Gobarjenje 2016

Začel/a kragulj, 03 Januar 2016, 08:36

Prejšnja tema - Naslednja tema

blaz3k

Citat od: frodo dne 26 September 2016, 20:37
Citat od: blaz3k dne 26 September 2016, 18:38
Citat od: frodo dne 26 September 2016, 16:24
blaz3k in vsi ostali gobarji-fotografi;
zelo pogrešam datume na slikah, takih brez datumov je polno na spletu, tako da vedno malo dvomim v resničnost fotk. ::)

ti si pa zahteven, boš zahteval še GPS lokacijo kjer je najden? ;)


Me ne prepričaš, imaš že preveč negativnih kritik.   


.... veš kaj pravijo ljudje da keri ma kratkega prisega na tehniko.


blaz3k


blaz3k

#648

tinček

#649
Moji tereni so malo pred Šumikom in na Šumiku,vendar ne tam kot se mu reče
piknik plac.
Lp

janko

Lp

Prosim za odgovor.

Ali lahko gobani rastejo pri 30.stopinjah preko dneva, vsake kvatre pa dobijo malo rose.
Spomnim se poletij, ko so bile nižje temperature z veliko vlage. Gob je bilo več kot dovolj.

Klima se malo spreminja. Temu se bo treba prilagoditi.

Sedaj so noči že bolj hladne, podnevi pa je še kar toplo. Padavin pa ni. Čakamo torej tudi na dež.
Opazil sem v gozdu, da ni močeradov. Hladijo se najbrž v luknjah in čakajo.
Gob skoraj ni v nižinah med 300 in 500m Nmv. Narava se ohlaja tudi in tudi gobe se bodo prebudile.

Morda bi lahko Blaž3K podal mnenje, ker vidim, da slike objavlja na RTVSLO.
Morda pa ve, kakšna bo gobarska napoved za teden dni naprej.

Janko



blaz3k

Citat od: janko dne 27 September 2016, 21:03
Lp

Prosim za odgovor.

Ali lahko gobani rastejo pri 30.stopinjah preko dneva, vsake kvatre pa dobijo malo rose.
Spomnim se poletij, ko so bile nižje temperature z veliko vlage. Gob je bilo več kot dovolj.

Klima se malo spreminja. Temu se bo treba prilagoditi.

Sedaj so noči že bolj hladne, podnevi pa je še kar toplo. Padavin pa ni. Čakamo torej tudi na dež.
Opazil sem v gozdu, da ni močeradov. Hladijo se najbrž v luknjah in čakajo.
Gob skoraj ni v nižinah med 300 in 500m Nmv. Narava se ohlaja tudi in tudi gobe se bodo prebudile.

Morda bi lahko Blaž3K podal mnenje, ker vidim, da slike objavlja na RTVSLO.
Morda pa ve, kakšna bo gobarska napoved za teden dni naprej.

Janko



... dokler ne bo poštenega dežja ne bo nič resnega, seveda potem mora bit nekaj dni toplo drugače se bomo morali podpisat pod sezono,

Na Pohorju je bila super sezona, vsaj zame, jaz sem tak gobar da grem še naprej kjer že vsi drugi omagajo, štiri,  pet ur krog, moderni gobarji pa se pripeljejo z avtom naredijo krog deset dvajset minut okoli avta, potem pa gredo naprej.

slavko

#652
janko #650, pojav gob je pogojen z vremenskimi razmerami (padavinami, vlago, temperaturo). Vendar padavine in vremenske razmere niso zadosten pogoj za dobro gobjo letino. Dejanski pričetek gobje rasti sprožijo različni okoljski dejavniki, v prvi vrsti vlaga in temperatura. Vendar to ni dovolj; vseh okoljskih dejavnikov, ki sprožijio rast gob ne poznamo.

Načeloma lahko gobani rastejo pri 30 stopinjah preko dneva, če vsake kvatre dobijo malo rose in so izpolnjeni še drugi okoljski pogoji. Pri gobanih recimo, da ima tudi zdravega mikoriznega partnerja, s katerim živi v sožitju. En od okoljskih pogojev, ki sproži rast gob je lahko tudi elektrika oz. strela.

Tukaj si lahko preberete članek, v katerem je opisano, kako so podvojili donose gob ob šoku z električno energijo, http://news.nationalgeographic.com/news/2010/04/100409-lightning-mushrooms-japan-harvest/.

Lep pozdrav,
Slavko

janko

#653
LP

Slavko hvala za odgovor.

Nisem vedel za teste z elektriko ( strelo) za večji donos.
Elektrika je sicer moje področje, nisem pa nikoli pomislil, da bi to pomagalo gobam pri rasti.
Zanimiva novost. " udari strela , jurčki zrastejo čez par dni "  ;D ;D ;D

Pri nas bomo, kar še ostali pri naravi. Edino Lubadar bo sedaj porušil sožitja med okoljski dejavniki.
Jaz si micelij predstavljam kot mrežo povezav po katerih poteka hrana morda tudi (statika,elektrika...).

Ta se povezije med drevesi in ostalimi rastlinamo v okolju. Če posekamo samo eno drevo,
smo porušili ravnovesje za nekaj časa ali celo za daljše obdobje. Določenih gob ni več.
Bukev, smreke, bor, breza kostanj... in ostalo rastlinje pa tvori to povezavo.
Torej bi morali, ko se poseka drevesa poskrbeti za posaditev novih. To pa je spet nova tema.


Našel sem temo o rasti gob ispred treh let. Morda bo koga zanimala.
http://www.gobe.si/forum/index.php?topic=627.0


Janko  


janko

LP

O rasti gob imam že nekaj časa željo, da posnamem rast z kamero.
To so že naredili in Ales77 je pripel link leta 2013, ki pa sem ga takrat spregledal.

https://www.youtube.com/watch?v=q3DjNxfxDy8

Janko



mato2

Res zanimivo skoraj 3 tedne biti z laptopom in kamero v gozdu vsaka čast lp mato

blaz3k


nivesp

Ko ni gob pri nas pojdi na YouTube, napiši funghi in settembre 2016 ali pa porcini in settembre......,mislim da ti ne bo dolgčas.LP Nives

blaz3k

Citat od: nivesp dne 28 September 2016, 13:01
Ko ni gob pri nas pojdi na YouTube, napiši funghi in settembre 2016 ali pa porcini in settembre......,mislim da ti ne bo dolgčas.LP Nives


a na YouTube se tudi da nabirat? ;)

mušnica3

a na YouTube se tudi da nabirat? ;)

[/quote]
Daj no Blaz3k!
Z veseljem bomo pogrešali tvoje komentarje, povezave pa tudi fotografije. Pojdi raje na kakšen drug forum. Pa brez zamere.
Lep pozdrav,
mušnica3