Gobarjenje 2016

Začel/a kragulj, 03 Januar 2016, 08:36

Prejšnja tema - Naslednja tema

janko

LP


Čestitke vsem za najdene gobice. Imam pa vprašanje.


Ali je podgobje lahko različno, ko govorimo o gobanih.

Torej imajo vsi "Ta črni" imajo svojo strukturo, poletni gobani, jesenski gobani vsak svoje podgobje.

To se mi zdi skoraj logično.

Ne verjamem, da je podgobje samo eno. Gobani (jurčki) pa rastejo različno, glede na dobo leta in vremenske pogoje !!!

Kako je torej z temi podgobji ?


Janko




Ta Pravi Gobar

#286
Zanimiva tema, Janko, sem zadnjič med gobarjenjem malo o tem razmišljal.

Pravijo, da ko stari goban vrže trose, je ciklus 7 do 10 let, da iz trosa tudi goba zraste.

Kaj pa če je podgobje vseh enako, pa pač kakšen tros gor pade, taka goba ven zraste ?  Je tak možno  ?

Mogoče pa iz samega podgobja brez trosa ne zraste čisto nič  ?

Sem gledal razne oddaje o gobah med drugim na raznih TV programih - nemških, pa o tem nič kaj dosti ni bilo omenjeno.

Nabiram gobe 40 let in vedno znova mi nič ni jasno, kje in kak kaj zraste - na najlepših lokacijah ki jih gozdarji ali kroseristi niso niti dotaknili niti enega gobana, pol pa na poti, vse preorano od raznih vozil, pa trojček ali četverček najlepših gobanov kdajkoli najdenih - dejansko iz preorane zemlje ven, kjer po mojem podgobje glih ni moglo preživeti.

Bog razumi gobe, jaz sem vedno znova presenečen kje pa kak ...

Lep pozdrav vsem   :)

TineP

Tudi jaz jih najdem ponavadi vec tam kjer je cesta gozdna. In zelo lepe. Res vcasih zelo presenecen.

ROGLA

Citat od: TineP dne 16 Avgust 2016, 15:46
Tudi jaz jih najdem ponavadi vec tam kjer je cesta gozdna. In zelo lepe. Res vcasih zelo presenecen.

Čarovniški krogi

Nekatere vrste gob pogosto razvijejo plodišča v obliki loka ali zaključenega kroga. Razlaga za ta redki naravni pojav je enostavna:
določene vrste gob razvijajo svoje podgobje z začetnega mesta enakomerno v vse smeri, gobe pa zrastejo na končnih delih podgobja. Gobe rastejo tako iz leta v leto vsakič v širšem krogu. Gobe nehajo rasti v lokih ali krogih, kadar je motena rast podzemnega podgobja. Pri nekaterih gobjih vrstah so ugotovili kroge s premerom več sto metrov. Iz velikosti kroga in hitrosti rasti podgobja se dá izračunati njegova starost; nekatere vrste so stare blizu 700 let. V čarovniških krogih rastejo samo nekatere vrste gob, jesenski goban in rdeča mušnica nikoli.

frodo

Citat od: leamarija dne 16 Avgust 2016, 06:51
Pozdrav vsem.Včeraj sva z možem bila na pohodu na izir reke Pake,gob vseh vrst je toliko kot kot da tam nihče nebi nič pobiral,tako da sva nabrala kar za lep čas za zimo.

Kakšna fotka se da videt?
:o

slavko

janko #285, poskušal bom odgovoriti na vaše vprašanje:

gobe se s trosi razmnožujejo na spolni način. Iz trosov zrastejo hife, sprva enojedrne, nato se združita dve enojedrni hifi različnih paritvenih struktur in nastane dvojedrni micelij (podgobje). Iz tega kasneje, ko se micelij razraste in zgosti, razvije trosnjak ali goba. Ta proces lahko traja zelo dolgo, tudi tako dolgo, kot je omenil ''Ta pravi gobar''.

Poudariti je treba, da se pri gobanih micelij poveže s koreninskim sistemom drevesa, čemur pravimo sožitje ali mikoriza. Mikoriznih vrst gob je veliko in takega partnerstva med drevesi in gobami je dejansko v naravi največ, saj oboji od mikorize pridobijo.

