Katera goba 04_09

Začel/a jevnac12, 04 September 2007, 18:34

Prejšnja tema - Naslednja tema

jevnac12

Ja, tudi jaz mislim, da je tale stran,  ena od boljših internetnih strani v EU, kar posledično pomeni, da je GD "Lisička" daleč najbolje organizirana gobarska družina pri nas.

Tudi tokrat imam vprašanje o neznanih gobicah, katerih slikici dodajam. Našel sem jih danes v dežju, zato bo določitev težja. Glede na jarek, ki ga tvorijo lističi ob betu, mislim da gre za kolobarnico. Pregled fotosov nakazuje sledeče možnosti: - vretenasta (sejunctum), rumeneča (scalptiratum), lepliva (pessudatum ali širokolistna (luridum). Lahko pa gre seveda za povsem druge vrste.

Lep pozdrav IJ







Pubi

Pozdrav..........!
Torej danes le nisem edini "ril" na sprehod v gozd. Vse bi bilo maksimalno OK, če le žena z dioptrijo hujšo od mene ne bi pobirala jurčke a jaz ostalo kar ni hotela "niti pošlatati" prepričana, da ji hočem pokazat svoje znanje o gljivah in gobah, ki pa je na trhlih nogah (a tega ji na glas ne priznam). Torej jaz sem trdil, da sem med drugimi našel lep primerek Xerocomus subtomentosus, Navadna polstenka a ona, da je to verjetno malo večja kostanjevka. Slike bom poiskušal priložit in se vam že naprej opravičujem aparat in jaz nisva ravno neka "model foto majstra".



Hvala za odg. in lep pozdrav Pubi
Scribo ergo sum

barzen

Pri kolobarnici bi se odločil za sejunctum - vretenasta kolobarnica. Ostale predlagane so manj verjetne, posebej scalpturatum in pessundatum.
Glede polstenke pa bi rekel, da gre za vrsto polstenke, ki smo jo včasih uvrščali med rdečebetne polstenke, sedaj pa naj bi to bil poprhnjeni polstenec, ki je prav tako užiten kot vse polstenke. Vsaj tak otis dajeta manjši sliki, večja slika pa prikaže tudi nekaj značilnosti X. subtom.. Vsekakor pa to ni kostanjevka.

Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek

slavko

Na fotografiji, ki jo je poslal jevnac tudi jaz mislim, da gre za Vretenasto kolobarnico (Tricholoma sejunctum). Zanjo je značilna rumenkasta barva beta in lističev, zato jo nekateri zamenjajo za Zimsko kolobarnico (Tricholoma portentosum). Vretenasta kolobarnica je pogojno užitna in jo je treba pred uporabo prekuhati.

Pri fotografiji, ki jo je poslal pubi pa mislim, da bi lahko šlo za Marelično polstenko (Xerocomus armeniacus). Marelična polstenka je užitna goba.

Lep pozdrav,
Slavko

Pubi

Citat od: barzen dne 05 September 2007, 08:40
Pri kolobarnici bi se odločil za sejunctum - vretenasta kolobarnica. Ostale predlagane so manj verjetne, posebej scalpturatum in pessundatum.
Glede polstenke pa bi rekel, da gre za vrsto polstenke, ki smo jo včasih uvrščali med rdečebetne polstenke, sedaj pa naj bi to bil poprhnjeni polstenec, ki je prav tako užiten kot vse polstenke. Vsaj tak otis dajeta manjši sliki, večja slika pa prikaže tudi nekaj značilnosti X. subtom.. Vsekakor pa to ni kostanjevka.

Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek
........hvala za odgovor in lep pozdrav. Pubi
Scribo ergo sum

jevnac12

Tudi jaz se zahvaljujem za odgovor in leo pozdrav.