Zadnje objave

#71
Nabiranje gob / Odg: Determiniranje 2023
Zadnja objava od BubikolRamios - 17 November 2023, 18:35
https://www.gobe.si/Gobe/AmanitaPachyvolvata

CitatVsi lupinarji imajo bolj ali manj izrazito lupino v dnišču beta in nimajo obročka

in  potem je na isti strani spodaj link na  Amanita magnivolvata, rjavolupinasti lupinar ....

tam pa:

Citatima obroček sive barve.
#72
Nabiranje gob / Odg: Črvi v gobah
Zadnja objava od grgr - 17 November 2023, 18:18
Haha, pravi pristop! Sam se glede črvičkov v gobah ne sekiram sploh; povsem črvivo obrežem, ostalo pa mirno predelam. So vrste, ki so hudo rade črvive in takim najprej potipam bet da presodim, če je sploh za trgat (sirovke absolutno, tudi golobice in kostanjevke).
Koliko pojemo črvov v sadju, ne ve nihče, zagotovo pa ne malo (v češnjah, slivah,...).
Zelenjava pa je lahko polna gosenic; se je že zgodilo, da sem na vrtu odrezal brokoli, ga razrezal na par večjih kosov, med kuho pa pobiral zelene gosenice na polno :)
#73
Nabiranje gob / Odg: Gobarjenje 2023
Zadnja objava od kobanc - 17 November 2023, 17:51
Ker tudi sam včasih gobarim na Pohorju, obiskujem pa tudi gorski svet, vam bodo morda zanimivi podatki ankete, ki je bila izvedena na portalu Hribi.net. Na portalu, kjer se zbirajo predvsem ljubitelji narave. Ljubitelji gorskega sveta, ki jih prav nič ne bi motilo, če bi se zabetoniralo Pohorje. Vsaj v večini tako menijo. Razumi kdor more.
https://www.hribi.net/novica/anketa_-_vetrne_elektrarne_na_pohorju/4188
#74
Nabiranje gob / Odg: Determiniranje 2023
Zadnja objava od klavir - 17 November 2023, 14:19
To koprenko jaz pobiram, je (zelo) okusna... Prepoznam jo tako, da zgleda kot gozdna polževka, le da je koprenka...
#75
Nabiranje gob / Odg: Determiniranje 2023
Zadnja objava od slavko - 17 November 2023, 12:10
Lahko bi bila poprhnjena koprenka, čeprav je precej svetla. Natančno bi se dalo preveriti z mikroskopom in dobro literaturo.

Koprenke sicer nimajo pekočega okusa mesa. Načeloma so užitne tiste vrste, ki imajo belo meso, prijetnega okusa in vonja.


Lep pozdrav,
Slavko
#76
Nabiranje gob / Odg: Determiniranje 2023
Zadnja objava od lisjak - 16 November 2023, 18:06
Te dni v Halozah je kar nekaj teh koprenk. Skoraj brez vonja, belo nepekoče meso, klobuk poprhnjen podobno kot ciganček.
Ali gre za Cortinarius allutus, poprhnjena koprenka ali pa kaj drugega
#77
Nabiranje gob / Odg: Determiniranje 2023
Zadnja objava od slavko - 16 November 2023, 07:04
Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- mekinasta bledivka
- zvončkuljasta čeladica
- brazdasta grivača
- predirna plamenka
- orjaški dežnik
- navadna gostolistka

Lep pozdrav,
Slavko
#78
Nabiranje gob / Odg: Črvi v gobah
Zadnja objava od gusar76 - 15 November 2023, 18:07
Tudi jaz pojem kakšnega črva z gobami in se pri tem ne sekirami preveč. Načeloma pa črvive jurčke sušim in po mojih izkušnjah gobe med sušenjem črvi zapustijo. Lahko pa povem posebno prigodo na to temo. Pred leti sem skuhal gobjo juho in hči je na robu krožnika opazila nekaj sumljivega. Vprašala je""Ata, kaj je to?" Odgovoril sem, da je verjetno začimba. Nato je nadaljevala: "Zakaj pa ima oči?" V tistem trenutku sem črva zgrabil z roko in ga nesel v usta. Potem je bila potolažena in ni bilo več vprašanj.
#79
Nabiranje gob / Odg: Determiniranje 2023
Zadnja objava od bojan - 15 November 2023, 11:05
Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih posnetkih.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan
#80
Nabiranje gob / Črvi v gobah
Zadnja objava od klavir - 14 November 2023, 22:35
Zdaj ko so črvi v mlincih v osnovnih šolah postali prava senzacija, bi se lahko malo pogovorili, kakšne norme imamo s tem pri gobarjenju. Zase lahko povem, da načeloma črvive gobe izločimo, razen če gre za kakšno redko, imenitno vrsto. Takrat ne moreš biti izbirčen. Smrčki so na primer spomladi, če je bolj suho in toplo, zmeraj črvivi, spomnim se, da sem jih hotel jesti ocvrte, pa se jih noben drug ni hotel taknit, ker so bili odznotraj beli od črvov, ko si odgriznil gobo, ta je bila najhujša. Drugače pa so običajno poletni jurčki črvivi, pa jih marsikdo suši. Enkrat sem pogledal v trgovini zmrznjene jurčke, seveda so bili naluknjani. Folk pa misli, da v življenju do teh mlincev še ni enega črva nihče pojedel, a vsi smo jih nevede že kdaj, sicer pa pravijo, da bo to hrana prihodnosti. Noja, bomo videli...