katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

gregorp

Citat od: slavko dne 25 November 2010, 18:38
GregorP ne vem zakaj citirate D. Vrščaja v zvezi z zelenkasto strniščnico. V njegovi knjigi "Glive od Triglava do Jadrana", Kmečki glas, 1990, jo omenja le na strani 196 kot gobo, ki jo lahko zamenjamo z janeževo livko. Ničesar "kritičnega" nisem opazil v tej knjigi.

Ej, če bi prebrali Seznam gliv Slovenije (ISBN 961-90647-0-4) iz leta 1998, bi ugotovili, da je Vrščaj poimenoval zelenkasto strniščnico in ji tudi določil užitnost. Seznam gliv Slovenije je knjiga, ki jo uporabljajo vsa slovenska gobarska/mikološka društva.

Lep pozdrav,
Slavko

Moja replika usmerjena zgolj na strupenost gobic in "užitnost". Priložil sem dva citata, kjer si o modrikarstih strniščnicah lahko prebere(te). Od slovenskih knjig sem izpostavil Vrščajevo delo, ki je kritično v toksikološkem pregledu.

SGS poznam.


Jani

Po primerjavi slik v knjigah HYGROPHORUS (Funghi europaei, Candusso, str. 710, str.)  in TRICHOLOMA (Fungi europaei, Riva, str.771) bi rekel, da je goba na sliki Tricholoma bufonium. Ni opaziti, da bi bili lističi vsaj malo porasli po betu, medtem ko je ta značilnost lepo vidna na vseh slikah v monografiji o Hygrophorusu.
LP
Jani

BubikolRamios

Citat od: slavko dne 26 November 2010, 07:56
Če je goba imela neprijeten vonj, bi lahko bila krastačja kolobarnica (Tricholoma bufonium), strupena.

Če pa je bil vonj prijeten, bi lahko bila pozna polževka (Hygrophorus hypothejus), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

Za 1.(http://www.agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=fd512331118946de9d3fb328daa5cba4) sem potem sklenil, da je Tricholoma sulphureum (imela je tak značilen vonj). Tudi na wikipediji je ena ravno taka.

Katera bi bila tale ?
Močan vonj trosovnice (samo trosovnice) bi opisal kot mešanico rumovih kock in minta.
Klobuk sluzav. Rastla na pašniku.
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=a1cc27a62969473989ebd1a668cf1e7f

EDIT: Pri nekaterih gobah, tudi pri tejle sem med lističi opazil prečne predalčke. Ali si s tem, v splošnem, lahko pomagamo pri identifikaciji ?

barzen

Po sliki bi rekel, da gre za dišečo polževko Hygrophorus agathosmus, ki ima uradno vonj po grenkih mandeljnih, po domače pa po lepilu Carbofix. Če rumove kocke vsebujejo dovolj marcipana smo tudi blizu.

Lep pozdrav,
Bojan Arzenšek

BubikolRamios

Zgleda, da je to to. Če se spomnim karbofixa je res nekako tako dišal. Hvala.

Lemedis

#650
Spet imam kar nekaj gob, kjer bi prosil za determinacijo...
1.  10.11. (listnat gozd)


2. Hrastova labirintnica (Daedalea quercina) ?




3.  10.11. (mešan gozd)


4.  Listasta drhtavka (Tremella foliacea) ?



5. Ena od tricholom ?






Hvala za pomoč,
lp Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

Lemedis

Še par gobic...
1. nabrana 10.11.




2. Trametes gibbosa (grbasta ploskocevka) ???


3.


4.  10.11 (mešan gozd...prevladoval je bor)




lp,
Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

slavko

Reply #650, od zgoraj navzdol:

- zgornja goba je prestara za zanesljivo določitev,
- na naslednjih dveh slikah je hrastova labirintnica (Daedalea quercina),
- na naslednji sliki je ena od mladih lesnih gob, morda ena od slojevk (Stereum),
- na naslednji sliki bi lahko bila listasta drhtavka (Tremella foliacea),
- na zadnjih dveh slikah pa mislim, da je stara poprhnjena livka (Clitocybe nebularis) ali meglenka.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Reply #651, od zgoraj navzdol:

- na prvih dveh slikah mislim, da je stara pegasta korenovka (Collybia maculata),
- sledi grbasta ploskocevka (Trametes gibbosa) ali pa puhatsa ploskocevka (Trametes pubescens), če je imela dlačice,
- na naslednji sliki je zelo verjetno pisana ploskocevka (Trametes versicolor),
- na zadnjih dveh slikah pa mislim, da je opečnata strniščnica (Stropharia aurantiaca).

Lep pozdrav,
Slavko

Lemedis

Slavko najlepša hvala za pomoč,
Zanima me še, kako je jutri z gobarjenjem po planu glede na to, da je napovedano sneženje? V primeru snega odpade ali je v vsakih vremenskih razmerah?
lp,
Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

kragulj

Tudi mene zanima, kako je z gobarjenjem v LOKI. Zanima me tudi ob kateri uri in kje v Loki je pričetek gobarjenja?
lp.
Ivan

slavko

Gobarjenje jutri v Loki bo v vsakem primeru, ne glede na vreme. Dobimo se ob 7.00 uri na običajnem zbirnem mestu.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Kragulj, sem spregledal vaše vprašanje - dobivamo se ob 7.00 uri pred DU Tabor, Gorkega 48, Maribor. V Loki bomo avte parkirali pri nogometnem igrišču. Od tam pa krenemo gobariti.

Lep pozdrav,
Slavko

klavir

Za v soboto napovedujejo lepo vreme, tako da okrog tega ne bo težav.

Na zbirališču se tudi dogovorimo, kje točno bomo gobarili in vse ostale podrobnosti, po gobarjenju pa sledi še razstava gob s predavanjem ter kosilo v Dupleku.

lp

kragulj

Vreme na zimskem gobarjenju je bilo čudovito. Tudi najdba gob je bila v tem času pestra...
Hitro po prihodu v gozd smo se ustavili pri rastišču bezgovih uhljevk, našli kar nekaj zimskih panjevk in seveda veliko različnih lesnih gob.
Na determinaciji jih je bilo 25 različnih vrst. V nadaljevanju še nekaj fotk in zahvala Slavkotu in Ivanu, ki sta me spoznala z nekaj novimi vrstami gob,
ki jih do sedaj še nisem videl, danes jih bom pa poskusil v juhici...
lp,
Ivan