobica in četrta gobica




pa pete gobice








In še zadnja goba  ???





se že vnaprej veselim odgovora!!

Drugače pa sem danes našel kar precej rumenih ježkov in črnih trobent  ;) !





lukar

Pozdravljeni

Prosil bi vas za določitev priložene gobe.
Fotografija je  slabše kvalitete, zato dodajam, da ima goba na spodnji strani iglico ob oglici kot kaki jež, rastlo jih je kar veliko na kupu(bolj linijsko) in na več mestih po mešanem gozdu. Velikosti so bile različne, klobuki tam od premera 5cm do skoraj 15cm, višine pa tudi tu nekje. Barve je belo rumene - beš. V ustih ni bilo pekočega občutka.
Se v naprej zahvaljujem za določitev.
Lep pozdrav , Luka.

slavko

Na fotografiji je vrsta ježka (Hydnum). Najverjetneje rumeni ježek (Hydnum repandum), ki je užiten. V tem času, ko občasno nastopi mraz, se lahko barve gob spreminjajo.

Ponavljajoči se mraz ali dalj časa trajajoči mraz povzroči poškodbo gobjega tkiva. Na poškodovanih mestih se naselijo nižje glive, praviloma plesni. Zato je v času zmrzali nabiranje gob bolj tvegano, saj lahko manjši ali večji deli gobe postanejo plesnivi. Veliko plesni pa je strupenih. Tako lahko postane sicer užitna vrsta gobe strupena. Nekatere plesni hitro opazimo, drugih pa ne.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

sLOVEnia63, od zgoraj navzdil:
- na prvem in tretjem posnetku je vrsta mlečnice (Lactarius), verjetno sladkasta mlečnica (Lactarius subdulcis)
- na drugem posnetku je premalo podatkov za določitev vrste
- na naslednjih dveh posnetkih je verjetno spolzki luskinar (Pholiota lubrica)
- sledi opečnata žveplenjača (Hypholoma sublateritium)
- pod njo so verjetno navadne žveplenjače (Hypholoma fasciculare)
- pri vseh ostalih posnetkih do konca pa mislim, da je poprhnjena livka (Clitocybe nebularis) oz. meglenka po domače

Lep pozdrav,
Slavko

aljosak

Pozdravljeni!

Prosil bi za determinacijo obeh vrst gob. Na prvi sliki je menda rumeni ježek, katera pa je druga vrsta? Zanima me tudi užitnost. Obe sta bili najdeni v nižinskem gozdu.

slavko

Mislim, da je goba sive barve stara poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak



A1


A2


A3


A4

   
B1


B2


B3


B4


B5



C1


C2


C3


C4

   
D1


D2


D3



E1


E2


E3

   
F1


F2


F3


F4


F5



G1


G2


G3


G4


G5


G6


G7



H1


H2


H3

   
I1


I2


I3

   
J1


J2


J3

   
K1


K2

   Kaj imam tokrat ?    A-G Kicar in okolica, na travniku, 2.12.12     H-K Goričko, 29.11.12
   lp
A - ? Hygrocybe euroflavescens, rumena vlažnica ali pa katera druga, veliko je podobnih
B - ? Hygrocybe psittacina, papagajska vlažnica
C - ? čeladica
D - ?
E - ? Tubaria hiemalis, zimska trobljica
F - ? Hypholoma fasciculare, navadna žveplenjača     , tako velike še nisem videl
G - Flammulina velutipes, zimska panjevka
H - ? Cystoderma granulosum, hrapava zrnovka
I - ?
J - ? Clavulina coralloides, grebenasta grivača
K - ? Mycena epipterygia, prevlečena čeladica

Nagi Bator

#839
Na kartici fotoaparata sem nasel se nekaj meni neznanih iz letosnje jeseni, pa prosim za determinacijo.
Vse razen zadnje so bile najdene konec septembra.

Morda Najlepša koprenka?
Koprenke so rod kateri me v kulinaricnem smislu ne interesira, sploh zaradi vrst kot je ta omenjena ter jih zato tudi ne poznam najbolje.

 


Tudi naslednja bo verjetno ena od koprenk?

 


Tudi tega ne znam uvrstit niti med polstenke, niti gobane. Lupljivka ziher ni. Žametasti goban morda - ampak samo zaradi podobnih barv? Mogoce kak gobancek? Visok je bil kaksnih 5 ali 6cm.

 


Zadnja je rasla iz zavrzenega stora v blizini gojitelja gob, priblizno 2 tedna nazaj. Morda kaksen ostrigar? Imela je zelo prijeten vonj.