Determiniranje 2016

Začel/a Lemedis, 03 Januar 2016, 15:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

tineostir

Lepo pozdravljeni,

Ravnokar prinesel z gmajne, prosim če mi pomagate ugotoviti katere so.

Hvala in lp

Tine


Ta Pravi Gobar

Prvi dve fotki mislim da ni užitno.

Ostale fotke sta dva stara jurčka - morda je uporaben desni - manjši, če ni črviv  ??

Levi mislim da je prestar - takega je najbolje če ga napičiš na vejo v gozdu, višje, da spusti trose daleč naokoli.

Lep pozdrav

slavko

tineostir #135  , pridružujem se ugotovitvam uporabnika Ta Pravi Gobar.

Grive (Ramaria) so gobji rod, ki ima smrtno stupeno vrsto. Zato je pri tem rodu treba biti še posebej previden. Grive na posnetkih so v taki fazi rasti, da jih ni možno zanesljivo ločiti glede na vrsto. Zato je bolje, da takih ne pobirate.

Pri grivah na splošno velja, da tudi užitne vrste delujejo nekoliko odvajalno. Užitne vrste griv imajo vejice rumenih barv (so izjeme, denimo pri rdeči grivi), danišče griv pa je bele barve. Pri grivi na posnetkih na vejicah ni dobro vidna barva, ker je v taki fazi rasti, ko imajo tudi strupene vrste podobno barvo vejic. Pri mladem primerku bi morda lahko videli rožnato barvo vejic, ki je značilna za lepo grivo (Ramaria formosa); ta pa je strupena.

Na spodnjih posnetkih sta dva poletna gobana (Boletus reticulatus), ki sta užitna. Vendar je goban s temno trosovnico že nekoliko prestar za uporabo.

Lep pozdrav,
Slavko

Nagi Bator

Citat od: slavko dne 03 Julij 2016, 05:49
Grive (Ramaria) so gobji rod, ki ima smrtno stupeno vrsto.

Katera pa? Bleda? Do zdaj sem bil preprican, da med grivami ni smrtno strupenih.
Sicer pobiram skoraj izkljucno samo rdeco in rumeno grivo. Jih pa zadnja leta najdem zmeraj manj. Sploh rdecih.

slavko

Tako je. Bleda griva (Ramaria pallida) je lahko smrtno strupena.

Lep pozdrav,
Slavko

grega_z_brega

Danes sem v gozdu čisto po slučaju izkopal tele gomoljčke.

http://shrani.si/f/c/Np/3R5pTpDH/2016-07-04-195213.jpg



as

Kako, pa je z borovo gljivo, ki jo nabiramo pozno jeseni, skupaj s sivkami?

as

Se opravičujem. Sem verjetno zamenjal gljive z grivami. ??? ???

slavko

grega_z_brega #140, če niste gobarili s psi na primorskem, pač pa nekje v SV Sloveniji, sklepam, da ste našli zgodnje prstenice (Choiromyces venosus), ki so pogojno užitne. Podobne so belim gomoljikam (Tuber magnatum). Nekateri jih zamenjujejo z belimi gomoljikami. Včasih tudi namerno.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

As #142, borove glivce (Sparassis crispa) boste lahko nabirali verjetno že konec tega meseca ali naslednji mesec. To so okusne vrste gob s prijetnim, dokaj intenzivnim vonjem in aromo.

Lep pozdrav,
Slavko

Grifson

Pozdravljeni,

zanima me katere vrste je spodnja goba.

hvala.

Ta Pravi Gobar

Živio ...

Borov Goban, Užiten, super, če ni črviv - ne zgleda.  Je malo optično čuden - zaradi visokih temperatur bleda kapa, ampak to je to.

Dober tek   :)

Grifson

Ojla.

Sem mislil da je žolčast grenivec.

Potem pa hvala

enastajerka

Meni se bolj zdi kot poletni goban...naj raje gospod Slavko determinira gobe tukaj oz. drug mderator..al ne?

enastajerka

No pa bi se prosila za determinacijo:) Bo zrastlo kaj uzitnega iz tega?:)

Poslano z mojega SM-G530FZ z uporabo Tapatalk