Determiniranje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:53

Prejšnja tema - Naslednja tema

domzupan

Ali mogoče veste katera goba je to!

slavko

Na posnetku je žoltorobi rjavopor (Phaeolus schweinitzii), ki je neužiten.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios #14, mislim, da je na posnetku razsejani tintovec (Coprinellus disseminatus).

Lep pozdrav,
Slavko

karel

Pozdravljeni!
Prosil bi za določitev teh golobic. Ta, ki je sama na sliki je rasla v nižini, te dve, ki sta skupaj pa na Rogli.
Lp

slavko

Na prvih dveh posnetkih od zgoraj navzdol je najverjetneje trda golobica (Russula rosea). Na naslednjih dveh posnetkih pa bi lahko bile jagodne golobice (Russula paludosa). Oboje so užitne in so milega, nepekočega okusa.

Lep pozdrav,
Slavko

Eva

Tele gobice ne najdem v knjigah, na kaj sem naletela?





Po prerezu je pomodrela, funky :)

enastajerka

Zanima me katere gobice so to? Slikano pred par dnevi, pa sem pozabila gor dat...

Hvala že vnaprej!

Lp,
Mojca

slavko

#157
Na prvih dveh posnetkih od zgoraj navzdol gre za vrsto lesne gobe. V tej fazi rasti je težko natančno reči za katero vrsto gre. Morda bo zrasla dišeča tramovka (Gloeophyllum odoratium).

Na spodnjih treh posnetkih pa je vrsta koprenke (Cortinarius). Na posnetku, kjer držite gobo na rokah, so lepo vidne nitke, ki potekajo od klobuka na bet. Barva nitk je rjava, kar je naslednja značilnost koprenk, ki imajo rjav trosni prah. Mislim, da bi lahko bila Cortinarius vernus.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Eva, #155 na posnetku je en od gobanov (Boletus), najverjetneje queletov goban (Boletus queletii), ki je pogojno užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

Eva


enastajerka


Prosila bi še za ene gobice... ::)

Tako lepo so na kupčku rastle... najprej sem mislila,da so rumeni gobančki, ker je barva klobuka bila precej podobna...

Najlepša hvala že vnaprej:)

Lep večer,
Mojca

slavko

Mislim, da ste našli trpke kolobarnice (Tricholoma acerbum), ki so neužitne.

Lep pozdrav,
Slavko

Andrej Banko

Je tole morda Largentova griva ? Na Pokljuki jih je res veliko.
Menda je užitna, vendar se še nisem opogumil, da bi jo enkrat poskusil.


slavko

#163
Lahko bi bila largentova griva (Ramaria largentii). Vendar je težko reči le na osnovi posnetka. Določevanje griv je kar zahtevno in brez mikroskopa skoraj ne gre.

Lep pozdrav,
Slavko

mrbofh

Ali ve kdo za katero vrsto gobe gre tole? in ali so koristne/skodljive za rastline? Našel sem jih v koritu za rože..