Determiniranje 2016

Začel/a Lemedis, 03 Januar 2016, 15:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Gobe na posnetkih so podobne mladim poletnim ploščkom (Onnia tomentosa).

Lep pozdrav,
Slavko

Leedo

Pozdravljeni,

V zadnjih dneh sem bil veliko po terenu in poslikal kar veliko število gob.
Prosim za determinacijo gob na priloženih slikah... kasneje pa pošljem še kakšne...

Pa brez skrbi, gobe sem samo slikal...

slavko

Od zgoraj navzgol najverjetneje:
- na prvih dveh posnetkih vitki korenovec (Gymnopus dryophilus),
- na naslednjih dveh posnetkih modrikasta golobica (Russula cyanoxantha),
- na zadnjih dveh posnetkih elijeva mušnica (Amanita eliae).

Lep pozdrav,
Slavko

Leedo

Fino. Hvala.
Predvidevam, da gre pri prvih dveh spodnjih slikah za isto vrsto mušnice (A. eliae) - izrazit je predvsem bet, ki je res globoko vsajen v zemljo.
Prosil bi še za determinacijo dveh drugih vrst...

enastajerka

Hvala g.Slavko za tazadnjo determinacijo. Bi pa se za dvoje gobic prosila. Prva mislim da je rjavi bledotrosnik? Druga pa mi je tudi nekam znana,pa se ne morem spomniti katera je...hvala vnaprej!

slavko

Res je, našli ste rjavega bledotrosnika (Gyroporus castaneus), ki je na rdečem seznamu gliv Slovenije. Na spodnjih dveh posnetkih pa mislim, da je blatna golobica (Russula illota).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Leedo #153, na prvih 4 posnetkih od zgoraj navzdol je medlorumena mušnica (Amanita gemmata), na zadnjih dveh posnetkih pa bi lahko bila elijeva mušnica (Amanita eliae).

Lep pozdrav,
Slavko

Leedo

V literaturi sem zasledil, da sta si vrsti (A. eliae in A. gemmata) precej podobni. Kaj je pravzaprav tisto po čemer jih najlažje ločimo?

Pripenjam pa slike še ene mušnice, dveh vrst gobanov (vsaj tako mislim) in ene totalno nepoznane gobe...

Hvala!

slavko

A. gemmata je voščeno do bledo rumenih barv. Medtem ko je A. eliae bolj rožnata do rožnato rjava. Sicer sta si pa podobni, saj sta iz istega rodu. Tudi ob robu klobuka sta obe nažlebkani. Kljub podobnosti pa bi zlahka ločili obe vrsti, če bi ju imeli pred sabo.

Na prvih dveh posnetkih od zgoraj navzdol je podaljšana mušnica (Amanita excelsa). Možno jo je zamenjati s panterjevo mušnico (Amanita pantherina), ki ima gladek obroček, podaljšana pa nažlebkanega. Na naslednjem posnetku je najverjetneje žolčasti grenivec (Tylopilus felleus), ki je podoben gobanu, vendar greni. Sledi žametasti goban (Boletus erythropus). Na zadnjih dveh posnetkih pa mislim, da je lična trhlenka (Tricholomopsis decora).

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gobe na priloženem posnetku.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gobe na priloženem posnetku.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

ina

Zanima me vrsta gobe na priloženi fotografiji


Predvidevam, da so na spodnji fotografiji lisičke, ki pa so zaradi suše nenavadne barve. Se motim?


V naprej hvala za odgovor.

Lep pozdrav.

Leedo

Pozdravljeni,

Hvala za vse prejšnje determinacije in pojasnila...
Zanima me še goba na spodnjih dveh slikah. Bi šlo lahko za poletnega ostrigarja?


slavko

Na posnetkih je poletni ostrigar (Pleurotus pulmonarius).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

ina #161, na zgornjem posnetku je širokolistna velekorenovka (Magacollybia platyphylla), ki je pogojno užitna in ni primerna za uživanje. Sledi luskata lisička (Cantharellus amethysteus), ki je užitna. Včasih je bila ta vrsta zaščitena.

Lep pozdrav.
Slavko