Vsaka vrsta gobana (in seveda tudi drugih vrst gob) ima svoj micelij, podobno, kot ima vsako drevo svoj koreninski sistem. Dejansko se pod gozdnimi tlemi prepleta ogromno micelijev različnih vrst gob. Temu nekateri pravijo gozdni internet. Po miceliju se ne prenašajo le hranila za gobe, pač pa še razne kemične susbstance in tudi šibki električni signali. Zato funkcija micelija ni zgolj prehranjevanje, temveč tudi komuniciranje z drugimi organizmi, pač na nek svojevrsten način.

Opisan je bil le spolni način razmnoževanja s trosi. Gobe pa se lahko razmnožujejo tudi nespolno (vegetativno).

Upam, da sem dovolj obširno odgovoril na vaše vprašanje.

Lep pozdrav,
Slavko


janko

LP

Slavko hvala za podroben odgovor.
Mene pač zanima marsikaj. Tudi pri gobah bi rad vedel več.

Torej je teoretično mogoče, da v krogu 50 m najdemo več vrst gobanov in ostalih, tudi strupenih gob.

Niso torej podgobja lisičk čisto posebej, podgobja poletnega gobana ločeno od jesenskega gobana.

Torej podgobja so prepletena med drevesi.

Potem pa so zunanji vremenski in drugi dejavniki glavni za razvoj določenih trosnjakov.

Z košarami pa poskrbimo, da trose raztrosimo okoli, da nas bodo gobe še naprej presenetili z svojo lepoto in okusom.



Janko




klavir

tako je, Janko, imate prav!

:)

Ta Pravi Gobar

Danes sem gledal na Pohorje - neke megle, pa ful dež napovedan ... pa grem, kaj bo, pa bo ... Ja, imel sem prav.  Pa ful lepo vreme gori, nobenega drugega gobarja, samo na koncu ko sem šel pod Žigartovim vrhom sem srečal dva možakarja, ki sta imela po 5 starih gobanov v košarah. 

Evo moje današnje zadeve - Fotke  :

Ta Pravi Gobar

Evo še par fotk  :

gobarcek2016

Ta Pravi Gobar
Zanima me zakaj je na večini vaših fotografij v košari PVC vrečka?
Verjetno je nimate za borovnice ali storže.

Ta Pravi Gobar

Ja, vrečke pa imam s seboj zato, da gobe zložim v vrečke, košaro pa vsakič obredno skurim ... pa zraven kot indijanski vrač plešem ...

gobarcek2016

Verjetno ste res pravi indijanec, ker vrečka ne spada v košaro.

Ta Pravi Gobar

#298
Pravi indijanec pa res ni imel vrečk iz PVC ... ali  ?

Vidim da se je GOBARČEK 2016 ravno registriral ob 20 uri in 56 minut - ravno zaradi mene, pa že v polni napad - diši po TAKOIMENOVANI SLOVENSKI FOUŠIJI vse skupaj. Pa še Email naslov ima skrit - pogumno, ni kaj ...

Jaz rad dajem Fotke na forum ker vem da marsikateri ne more več hodit po gošah, si pa rad pogleda fotke gobic - v gozdu, kot najdeno, ne doma v nekem lavorju oprane.

Madona, dva prispevka imaš na forumu, oba blesava komentarja.  Če imam vrečke v košari, kaj je s tem narobe ?  V eni sem zadnjič imel grozdje, danes dve hruški, pa še v eni denarnico, telefon ... Pa kako prazno imam s sabo če začne deževat, da si dam na glavo, da nisem moker.

Marije, če bodo taki komentarji - zadnjič mi je samo en pisal - pa še ta da Pohorje menda ni na Gorenjski, danes taki ..... Pol več ne objavim enega prispevka.

P. S.  danes sem odnesel iz gozda 6 Pločevink piva, en ovitek čokolade, pa eno par let staro plastenko.

Misliš da sem po 40 letih gobarjenja res taki cepec da bom gobe s PVC vrečkami nabiral  ?

Pa lep pozdrav

Rdečamušnica

Ha, ha...sam sem se pa ravno registriral, zgolj da pohvalim vaš zabaven odgovor. LP, Luka