Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Banditbanger #460, na posnetku je kostanjasti goban (Boletus badius), po domače kostanjevka, ki je užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

pikapolonica



ker si rastišča gobe nisem ogledala, me zanima, če je vseeno možna zamenjava z strupeno mušnico, ali pri tej gobi ni dvoma, že zaradi njene velikosti. Če je kakršenkoli dvom, jo raje zavržem

slavko

Pri tej vrsti s posnetka ni dvoma o tem, da gre za dežnik in jo lahko zaužijete. Dober tek.

lep pozdrav,
Slavko

psytoma

   je tole odrasel Ajdovec? Že večkrat sem jih našel točno tu...

slavko

Na posnetku je borov goban (Boletus pinophilus), ki je užitna vrsta gobe. Morda ga kdo imenuje tudi ajdovec.

Lep pozdrav,
Slavko


MatejaCo

Pozdravljeni!
Danes sem našla tako velikega kukmaka, da dvomim, če je res kukmak. Mi lahko, prosim, pomagate z določitvijo?
Lp, Mateja

kaja_kaja

Danes sem spet nekaj ujela v košaro, nekaj pa samo v fotoaparat.
So na prv lisičke?

slavko

Od zgoraj navzdol:
- užitna sirovka (Lactarius deliciosus), užitna
- votlobetni kukmakovec (Leucoagaricus cretaceus), užitna; pri takih vrstah preverite še dnišče beta - tam ne sme biti lupine, kot pri mušnicah;
- trepetlikov turek (Leccinum aurantiacum), užitna

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

MatejaCo #471, na posnetku je travniški kukmak (Agaricus campestris), ki je užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

gorenc #470, mislim, da je poprhnjeni polstenec, ki je užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

MatejaCo

Še enkrat prilagam manjšo fotografijo. Upam, da mi uspe.
Lep pozdrav
Mateja

MatejaCo

Hvala za odgovor, res je tako ogromen (30 cm), da je skoraj neverjetno.

Gobebi

Pozdravljeni!

Prosim za pomoč, zanima me, ali je varno sklepati, da je goba na sliki rdečebetni polstenec? Priznam, da sem še neizkušen gobar, in če bi našel kaj jurčkov, verjetno teh gob ne bi pobral... tako pa me je premamilo, ker sem ocenil, da je dovolj verjetno, da gre za to užitno gobo. Edino kar se po opisih ne ujema najbolj, je to, da površina klobuka ni razpokana - bi bil to lahko kakšen drugi polstenec? Sicer pa so beti res rumeni in v srednjem delu rožnati/rdeči, kjer sem jih čistil so nekateri tudi izrazito pomodreli (na sliki se to malo vidi), klobuk pa je rjav (ponekod malce rdečkast) in je imel tanko rdečo obrobo, ki pa je zdaj (po nekaj urah) izginila...
Imate morda s to gobo kaj izkušenj?



Hvala!

MatejaCo

Prosila bi še za te ...
Na spodnji sliki me zanima, kakšno je pravo poimenovanje za tiste na spodnjem delu slike, zgoraj so užitne sirovke.  
Lp in hvala
Mateja